Reklama

ZADUŠNÍK si rozhodne NAZBERAJTE a nasušte! Je pokladom pre zdravie DÝCHACÍCH CIEST

Zádušník brečtanovitý má výborné protizápalové účinky.

Zdroj: Canva

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Často je vnímaný ako otravná burina. Nerobte viac túto chybu! Spoznajte úžasne účinky tejto stáročiami osvedčenej bylinky a nazberajte si ju už túto jar.

Zádušník brečtanovitý (Glechoma hederacea) pochádza z Európy a rozšíril sa aj na územie Ázie a Ameriky. U nás sa vyskytuje bežne a zvykne vytvárať súvislé koberce. Nie je problém naň natrafiť aj v záhradách, kde je skôr nevítaným hosťom, pretože sa pomerne rýchlo rozrastá. Jeho liečivé účinky sa však využívajú niekoľko storočí a dokonca sa uplatnil pri príprave jedál.

Bylinka dorastá do výšky 10 až 40 cm. Má protistojné listy srdcovitého tvaru, na okrajoch vrúbkované. Kvety vyrastajú v pazuchách listov a sú modrofialové, zriedkavo ružové alebo biele. Pripomínajú trochu kvety hluchavky. Nenechajte sa však zmiasť jeho skvelou vlastnosťou prispôsobiť sa prostrediu. Vďaka čomu môžu mať niekedy listy trošku tmavší či svetlejší odtieň, byť väčšie alebo menšie.

Zber a sušenie

Obdobie kvitnutia je od marca/apríla v závislosti na počasí a zvyčajne do júna. Niektoré roky až do júla. Zberá sa z neho vňať a listy, ktoré môžete zberať aj po odkvitnutí. Sú bohaté na vitamín C.
Nazberaný zádušník potom môžete sušiť na tienistom a dobre vetranom mieste s teplotou do 35 ºC a je vhodné ich párkrát otočiť. Rozdrvené listy majú veľmi príjemnú vôňu vďaka siliciam, ktoré obsahujú. Môžu trochu pripomínať vôňu sviežej mäty s vôňou dúšky materinej. Sušenú bylinku skladujte v uzavretej nádobe na suchom a tmavom mieste.
Bylinka je výborná na prípravu čaju a tiež na miešanie do čajových zmesí. Taktiež ju môžete využiť aj pri varení. Čerstvé listy môžete pridať všade tam, kde zvyknete pridávať petržlenovú vňať.

Zdroj: Canva

Zádušník brečtanovitý je skvelou bylinkou. Čaj z neho pomáha pri kašli i ďalších ochoreniach dýchacích orgánov.

Účinky zádušníka na zdravie

Pôsobí protizápalovo, hojivo a dezinfekčne. Zvonka sa používa na kúpele a ako kloktadlo pri zápaloch hrdla a ústnej dutiny. Priaznivo pôsobí na sliznice dýchacieho systému. Vďaka siliciam a trieslovinám pomáha rozpúšťať hlien.

Zdroj: Canva

Zádušník je ideálnou prísadou do čajových zmesí, ale môže sa používať aj samostatne.

Pomáha pri problémoch s obličkami, zápale močových ciest a močového mechúra. Má detoxikačné účinky na pečeň. Pomôže aj pri ekzémoch a kožných vyrážkach. Má priaznivý vplyv na tráviacu sústavu, látkovú premenu a navyše podporuje chuť do jedla.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Patrícia Lešková

Externá redaktorka
Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.