Rada nášho odborníka:
Vo všeobecnosti sa odporúča striedať plodiny a papriku nepestovať po sebe minimálne 3-4 roky. V tomto prípade tak ide s najvačšou pravdepodobnosťou o výskyt koreňových chorôb, pričom najčastejšia je fytoftorová hniloba papriky. Patogén sa vyskytuje v pôde a napáda korene, postupne sa presúva smerom hore na hypokotyl, niekedy až na stonky. Rastlina vädne a odumiera, nie je schopná prijímať vodu a živiny.

Výmena zeminy do hĺbky 15 cm je po určitej dobe neefektívna. Aj keď papriky korení pomerne plytko, korene sa dostanú do hlbšieho horizontu a tam sú napadnuté. Dusíkaté vápno pôsobí neselektívne a problémy neyrieši. Navyše sa tiež dostane len do vrchnej vrstvy pôdy (15-20 cm).
Kedysi sa menila pôda v skleníku až do hĺbky 50 cm, na dva rýle. To však dnes nikdo robiť nebude. Ak, ale, nabudúce budete vyberat vrchnú vrstvu pôdy, aplikujte dusíkaté vápno hneď po jej odvezení, teda ešte skôr, ako naveziete novú. Takto sa dezinfekčný účinok vápna dostane hlbšie. Pôdu polejte, zakryte a nechate posobiť aspoň 7 až 14 dní. Tento postup, však, berte ako teoretickú radu, ktorú nemáme v presných podmienkach vyskúšanú v praxi. Môže, ale nemusí fungovať.
Z agrotechnických opatrení podporuje rozvoj koreňových chorob prílišné premokrenie pody. Paprika potrebuje prevzdušnenie substrátu a jeho čiastočné preschnutie medzi polievaním. Fytoftórová hniloba sa vačšinou vyskytuje pri polievaní podmokom, hlavne pri výraznom polievaní podmokom.
Pokiaľ ide o chov sliepok v skleníku, ak je množstvo trusu, ktoré v ňom ponecháte primerané, nemal by mať tento fakt vplyv na kvalitu pestovaných rastlín.