Reklama

Vrecia s otvoreným substrátom môžu byť plné ŠKODCOV! Zneškodníte ich v RÚRE

O kvalitnom substráte hovoríme vtedy, keď je v zložení prítomný aj kompost, ktorý sa považuje za najcennejší a najbohatší zdroj základných živín a stopových prvkov.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Každý substrát by mal mať uvedenú dobu použiteľnosti, (3 roky od dátumu výroby), ktorú nájdete obvykle na zadnej strane obalu. Povinným údajom je aj číslo registrácie. Táto informácia hovorí o tom, že substrát je vyrobený na základe schválených noriem s použitím overených surovín.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Tepelná sterilizácia SUBSTRÁTU znižuje riziko chorôb a škodcov
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Presušený substrát

    Áno, aj s týmto prípadom sa môžete stretnúť. Hlavným dôvodom je dlhšie skladovanie na suchom mieste, kedy sa substrát presuší viac, ako je vhodné. To však neznamená, že by ste ho mali vyhodiť. Spočiatku môže byť náročné ho zaliať. Za tento jav je zodpovedné vysoké povrchové napätie, ktoré sa v suchom substráte vytvorí. Po dôkladnej zálievke sa však dokáže navlhčiť a následne už s ním môžete pracovať.

    Zdroj: shutterstock

    V minulosti sa stávalo, že po otvorení obalu, substrát zapáchal a bol na povrchu plesnivý. Tento jav sa však za posledné roky takmer úplne vytratil, k čomu prispeli aj stále zvyšujúce sa kontroly kvality a nové výrobné technológie.

    Použitý substrát

    Väčšina ľudí premýšľa, čo s použitým substrátom na konci pestovateľskej sezóny. Ten väčšinou končí na záhone alebo v komposte. Odložte si ho do ďalšieho roka. Lopatkou alebo motyčkou rozbite substrát, odstráňte z neho prípadný hmyz a nechajte ho preschnúť na suchom a slnečnom mieste. Potom ho preosejte cez sito, ktoré zachytí všetky nežiaduce zvyšky. Takto očistený substrát uchovajte cez zimu napríklad v garáži, kôlni alebo v pivnici. Na jar ho presypte do veľkej nádobe a pridajte k nemu nový substrát v pomere 1:1 a hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Všetko dôkladne premiešajte a máte pripravený nový kvalitný substrát.

    Zdroj: shutterstock

    V nečistom alebo kontaminovanom substráte sa môžu nachádzať rôzne patogény, ktoré môžu spôsobiť hnilobu koreňov, napadnutie plesňami alebo iné choroby rastlín.

    Domáca výroba

    Pripraviť si kvalitný výsevný substrát doma zo záhradnej zeminy je neobyčajne náročné. Len veľmi ťažko ju dokážete dôkladne zbaviť zárodkov rôznych chorôb či semien burín bez toho, aby ste znehodnotili jej ďalšie vlastnosti. Namiešať akurátny pomer hnojiva pre dobrý štart rastliny, a zároveň nie toľko, aby jej ublížilo, je hotová alchýmia. Možno patríte k tým, čo si okrem vlastnoručne zhotovených sadbovačov pripravujú aj vlastný výsevný substrát. Ak viete, ako na to, nie je problém. Ale použiť len tak ledabolo zeminu zo záhrady nie je správne riešenie. Aby ste však zachovali potrebnú sterilitu substrátu, všetky zmesi treba vopred tepelne vydezinfikovať.

    Zdroj: shutterstock

    Čo budete potrebovať?

    • Kokosové vlákno alebo kokosovú briketu – podľa návodu ju stačí ponoriť do odporúčaného množstva vody a nechať nasiaknuť.
    • Kompost – najlepší je mierne vlhký. Preosejte ho cez mriežku s väčšími okami. Vhodné je napríklad zajačie pletivo.
    • Pôda – pozberajte z terasy všetky nádoby, v ktorých ste pestovali letničky, prípadne bylinky. Dá sa použiť aj pôda z krtinca.
    • Starý kovový hrniec alebo plech s pokrievkou – poslúži na dezinfekciu pôdy teplom.
    • Fúrik alebo inú veľkú nádobu – na zmiešanie všetkých zložiek substrátu.
    • Sito – na oddelenie väčších častíc od menších a na prekyprenie.
    • Prírodné hnojivo – budete ho potrebovať na doplnenie živín.

    Dezinfekcia substrátu

    Starý kovový hrniec alebo plech poslúžia na dezinfekciu pôdy teplom. Môžete dezinfikovať v rúre približne 3045 minút pri 80 °C
    90 °C. Tým sa zlikvidujú všetky zárodky chorôb, plesne, larvy a vajíčka škodcov, ale aj zanesené semienka buriny. Pripravte sa na to, že budete musieť poriadne vyvetrať. Pečená hlina vie poriadne "zavoňať". Počítajte s tým, že pečená hlina bude preschnutá, preto ju bude nutné po vychladnutí prevlhčiť. Na zimu ju uskladnite v uzavretej nádobe, aby sa do nej nemohli nasťahovať žiadne škodce.

    Zdroj: shutterstock

    Kľúčovými kritériami, ktoré by mal spĺňať každý substrát určený na vysievanie a rozmnožovanie, sú jemnosť a neškodnosť.

    Obsah živín

    Častokrát sa stáva, že záhradkári nevedia, kedy začať s prihnojovaním plodín a kvetov, ktoré sú vysadené v substrátoch. Ak nebudeme brať do úvahy špeciálne, prípadne výsevné substráty, kde je dávka hnojív minimálna, aby nedošlo k spáleniu klíčiacich semien, vo všeobecnosti platí, že obsahujú štartovaciu dávku hnojiva na 4 týždne. Pri tých najkvalitnejších je toto obdobie dokonca až 6 týždňov. Vysadeným rastlinám sú dodávané živiny postupne pre podporu ich rastu. Štartovacia dávka hnojiva je však pri rôznych druhoch substrátov rozdielna a je priamo prispôsobená pre dané rastliny.

    Zdroj: shutterstock

    Dezinfikovať substráty by sme mali jednoznačne pred vysádzaním semien zeleniny a kvetín určených na dopestovanie priesad.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.