Zbavte sa PLESNÍ bez chemikálií: 5 babských rád, ako s nimi zatočiť!
22. 12. 2024, 19:34 (aktualizované: 22. 12. 2024, 19:41)

Zdroj: Shutterstock
Plesne v domácnosti môžu byť nielen estetickým problémom, ale aj zdravotným rizikom. Tieto nevítané mikroorganizmy sa často objavujú vo vlhkých a zle vetraných priestoroch. Ako ich však odstrániť efektívne a predísť ich opätovnému výskytu?

Zdroj: NMH/Záhradkár
1. Ocot
Ocot je jedným z najúčinnejších prírodných prostriedkov na odstránenie plesní. Stačí naliať čistý ocot do rozprašovača, nastriekať ho na postihnuté miesta a nechať pôsobiť aspoň hodinu. Potom miesto utrite vlhkou handrou a dôkladne vysušte. Ocot navyše neutralizuje nepríjemné pachy a má dezinfekčné účinky.
2. Sóda bikarbóna
Zmiešajte 2–3 čajové lyžičky sódy bikarbóny s vodou, aby vznikla hustá pasta. Túto pastu naneste na plesnivý povrch, nechajte pôsobiť 15–20 minút a potom ju zotrite vlhkou handrou. Sóda bikarbóna nielenže odstraňuje plesne, ale aj absorbuje vlhkosť, čím bráni ich návratu.
3. Citrónová šťava
Citrónová šťava je prírodný čistiaci prostriedok s antibakteriálnymi a antimykotickými vlastnosťami. Vytlačte šťavu z niekoľkých citrónov, naneste ju na plesnivé miesta a nechajte pôsobiť 20–30 minút. Potom povrch pretrite vlhkou handrou. Citrón navyše zanechá sviežu vôňu.
4. Esenciálny olej z čajovníka
Čajovníkový olej je silný prírodný fungicíd. Zmiešajte 1 čajovú lyžičku čajovníkového oleja s 1 pohárom vody a nalejte zmes do rozprašovača. Nasprejujte na plesnivé miesta a nechajte pôsobiť bez potreby oplachovania. Olej vytvorí ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje návratu plesní.
Soľ
Ak sa plesne objavia na textíliách alebo menších predmetoch, posypte ich hrubou vrstvou soli, navlhčite a umiestnite na priame slnko. Soľ pomáha vytiahnuť vlhkosť z materiálu a slnečné lúče plesne zničia. Po vysušení textílie dôkladne vyperte a vysušte na čerstvom vzduchu.