Rada nášho odborníka:
Hnednutie a odumieranie špičiek alebo okrajov listov svedčí teda o tom, že vaše izbové rastliny nemajú vytvorené optimálne pestovateľské podmienky. Podstatne menej slnečného žiarenia, vykurované priestory, suchý vzduch, ale i časté vetranie im dá počas zimy riadne zabrať. Ak tomu neprispôsobíte adekvátnu starostlivosť a údržbu, dôsledky nenechajú na seba dlho čakať.

Aké sú príčiny?
- Suchý vzduch: Áno, môže to byť prvotná príčina. Rastliny počas zimy pravidelne roste alebo v ich okolí rozložte podmisky naplnené kamienkami s vodou. Pomôže tiež, ak rastliny umiestnite blízko seba, čím si vytvoria priaznivú mikroklímu.
- Zálievka: Dôvodom hnednutia môže byť aj nedostatočná alebo, naopak, príliš výdatná zálievka. Možno si to neuvedomujete, ale zaužívaný letný spôsob zalievania nie je v zime vyhovujúci. Substrát v črepníkoch pomalšie vysychá a ľahko sa na povrchu tvorí pleseň. Frekvenciu a výdatnosť zálievky počas zimy znížte.

- Črepník: Častou príčinou býva aj zlý odtok zálievkovej vody z črepníkov. V premokrenej zemine korene zahnívajú a rastlina postupne odumiera. Rastlinu čo najskôr presaďte do črepníka s odtokovým otvorom, predtým však prezrite korene a zahnívajúce časti odrežte. Občas podmisky skontrolujte a prebytočnú vodu vylejte.
- Nedostatok živín: V tomto prípade stačí rastliny presadiť (najlepšie v jarných mesiacoch) a pravidelne prihnojovať.
- Umiestnenie: Rastliny počas zimy nevystavujte prievanu či chladnému vzduchu a umiestnite ich čo najďalej od vykurovacích telies. Dbajte na svetelné podmienky konkrétneho druhu.

Ak chcete suché špičky odstrániť, odstrihnite ich tak, aby ste nezastrihli do zelenej časti, lebo tá by začala ešte rýchlejšie hnednúť a usychať.