Reklama

Vyskúšajte v jeseni vysiať MRKVU a PETRŽLEN! 5 tipov na úspešné pestovanie

Hoci je jeseň obdobím zberu koreňovej zeleniny, my vám radíme, aby ste petržlen a mrkvu práve teraz aj vysiali.

Zdroj: https://www.pinterest.at/pin/369717450670863832/

Reklama

Hoci je jeseň obdobím zberu koreňovej zeleniny, my vám radíme, aby ste petržlen a mrkvu práve teraz aj vysiali.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Netradičná a zdravá pochúťka! MRKVOVÝ DŽEM s medom budete milovať

    Záhradkárske triky

    Mnohí majú na podporu klíčenia vlastné recepty – jedni polievajú, iní nie, zakrývajú výsev netkanou textíliou alebo na vysiatom riadku nechajú položenú dosku, až kým sa neobjavia prvé klíčiace rastlinky.

    Oba druhy klíčia pomaly a ani skúseným záhradkárom sa ich úroda občas nevydarí.

    — Ing. Peter GAJDOŠTIN, zeleninár

    „Návod, po ktorom budete za každých okolností úspešní, pre vás síce nemáme, no spomedzi všetkých záhradkárskych trikov sa nám najviac osvedčila neskorá jesenná sejba,“ hovorí zeleninár Peter Gajdoštin. 

    Inšpirujte sa prírodou

    Príroda nevysieva na jar. Mrkva a petržlen sú dvojročné rastliny. V prvom roku vytvoria zásobný orgán (koreň), ktorý je pre nás konzumnou časťou. Ak by ste však rastliny nechali na hriadke prezimovať, v druhom roku by vytvorili kvety.

    Koncom leta a na jeseň by v súkvetiach (okolíkoch) dozreli semená, vypadli na pôdu a tam prečkali zimu. Na jar v treťom roku by časť z nich vyklíčila a životný cyklus rastliny by sa zopakoval. V prírode teda nie je prirodzená jarná, ale práve jesenná sejba.

    Druhá trať

    Vyberte hriadku, na ktorej ste koreňovú zeleninu v minulých rokoch nepestovali. Mrkva a petržlen patria do druhej trate, preto potrebujú pôdu v starej sile. Nehnojte k nim maštaľným hnojom a v osevnom postupe ich zaraďujte v druhom až treťom roku po organickom hnojení.

    Vhodná pôda

    Kvalitná a štruktúrna pôda, dobre a hlbšie zrýľovaná, je nevyhnutnou podmienkou úspechu. Ideálna je hlinito-piesočnatá, oba druhy však pri dostatočnej závlahe dobre porastú aj na ľahších piesočnatých pôdach. Ťažké, ílovité a kamenisté pôdy nie sú vhodné.

    Príprava pôdy

    Hriadku uvoľnenú po zbere letných zelenín si pripravte už počas októbra. Zrýľujte, rozdrvte hrudy, pohrabte a nechajte uľahnúť.

    Čas na sejbu

    So sejbou sa neponáhľajte. Odporúčame vysievať až tesne pred príchodom mrazov, v novembri alebo aj v decembri tak, aby už semená v tomto roku nevyklíčili. Vzídu až na jar v čase, keď pôdu ešte ani nebude možné pripraviť na sejbu.

    Rovné korene

    Aby ste aj v takýchto pestovateľských podmienkach zvýšili šancu na kvalitnú úrodu koreňov, odporúčame vysievať do hrobčekov v riadkoch či dvojriadkoch. Hrobčeky si pripravíte tak, ako keď kopcujete zemiaky, iba mierne širšie (asi 50-60 cm), s rovnou hornou časťou.

    Záhradkári pestujúci mrkvu či petržlen na ťažších pôdach určite poznajú problémy s nežiaducim vetvením koreňov.

    — Ing. Peter GAJDOŠTIN, zeleninár

    Do takto pripravených hrobčekov vysejte dvojriadok mrkvy či petržlenu. Korene budú krajšie, veľkostne vyrovnanejšie a zber jednoduchší.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Pestujte mrkvu v HROBČEKOCH: Žiadne okopávanie, ani pletie buriny!