Dopestovali ste paradajky so zelenou dužinou? Odborník prezrádza čo je príčinou!„Prečo sú naše rajčiaky zvonku pekné červené, ale zvnútra zelené? Rovnaký problém sme mali už aj minulý rok.“
Problémové RAJČIAKY i PAPRIKA: Čo je príčinou VYSÝCHANIA ŠPIČIEK plodov?„Aká choroba nám napadla rajčiaky a čo sa s tým dá robiť? Ešte zelené začínajú odspodu hniť. Nemôže to súvisieť s tým, že sme začali nastielať hriadky suchou pokosenou trávou?“
Rada ODBORNÍKA: Ako zachrániť CESNAK pred hnilobou?„Posledné dva roky sa nedarí cesnaku paličiaku. Krásne vyklíči, má silnú nadzemnú časť, ale neskôr postupne zožltne celá rastlina a v poslednej fáze je obalená bielou hubou. Čo robiť, aby som na budúci rok mala dobrú úrodu?“
Odborník radí: Ovplyvní pestovanie rôznych druhov tekvíc na jednej hriadke ich chuť?„Môžem pestovať vedľa seba viac druhov z čeľade tekvicovitých, napríklad cukety, hokaido, patizóny, uhorky, bez toho, aby sa zmenila ich chuť?“
Čudná kráčajúca HUBA prekvapí nejedného záhradkára! Je nebezpečná?„Vo vyvýšenom záhone medzi cibuľou sa mi objavilo niečo čudné, čo som ešte nevidel. Je to niečo ako huba v podobe peny. Posielam fotografiu a chcem sa opýtať, čo to je a čo s tým.“
Tieto jedlé KVETY sa oplatí ochutnať: Pred podávaním však dodržujte tieto ZÁSADY!Jedlé kvety sú zaujímavé hlavne pre tých, čo vnímajú stolovanie ako obrad, do ktorého zapájajú okrem chuti aj čuch a zrak. Jedlo nielenže spestria svojím tvarom a farbou, ale dodajú mu aj novú chuť a mnohé sú významným zdrojom vitamínov. Pri ich zbere však treba dodržať niekoľko základných zásad.
ZELENINOVÉ HRIADKY, ktoré budú obdivovať všetci SUSEDIA! Zeleninár odporúča TIETO okrasné druhyZáhradkári, ktorí uprednostňujú úžitkové hriadky pred okrasnými, by súhlasili, že zelenina má zasýtiť a kvety potešiť. Príroda však rozdiely nerobí a zaužívaný názor vyvracia. Existuje veľa druhov letničiek a trvaliek s jedlými kvetmi a rovnako veľa druhov zeleniny, ktoré upútajú všetky pohľady.
Baklažány nemusia byť iba FIALOVÉ! TOP výber odrôd od zeleninára Petra GAJDOŠTINAKonzumnou časťou je plod – bobuľa, pričom môže byť podlhovastý, vajcovitý alebo guľatý. Šupka je čierna, fialová, biela, zelená i žltá. Farba, veľkosť i tvar bobule závisia najmä od odrody, ale aj od klimatických podmienok lokality, v ktorej sa pestuje.
Ako chutí návykové EDAMAME? Zeleninovú NOVINKU môžete pripraviť na rôzne SPÔSOBYEdamame má špecifickú chuť, ktorú ťažko k niečomu prirovnať. Podľa nášho názoru je až návyková... Počítajte s tým, že keď raz začnete jesť, nebudete môcť prestať, kým nebude miska prázdna.
Nie je to BÔB ani FAZUĽA! Zeleninár radí, ako pestovať chuťovo návykovú ZELENINURadi skúšate všetko nové? Tak už zrejme poznáte ačokču, mexickú uhorku či lufu. Ale počuli ste už o edamame? Že nie? Máme to privilégium predstaviť vám zeleninu pre slovenských záhradkárov úplne novú. Podľa nášho úsudku však so skvelou perspektívou.
Vypestovali ste ŠALÁT s HORKOU chuťou? Ako tomu predísť?„Pri pestovaní šalátu v skleníku sa mi často stáva, že zostane horký. Čo môže byť príčinou a ako sa tomu vyvarovať?“
Kupujete bez obáv MORENÉ OSIVO? Zeleninár radí, prečo si vybrať radšej BIOOSIVOBioosivá zelenín sú na Slovensku stále tak trochu v úzadí. Veľká skupina „starých konvenčných záhradkárov“ ich považuje za módny výstrelok a bez obáv siahne aj po osive morenom. Oproti tomu „noví záhradkári“ bio oceňujú a vyhľadávajú.
Prečo semienka KLÍČIA v plodoch rajčín? ODBORNÍK pozná odpoveď„Po rozkrojení paradajok zakúpených v supermarkete som v nich objavila klíčky. Čo môže byť príčinou?“
Plačete pri šúpaní a krájaní? Zeleninár radí, vysaďte si mladšiu sestru CIBULESte skutoční labužníci a ostrá chuť a aróma cibule vám prekáža? Plačete pri jej šúpaní a krájaní alebo vám dokonca spôsobuje tráviace problémy? Potom je pre vás šalotka tá správna voľba.
Nevzišiel vám PETRŽLEN? S tipmi od zeleninára tento rok iste uspejeteNeklíčenie petržlenových semien je klasický problém, ktorý každý rok potrápi mnohých záhradkárov. Teplá jar, keď sa zima prakticky prehupne rovno do leta, mu ešte viac nahráva.