Rada nášho odborníka:
Podpník je spodná časť ovocného stromu, na ktorú je naštepená ušľachtilá odroda. Určuje nielen celkový vzrast stromu, ale aj jeho životnosť a typ koreňového systému. U nás sa podpníky väčšinou delia na slabo, stredne a bujne rastúce. Samozrejme, platí, že každá ovocina vyžaduje iný typ.


Jablone
- M 9: Základný slabo rastúci podpník na pestovanie jabloní v tvare štíhleho vretena. Koreňový systém je plytký, preto je citlivý na nedostatok vlahy. Vo výsadbách vyžaduje doplnkovú závlahu. V našich podmienkach citlivosť na mráz nespôsobuje problémy.
- M 26: Silnejšie rastúci podpník s bohatším koreňovým systémom a vysokou odolnosťou proti mrazom. Ovplyvňuje termín dozrievania ovocia – plody dozrievajú o niekoľko dní neskôr, preto sa neodporúča pre neskoré odrody jabloní.
- MM 106: Klasický, stredne silno rastúci podpník. Má bohatý a hlboký koreňový systém, vďaka ktorému stromy nepotrebujú oporné konštrukcie. Lepšie hospodári s vodu, a tak je vhodný do piesočnatých pôd alebo oblastí, kde nie je možné vybudovať doplnkovú závlahu. Na kvalitných pôdach má silný rast. Pri pestovaní štíhlych vretien môže spôsobiť problémy v podobe neudržateľného rastu. Vhodný je pre stredne intenzívne tvary, ako sú zákrpky či palmety.
- MM 111: Má podobné vlastnosti a využitie ako MM 106. Škôlkari ho často prednostne používajú pre stĺpovité odrody jabloní.
- A 2 a M 1: Klasický zástupci silno rastúcich podpníkov. Ich využitie je určené hlavne pre staršie odrody jabloní a vyššie tvary vhodné do veľkých záhrad, cestných alejí, parkov či extenzívnych a ekologických výsadieb. Táto skupina podpníkov sa vyznačuje veľmi silným rastom, bohatým a pevným koreňovým systémom, vysokými úrodami a neskorým nástupom rodivosti. Pre intenzívne tvary a výsadby sú tieto podpníky nevhodné.