Rady a tipy ODBORNÍKA: Ako bojovať proti PLESNI zemiakovej?Pestovateľov zemiakov každoročne potrápia hlavne dve veci – pásavka a pleseň zemiaková. Ako jej predchádzať, na čo si dať pozor, kedy siahnuť po chémii a treba vôbec? Poradíme vám.
Buďte majstrom v pestovaní PAPRIKY! Rady od zeleninára, iba pre verných ČITATEĽOVPaprika je náročná teplomilná plodina. Dostatok tepla potrebuje od klíčenia až po zber. Nemá rada striedanie teplých a studených období ani výraznejšie výkyvy teploty v priebehu dňa.
Rada odborníka: Na čo dať pozor, aby ste sa dočkali bohatej úrody?Otázka opelenia je podstatná hlavne pri produkcii semien. No pri dvoch zeleninových skupinách – plodových a strukových zeleninách – je opelenie dôležité aj pri bežnom pestovaní.
Oplatí sa mať rajčiaky v SKLENÍKU? Pestovanie pod sklom prináša aj NEVÝHODYV našich podmienkach vždy platilo, že rajčiakom sa najlepšie darí v skleníku. So zmenou klímy sa však pestovanie teplomilných zelenín posúva aj do chladnejších oblastí. Majú kryté priestory stále zmysel?
10 praktických tipov, ako dopestovať HOKAIDO! Zvolíte si priamu sejbu či priesady?Hokaido je tak akurát veľké, pri spracúvaní na polievku ho nemusíte okrajovať zo šupky, dužina je kvalitná a chutná. Dostali ste naň chuť? Do zberu je síce ešte ďaleko, ale už treba myslieť na vysievanie tekvíc.
Dopestovali ste si priesady RAJČIAKOV? Odborník radí, čo nezanedbať pred VÝSADBOUViete, čo to znamená, ak sa povie, že priesady spapierovateli? Hlavne rajčiakom a paprikám sa stáva, že po vysadení na hriadku sa listy na prudkom slnku úplne vysušia. Dlhšie potom trvá, kým z rastového vrcholu vyrastú nové.
HOKAIDO nemusí byť len ORANŽOVÉ! Odrody, ktoré musíte vyskúšať podľa ZELENINÁRAJe tekvica ‘Hokaido’ vaším kulinárskym favoritom? Potom si rozhodne vysejte aj niektorú z týchto odrôd.
Vyvarujte sa plesni zemiakovej na RAJČIAKOCH! 4 rady, ako znížiť riziko VÝSKYTUPleseň zemiaková napáda zemiaky aj rajčiaky, preto sa pri poškodení rajčiakov často označuje ako pleseň rajčiaková, prípadne ako pleseň zemiaková na rajčiakoch.
Nebojte sa pestovať BAKLAŽÁNY! 7 odrôd, ktoré odporúča Peter GAJDOŠTINHoci i pre obavu z pestovateľskej náročnosti nepatrí k najobľúbenejším zeleninám, letá posledných rokov mu prajú.
Nedocenené ČAKANKY: Zorientujte sa v SORTIMENTE tejto menej známej zeleniny!Tak v odbornej klasifikácii, ako aj v komerčnom pomenúvaní čakaniek je chaos, niekedy až veľký zmätok. A hoci to vôbec nie je jednoduché, pokúsime sa do toho vniesť trochu svetla.
Domáceho predpestovávania RAJČIAKOV a PAPRÍK sa netreba báť. Čo robiť, aby ste uspeli?Málokto má dnes vykurovaný skleník, kde by sa dali predpestovávať priesady už od februára. Preto sa najčastejšie vysieva doma za oknom, v podmienkach, ktoré zďaleka nie sú ideálne na predpestovávanie.
Ani vám minulý rok nevzišiel PETRŽLEN? Zeleninár radí, ako pri siatí uspieťNeklíčenie petržlenových semien je klasický problém, ktorý každý rok potrápi mnohých záhradkárov. Teplá jar, keď sa zima prakticky prehupne rovno do leta, mu ešte viac nahráva.
Čo si treba všímať pri nákupe OSÍV? 5 rád od zeleninára Petra GAJDOŠTINAVrecká s osivami ponúkajú veľa informácií, ktoré by ste mali pred kúpou zobrať do úvahy. Niektoré vás od kúpy odradia, iné vám pomôžu lepšie sa zorientovať v ponuke.
Tipy od zeleninára Petra GAJDOŠTINA: Tieto zeleninové HVIEZDY sezóny musíte vyskúšať!Určite máte svoje stálice, s ktorými ste spokojní a pestujete ich každý rok. Novinky sú však korením života, preto si jednu či dve hriadky vyčleňte aj na nové odrody. Tieto sa oplatia vyskúšať!
Kupujete semienka KVETOV či ZELENINY? Prekvapivé informácie, ktoré nájdete na VRECÚŠKUSemienka, ktoré sa k vám dostanú vo farebnom vrecúšku, už majú za sebou dlhú cestu. Niekto ich vyšľachtil, vypestoval, pozberal, vysušil, vyčistil ošetril pred zabalením a vložil do spotrebiteľských vrecúšok.