Rada nášho odborníka:
Podľa fotografie ide o bzdochu (Nezara viridula) pochádzajúcu pravdepodobne z východnej Afriky alebo Stredomoria. K jej rozšíreniu napomáha aj vplyv globálneho otepľovania. Výnimkou nie je ani Slovensko.
Najčastejšie škodí na rastlinách z čeľade bôbovitých, na nepohrdne ani inou zeleninou, ovocnými plodinami a okrasnými rastlinami.
Škodca prezimuje v štádiu dospelca, ktorý na jar opúšťa svoj úkryt. Vajíčka sú kladené do horných častí hostiteľských rastlín. Dospelé jedince a nymfy môžu cicať na všetkých častiach rastlín vrátane stonky, no preferujú plody a mladé výhonky.
Znakom prítomnosti bzdôch sú drobné, tvrdé, hnedasté alebo černasté škvrny. K symptómom patrí aj predčasný opad napadnutých plodov a ich deformácia, pričom získavajú nepríjemný zápach a sú nekonzumovateľné. Okrem toho môže byť škodca vektorom hubových ochorení.
Na zabránenie výskytu ÚKSUP odporúča použiť prípravky na ochranu rastlín autorizované priamo proti bzdochám, bzdôškam alebo proti cicavému a žravému hmyzu. Na vajíčkach parazituje parazitická osička Trissolcus sp., no miera účinnosti tejto biologickej ochrany ešte nie je potvrdená.