Kvety
- Sedmokrásky: kvety trhajte bez stopiek za suchého počasia, sušte v tieni a v prievane. Má odhlieňovacie a mierne zvieravé účinky.
- Hluchavky bielej: rastlina sa podobá žihľave, na rozdiel od nej však nepŕhli. Kvet sa používa na zápaly v ústnej dutitne.
- Komonice lekárskej: zberajú sa kvitnúce vrcholčeky vňate na začiatku kvitnutia. Komonica podporuje prietok a cirkuláciu krvi, riedi ju, prispieva k upokojeniu organizmu a priaznivo vplýva na funkčnosť cievneho systému.
- Plešivca dvojdomého: zberajú sa kvetné úbory, osobitne červené a osobitne biele. Používa sa pri chorobách dýchacích ciest.
- Nevädze ponej: zbierajú sa obvodové kvety, nie celé úbory. Slúži ako prírodné modré farbivo, kedysi sa používala na liečbu žltačky a pri očných kataroch.
- Rumančeka pravého: zbierajú sa kvetné úbory bez stopiek. Používa sa na prípravu čajov, proti nadúvaniu, kŕčom, ekzémom. Pôsobí tiež protizápalovo, upokojujúco a dezinfekčne.
- Bazy čiernej: ideálna na prípravu čajov, sirupov. Vhodná pri prechladnutí a chorobách dýchacích ústrojov.
- Lipy: lipový kvet sušte v prievane a v tieni. Má potopudné a odhlieňovacie účinky, je výborná v čaji.
- Vlčieho maku: zbierajú sa korunné lupienky priamo z kvetov, sušia sa rýchlo v prievane a na tieni. Nie sú jedovaté, pretože morfín sa v nich vôbec nenachádza. Pozor na zamenenie s makom pochybným alebo makom poľným!
- Nechtíka lekárskeho: zbierajú sa obvodové kvety. Používajú sa proti kŕčom alebo na ťažko hojace rany. Je to aj prírodné farbivo.
Listy
- Brezy: majú močopudný a potopudný účinok, vhodné na prípravu čaju.
- Podbeľa liečivého: majú odhliaňovací účinok, v ľudovom liečiteľstve sa používajú proti kašľu a zápalu priedušiek. Vhodné na prípravu čaju.
- Jahody: majú zvieravé účinky, je z nich výborný čaj, pije sa ako močopudný prostriedok a je vhodný aj proti kožným vyrážkam.
- Ostružiny maliny: mladé listy majú zvieravý sťahujúci účinok, pôsobia proti hnačkám.
- Ostružiny krovitej: čaj z listov je skvelou náhradou čínskeho čaju. V ľudovom liečiteľstve sa používali proti hnačkám, majú zvieravý a sťahujúci účinok, podporujú trávenie.
- Skorocelu: proti chorobám dýchacích ciest, na astmu, na rany a očné katary.
- Čučoriedky: majú zvieravý účinok, pôsobia proti hnačke, upravujú trávenie, majú proticukrovkový účinok. Je z nich výborný čaj.
- Šalvie
- Medovky lekárskej
- Mäty
- Orecha vlašského: pôsobia proti krvácaniu a hnačke

Vňať
- Repíka: využíva sa na zle hojace rany
- Pastierskej kapsičky: pomáha pri menštruačnom krvácaní, znižuje krvný tlak, priaznivo vplýva na pečeň, slezinu a močové ústrojenstvo. Kapsička taktiež čistí krv a rozpúšťa vápenaté usadeniny v krvných cestách, čím je osožná pri chorobách srdca a krvného obehu.
- Rebríčka obyčajného: ľudovo nazývaný aj myší chvost, je ideálny pre ženy. Zlepšuje trávenie, pomáha aj pri krvácaní zo žalúdka a pri silne krvácajúcich hemoroidoch.
- Marinky voňavej: používa sa na aromatizovanie tabaku, prádla a ovocia. Má tiež upokojujúci a uspávajúci účinok, pozor však na väčšie dávky kvôli kumarínu, ktorý pôsobí toxicky, spôsobuje bolesť hlavy až ochrnutie.
- Prasličky: lieči pokožku, pomáha imunite, kĺbom, cievam, obličkám aj pri infekciách a chrípkach.
- Alchemilky: pôsobí proti krvácaniu, má sťahujúci účinok, hojí hnisavé rany.
- Komonice lekárskej: pôsobí zmäkčujúco pri opuchoch a reume, čaj predlžuje dobu krvnej zrážanlivosti.
- Stavikrva vtáčieho: má zvieravé účinky, čaj sa používa na choroby dýchacích ciest, kedysi aj proti tuberkulóze.
- Dúšky materinej: má odhlieňovacie, sťahujúce a zviereavé účinky. Pripravuje sa z nej čaj, je vhodná pri kašli, problémoch s dýchacími cestami a tráviacim ústrojenstvom.
- Fialky trojfarebnej roľnej: zbierajú sa len vňate z odrôd, ktoré majú aj fialové korunné lupienky. Používa sa na prípravu čajov s odhlieňovacím účinkom, zvykla sa používať aj proti kožným vyrážkam.
- Yzopu: vňať je príjemným korením do omáčok a polievok
