Ubytujte zeleninu v SKLENÍKU: Pred stavbou zvážte niekoľko dôležitých FAKTOROV
22. 2. 2025, 14:00

Zdroj: shutterstock
V minulosti sme boli zvyknutí na skleníky vyrobené z použitých okien či veľkých zaváraninových pohárov, pretože sklo bolo dostupnejšie. Tie časy však pominuli a v posledných rokoch sa prechádza na zdravotne vyhovujúci polykarbonát vyrobený z plastu.
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Juraj Gašpar
Galéria k článku

Zdroj: instagram.com/pomoduomo
Cesta zeleniny dopestovanej v skleníku na váš tanier je oveľa kratšia ako tej dovezenej z južných krajín. Nespornou výhodou je pestovanie po celý rok, ak tomu prispôsobíte podmienky. Skleník sa stane neoddeliteľnou súčasťou záhrady, preto je pred jeho stavbou dôležité zvážiť niekoľko dôležitých faktorov. Nejde len o to, aby sa páčil vám, ale hlavne, aby sa v ňom páčilo rastlinám, ktoré tam budete pestovať.
Jedinečný polykarbonát
Veľkou výhodou dutinového (komôrkového) polykarbonátu je predovšetkým nízka hmotnosť a oveľa väčšia odolnosť proti rozbitiu. Prednosti oceníte na frekventovaných miestach, kde hrozí nebezpečenstvo rozbitia skla a prípadného poranenia. Najčastejšie sa používa komôrkový polykarbonát s hrúbkou 4 mm alebo 6 mm. Plastové dutinové dosky majú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, sú teda vhodné pre vykurované skleníky. Nevýhody plastových dosiek sú nižšia priepustnosť svetla (71 až 86 percent), kratšia životnosť a vyššia cena oproti sklu.
Zdroj: shutterstock
Polykarbonátová doska má nízku hmotnosť, dobrú tvárnosť a uprostred vzduchovú komôrku, čo niekoľkonásobne zvyšuje termoizolačné vlastnosti, preto teplo zostane v skleníku aj počas chladných nocí.
Veľkosť rodiny
Skleník s veľkosťou približne 2,5 x 3 m by mal stačiť dvom osobám na základné zásobovanie čerstvou zeleninou. Výška by mala byť aspoň dva metre, aby ste sa v skleníku nekrčili. Ak je bočná stena šikmá, svetelné lúče dopadajú kolmo a bez strát prechádzajú sklom. Šikmý tvar pritom nijako neobmedzuje rastliny vnútri skleníka. Najčastejšie majú skleníky obdĺžnikový pôdorys. Niektorí výrobcovia dodávajú skleníky, ktoré je možné zväčšovať – predlžovať. Väčšinou to však možné nie je, preto je lepšie počítať s určitou rezervou.
Zdroj: shutterstock
Zvarovaná konštrukcia: Tieto skleníky sú väčšinou dodávané celé kompletne zvarené napevno s oblúkmi v celku. Konštrukciu tohto typu dokáže poskladať každý za pár hodín.
Umiestnenie v záhrade
Obvykle sa odporúča os skleníka natočiť v smere sever – juh, ale dôležitý je celkový charakter záhrady. Skleník by mal byť umiestnený na rovnom, slnečnom stanovišti tak, aby neprekážal bežnej prevádzke a bolo jednoducho prístupné napojenie na rozvod vody a elektriny. V záhrade odpozorujte miesto, kam počas dňa svieti slnko najdlhšie. Intenzívne slnečné lúče sa dajú obmedziť žalúziami alebo bielym náterom z vápna, ale nedostatok svetla sa dohnať nedá. Ak sa vám podarí prisadiť skleník na stenu domu alebo plotu, múr funguje ako kúrenie, ktoré hlavne na jar a na jeseň cez deň akumuluje teplo zo slnečného žiarenia a v noci ho potom vyžaruje.
Zdroj: shutterstock
Ak viete, že sa chcete venovať celoročnému pestovaniu, je dobré umiestniť skleník na zadnú stenu domu, stavby či garáže. Takým skleníkom sa hovorí pultové a svedčia im južne či juhovýchodne orientované múry. V tomto prípade naviac využijete aj teplo, ktoré poskytuje stena domu (stavby).
Pevná konštrukcia
Konštrukcia môže byť z hliníkových alebo oceľových profilov. Hliník najlepšie odoláva korózii, je výborne tvarovateľný, ale pomerne drahý. Profily by mali byť upravené – eloxované. Výhodou je nízka hmotnosť, takže je možnosť stavať ich bez podmurovky (s kúpenou základňou). Tento spôsob sa neodporúča na miestach s vyšším rizikom prudkého vetra. Pevnejšie sú konštrukcie z profilového valcovaného železa, tieto skleníky vynikajú odolnosťou aj pri veterných alebo snehových kalamitách a veľmi dlhou životnosťou. K pevnosti prispieva aj to, že ide prevažne o zváranú konštrukciu s minimom skrutkovaných spojov. Žiarové zinkovanie dokonale chráni oceľovú konštrukciu pred koróziou, preto nie je nutné ju natierať.
Zdroj: shutterstock
Zatiaľ čo u žiarovo zinkovaných skleníkov sa uvádza životnosť 20 až 30 rokov bez nutnosti údržby, skleník z pozinkovaného plechu sa po čase musí pretrieť farbou, aby nezačal korodovať.
Na stabilnom základe
Stabilita skleníka závisí aj od základov – podmurovky. Po výbere konkrétneho typu a veľkosti skleníka je ideálne zistiť od výrobcu presné požiadavky na založenie. Betónové základy do strateného debnenia sú najvhodnejšie, zapustené do takzvanej nemrznúcej hĺbky, čo je približne 80 až 140 cm (závisí to od vlastností pôdy a podložia). Minimálna odporúčaná výška betónového základu je 15 až 25 cm nad úrovňou terénu. Klasická podmurovka, zapustená do hĺbky po celom obvode, je dobrou ochranou proti prehrabávaniu sa hlodavcov dovnútra.
Zdroj: shutterstock
Obvykle sa odporúča os skleníka natočiť v smere sever – juh, ale dôležitý je celkový charakter záhrady. Skleník by mal byť umiestnený na rovnom, slnečnom stanovišti.
Spôsob otvárania
Skleníky musia byť vybavené otvormi kvôli vetraniu. Približne na každých 5 m² by malo pripadnúť jedno strešné vetracie okno. Dôležitým doplnkom okien sú automatické otvárače, ktoré bývajú väčšinou založené na báze rozťažnosti kvapaliny, a preto nie je potrebný prívod elektrickej energie. Vetraním sa odvádza prebytočná vlhkosť a teplo, nočné vetranie slúži na otužovanie rastlín pred vysadením von. Vetranie dverami sa príliš neodporúča, pretože sa chladný vzduch dostáva priamo ku koreňom rastlín, a to im nesvedčí. Posuvné dvere majú svoje výhody, nehrozí u nich rozbitie skla vetrom. Na normálne pestovanie sú výhodnejšie ako tie s pántmi. Ale je nutné vybrať také, ktoré majú skutočné kolieska či ložiská, nesmú sa posúvať len kov po kove.
Zdroj: shutterstock
Niektorí výrobcovia dodávajú bočné okná umiestnené zhruba 50 až 70 cm nad úrovňou terénu, ktoré odvetrávajú teplý vzduch iba z vrchných vrstiev a korene rastlín tak zostávajú v relatívne konštantnej teplote.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.