Vyznajte sa v typoch OSÍV: Aký je rozdiel medzi BIO, hybridom či GMO?
21. 2. 2024, 8:00 (aktualizované: 23. 7. 2024, 9:15)

Zdroj: shutterstock
Hybridné či GMO semienka pre niektorých predstavujú novodobú hrozbu a výhradne uprednostňujú BIO osivo. V čom sa medzi sebou líšia?

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: Shutterstock
Osivo je určené na siatie, nevyužívajte ho preto napríklad na domácu výrobu jedlých klíčkov. Výrobcovia na to výslovne upozorňujú označením „Osivo nepoužívať na konzum“. Pokiaľ je osivo morené, chemická látka musí byť na obale presne špecifikovaná.
BIO osivo
Bolo vypestované na certifikovaných plochách a pri jeho výrobe, čistení ani balení neboli použité žiadne chemické prípravky. Jeho produkcia je náročnejšia ako pri štandardných typoch. Keďže množiteľské porasty sú výraznejšie napádané chorobami i škodcami a chemická ochrana nie je možná tak ako pri klasickej výrobe osív, výsledkom môže byť nižší výnos. Produkcia BIO osív sa však v posledných rokoch rozšírila a cena, ktorá bývala mnohonásobne vyššia ako pri štandardnom osive, sa podstatne znížila.
Hybrid (F1)
Je označenie prvej filiálnej generácie po krížení materskej a otcovskej línie. (Línia je odroda stabilizovaná samoopelením s určitými požadovanými vlastnosťami.) Hybrid je takmer stopercentne vyrovnaný a vyznačuje sa vyššou vitalitou v porovnaní s rodičovskými líniami. Hybridné šľachtenie je výrazným skokom v kvalite odrôd, takéto osivo často vyniká nadpriemernou kvalitou plodov, vysokým výnosom a rezistenciou voči chorobám. Bohužiaľ, v posledných rokoch sa hybridom veľa záhradkárov neprávom vyhýba, keďže si ich nesprávne zamieňajú s GMO.
Predstavuje GMO osivo novodobú hrozbu? Čítajte na ďalšej strane...

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: Shutterstock
Semenárstvo je špecializovaný odbor vyžadujúci odborné znalosti. Semienko, ktoré sa k vám dostane vo farebnom vrecúšku, má už za sebou dlhú cestu. Niekto ho vyšľachtil, vypestoval, pozberal, vysušil, vyčistil, ošetril pred balením a nabalil. Prešlo mnohými rukami a procesmi.
GMO (Geneticky modifikované organizmy)
Novodobú hrozbu v podobe geneticky modifikovaného osiva niektorí akceptujú, iní zásadne odmietajú. Bez ohľadu na to, na ktorej strane spektra stojíte, môžete si byť istí, že na Slovensku ponúkané osivo zeleniny nevzniklo technikou GMO. Je výsledkom klasického šľachtenia – kríženia a následnej selekcie. Moderné šľachtenie dnes využíva špičkové laboratóriá na testy odolnosti proti chorobám a škodcom, sterilitu pre tvorbu hybridov i vzdialené medzidruhové kríženie. Tieto techniky však kopírujú prírodné procesy a hoci niekedy pracujú na úrovni znalosti genetickej informácie rastliny, nemanipulujú s ňou. Napriek tomu, že to na vrecúšku s osivom nie je uvedené, nepatrí medzi geneticky modifikované.
Zdroj: Shutterstock
Morené osivo
Morené osivo
Morenie je nanesenie chemickej látky na povrch semienka, ktoré ho chráni v najzraniteľnejšom období klíčenia. Proti výskytu hubových chorôb sa používali fungicídy a pred poškodením hmyzom insekticídy. Súčasným trendom je však znižovanie množstva používaných pesticídov, lebo predstavujú zdravotné riziká pre človeka alebo potencionálne nebezpečenstvo pre včely a iný užitočný hmyz. Preto sa už insekticídmi osivo nemorí a výrazne sa obmedzuje i fungicídne morenie. Síce na Slovensku sme k chémii na záhradke pomerne tolerantní, nemecký alebo rakúsky záhradkár by už chemicky ošetrené osivo z princípu nekúpil a dáva prednosť osivu neošetrenému alebo BIO osivu.