12 zlepšovákov za pár CENTOV! Tieto poklady nájdete v každej DOMÁCNOSTI
1. 3. 2023, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: shutterstock
Pomôcky potrebné na predpestovanie kvalitných priesad však nie sú najlacnejšie. Zvlášť ak chcete vypestovať väčšie množstvo rastlín. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako pri príprave priesad ušetriť či ako si prácu uľahčiť.

Staré noviny
Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/9851692919426931/
Máte prebytok dennej tlače? Nevyhadzujte ju!
Podľa jednoduchého návodu zhotovíte potrebné množstvo výsevných misiek raz-dva. Výšku prispôsobíte potrebám rastliny, a tak nebude nutné semenáčiky rozsádzať. Aby ste docielili tvar téglika, ako maketu použite pohár alebo plechovku.

Obaly z vajíčok
Zdroj: https://i.pinimg.com/originals/21/0c/7e/210c7e39d0d4f171b97d0800dfb51832.jpg
Na rajčiaky a papriku ich použiť môžete tiež, no treba počítať so skorým presadením, hneď ako sa vytvorí prvý pravý list.
Z recyklovaného papiera sú na prípravu priesad ideálne. Substrátom ich naplníte rýchlo a môžete siať. Majú však jednu nevýhodu! Sú plytké, takže semenáčiky bude treba čochvíľa po vzídení presadiť do väčšej nádoby. Vhodné sú napríklad na sejbu šalátov. Ich korene sa uspokoja aj s menším priestorom.
Stopercentne prírodná
Zdroj: https://i.pinimg.com/474x/20/da/ec/20daec6b2269d451f984a7cafc3a99e3.jpg
Lufa, presnejšie jej vnútorná, pevná časť, slúži po vysušení ako prírodná špongia na osobnú hygienu či umývanie riadu.
Lufa sa dá využiť aj v záhrade. Prestrihnite ju na polovicu, vnútro naplňte substrátom a premena na prírodnú výsevnú nádobu je razom hotová. Takto môže ísť spolu s priesadou aj priamo na hriadku, pretože sa postupne rozloží.
Použite čajové vrecúška
Zdroj: Canva
To, že nimi očistíte prach z listov izboviek, už viete.
Môžete ich však použiť aj na predpestovanie priesad. Do vrecúška urobte otvor, do ktorého vysejte semená zeleniny. Budete prekvapení, ako sa tu semenáčikom bude dariť.
Neobľúbené plasty
Zdroj: https://i.pinimg.com/originals/93/1f/e0/931fe09920492627fa3f116ae1c83ee6.jpg
Aj z plastových fliaš sa dá ešte niečo vyťažiť. Na krátky čas poslúžia ako zakoreňovače.
Poslúžiť môžu ako náhrada zakoreňovačov. Väčšie fľaše z minerálky uchránia rastlinky pred nepriazňou počasia po vysadení na hriadku. Vzchádzajúcim semenáčikom na okne otočené horednom vytvoria mikroklímu ako v originálnom skleníku.
Bunkový zakoreňovač
Zdroj: https://i.pinimg.com/originals/72/d3/10/72d310555da783ddf6d8d18e18a127f6.jpg
Kartónových krabíc máme v tomto čase dosť asi všetci.
Spodnú časť škatule vložte do vrchnáka, aby vznikla pevnejšia nádoba. Vnútro predeľte drážkami z ďalšej škatule. Vzniknú bunky podobné škatuli na vianočné gule. Po naplnení substrátom tu bude mať každá rastlinka dosť miesta na rast.
Domáce recyklovanie
Zdroj: https://i.pinimg.com/originals/99/05/d8/9905d8d17c45c6c629c7bd277e8ac244.jpg
Ďalší skvelý nápad na užitočné využitie novinového papiera.
Noviny nasekané na menšie kusy vložte do mixéra a zalejte teplou vodou. Rozmixujte na kašu, ktorú trochu vyžmýkajte a vysteľte ňou plech na pečenie mafinov. Nechajte vyschnúť,trvá to asi 24 hodín, potom papierovú nádobku opatrne vyberte.
Ostali vám z leta?
Zdroj: pinterest/smartschoolhouse.com
Ostali vám z leta prázdne zmrzlinové kornútky? Využite ich na predpestovanie.
Zmrzlinové kornútiky po záručnej lehote nie sú úplne z kategórie DIY, ale sú z prírodných surovín a ľahko sa rozpustia. Prírodu neznečisťujú, nie sú toxické. Tak prečo ich nevyužiť na predpestovanie priesad?
Obaly z nápojov
Zdroj: pinterest/boulderlocavore.com
Krabice z nápojov poslúžia na predpestovanie papriky a rajčiakov.
Tetrapakové škatule z mlieka či džúsov sú na predpestovanie priesad zeleniny a kvetov ako stvorené. Pred použitím ich stačí poriadne umyť a odrezať jednu stenu. Protiľahlú stenu k otvoru poprepichujte, abymohla z nádoby odtekať prebytočná voda.
Korkové zátky
Zdroj: pinterest/tumblr.com
Takto budete mať vopred pripravenú maketu sponu vhodného pre jednotlivé druhy zeleniny.
Vysievanie semienok si výrazne uľahčíte, keď na dosku pripevníte korkové zátky. Vyrobíte si praktickú pomôcku na presnú sejbu, ktorú potom už len stačí zatlačiť do pôdy a vytiahnuť. Oplatí sa vám vyrobiť si viacero kusov s rozličnou vzdialenosťou medzi zátkami a aj s ich rôznou dĺžkou podľa potrebnej hĺbky sejby.
Papierové rúrky
Zdroj: https://www.haus.de/sites/default/files/styles/textbreite_skaliert/public/2020-12/anzuchttopf-klopapier-credit-robertschlossnickel.png?itok=48x4ssEt
Rolku môžete aj prerezať na polovicu a získate tak dva ekologické zakoreňovače.
Nie sú pre záhradkárov nijaká novinka. Stačí ich len prispôsobiť veľkosti budúcej rastlinky. Môžete z nich vyrobiť téglik s dnom alebo ich len jednoducho naplniť substrátom a postaviť na pevnú podložku so zvýšeným okrajom. Rúrka z toaletného papiera je dostatočne hrubá a odolná.
Kávové filtre
Zdroj: pinterest/paisleyandsparrow.com
Predstavte si, ako pomaly káva pri príprave preteká cez filter. A práve túto jeho vlastnosť zužitkuje aj priesada.
Do nádoby, kam presadíte semenáčik, dajte na dno kávový filter a naplňte substrátom. Filter zabráni rýchlemu presiaknutiu vody do misky a rastlinka tak získa čas na jej prijatie.