Zemiaky sú náš druhý chlieb! Toto ste o nich však netušili + TIPY na skvelé recepty
23. 8. 2020, 8:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 18:47)

Zdroj: profimedia.sk
Zemiaková sezóna je v plnom prúde. Na Slovensku je Ľuľok zemiakový (Solanum tuberosum) pestovaný takmer v každej úžitkovej záhrade a na tanieri sa zemiaky sa objavía aj viackrát do týždňa. Síce na nás nepôsobia veľmi zaujímavo, opak je však pravdou. Prečítajte si zaujímavosti, ktoré vás určite prekvapia.
Z histórie
Zemiaky pochádzajú z Peru - konkrétne z Ánd, kde ich pestovali Indiáni približne už 8000 rokov p.n.l.
Zemiaky boli v minulosti uctievané
Našla sa soška zemiakového boha, ktorého museli kedysi v Peru uctievať.
V Európe si na ne zvykali ťažko
Do Európy ich z Ameriky doviezli španielsky moreplavci asi v 16. storočí. Európania len veľmi ťažko prijali túto pre nich neznámu plodinu a spočiatku ju rázne odmietali. Hľuzy im totiž pripadali príliš tvrdé a škaredé.
Čítajte tiež:
Napríklad panovník v Nemecku svojich poddaných nútil, aby zemiaky pestovali a vyhli sa tak hladomoru. Kto jeho príkaz odmietal, mohol ho postihnúť trest v podobe odrezania ucha.
Vo Francúzsku na to išli štýlovo a kráľovná Mária Antoinetta nosila zemiakové kvety ako módny doplnok. Tento výstrelok sa zakrátko rozšíril aj medzi nižšie vrstvy.
Naozaj obľúbené
Zemiaky sú pestované vo viac ako 125 krajinách sveta. Sú štvrtou najviac konzumovanou plodinou na svete. Na prvom mieste je ryža potom pšenica a tretie miesto patrí kukurici.
Vedie Čína
Najväčším producentom zemiakov na svete je Čína.
Prvá plodina vo vesmíre
V roku 1995 NASA testovala rast zemiakov na palube raketoplánu Columbia.
Dostanú sa až na Mars
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pracuje na testovaní zemiakov, ktoré by boli pestované na Marse.
Viete, že existuje aj fialové zemiaky?
Sú dokonca ešte zdravšie ako tie, ktoré bežne konzumujeme. Fialovú farbu majú kvôli zvýšenému obsahu antokyánov.
Viac sa dočítate v tomto texte: Fialové zemiaky
Pozor na zelené zemiaky
Zatiaľ čo fialová farba je fajn, treba si dať pozor na zemiaky, ktoré sú sfarbené dozelena. Zelená farba totiž značí prítomnosť solanínu, ktorý môže spôsobiť zdravotné ťažkosti. Aby ste tomu predišli je dôležité skladovať zemiaky na tmavom a suchom mieste. Svetlo totiž spôsobuje, že zemiaky dostávajú zelenú farbu.
Pre zdravie
Zemiaky obsahujú až 80% vody. Zvyšných 20 % tvoria sacharidy a bielkoviny. Sú bohaté na vitamín B, C či E, horčík, železo, zinok či mangán.
Taktiež obsahujú draslík, ktorý prospieva k správnemu fungovaniu svalov a zdraviu kostí. Zemiaky majú dokonca viac draslíka ako banány.
Taktiež obsahujú vlákninu a škroby, ktoré prospievajú tráveniu a regulujú hladinu cukru a tukov v krvi.
Zemiakové lupienky
Na jedno vrecúško zemiakových lupienkov je treba asi 5 zemiakov.
Hranolky
O obľúbené zemiakové hranolky sa vedú spory. Francúzi totiž tvrdia, že vznikli v ich krajine. To isté si však myslia aj Američania a taktiež aj Belgičania.