5 BYLINIEK, ktorým sa na BALKÓNE darí: Toto pri pestovaní zohľadnite!
8. 5. 2021, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:34)

Zdroj: https://i.pinimg.com/originals/44/89/bd/4489bd91dbfe04a275beacb71c3aa692.jpg
Používate často pri varení bylinky? V takom prípade svoje obľúbené určite máte na kuchynskom okne alebo na balkóne. Viete, aké druhy si dopestujete aj bez záhrady?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: pinterest/goodhousekeeping.com
Zdroj: https://i.pinimg.com/originals/44/89/bd/4489bd91dbfe04a275beacb71c3aa692.jpg
Galéria k článku
Kuchynské bylinky sú pomerne nenáročné rastliny, väčšina z nich zvládne aj obmedzený priestor črepníka. Prosperujú v ňom jednoročné rastliny, ako je bazalka, petržlen, kôpor či majorán, ale aj trvalky, napríklad pažítka, mäta, medovka, rozmarín, pamajorán a ďalšie.
Do šírky sa rozrastá vytrvalý tymian i materina dúška, rýchlo rastie tiež mäta. Radšej ich pestujte oddelene. V samostatnej nádobe sa odporúča pestovať aj starší rozmarín alebo ho tvarujte ako stromček na kmienku, pod ktorým vznikne miesto na iné druhy.
Zdroj: https://i.pinimg.com/originals/47/a6/57/47a6578f3a9c076985de9d88d6d1b9fa.jpg
Bylinkám sa v nádobe najlepšie bude dariť, keď na ich výsadbu použijete špeciálny substrát na túto skupinu rastlín.
Do výšky okolo pol metra dorastá šalvia lekárska, preto ak sa pre ňu rozhodnete, doprajte jej väčšiu nádobu. Aj medovku pestujte v priestrannom črepníku, lebo sa úspešne rozrastá a dosahuje výšku viac ako 50 cm. Staršie exempláre levandule budú tiež potrebovať veľký črepník.
Na balkóne môžete pestovať i chúlostivé druhy, ako je vavrín (bobkový list) alebo rozmarín, ktoré by v záhrade našu zimu neprežili. Treba ich však pred mrazmi chrániť a najmä mladé rastliny radšej schovať dovnútra.
Zdroj: https://i.pinimg.com/originals/2e/a4/a5/2ea4a5d44d646fa06240243bd1e1a958.jpg
Vavrín (bobkový list) zimu v našich podmienkach neprežije, preto ho pestujte v nádobe, s ktorou ľahšie na jeseň prenesiete do teplej svetlej pivnice.
Niektoré druhy si môžete dopestovať zo semienok – napríklad petržlen, koriander, saturejku, trebuľku, borák. Mätu si však určite kúpte alebo si odkopte trs od susedov v záhrade, či rozmnožte odrezkami, ktoré necháte zakoreniť vo vode. Kúpte si aj už vypestovanú rastlinku medovky, nepestujte ju zo semienok.

Tieto vám nesmú chýbať: TOP 5 nádobových byliniek
K našim typickým kuchynským bylinkám patrí petržlen vňaťový, ktorý však treba zväčša každú jar znova vysiať. Obľúbená je odroda s kučeravými listami, no výraznejšiu chuť a vôňu majú hladké listy.
Zdroj: Vlado Anjel
Bazalku, petržlen a mätu pestuje na balkóne aj Alena Heribanová.
K bylinkovým obľúbencom patrí aj pažítka, ktorá v nádobe vydrží niekoľko sezón. Vypestovať si ju môžete zo semienok, kúpiť hotovú rastlinu alebo vykopať u niekoho v záhrade a ďalej pestovať v črepníku.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Najlepšie je dopriať si ju čerstvú, pretože vtedy je jej chuť najvýraznejšia. Prípadne ju však môžete mraziť či dokonca aj sušiť.
Silnou vôňou vyniká rozmarín, ktorý sa používa najmä na ochutenie zemiakov, mäsa, cestovín alebo pizze. Táto stredomorská vytrvalá bylinka tvorí drevnatejúce kríčky, ktoré treba chrániť pred mrazmi, preto ju z balkóna na zimu preneste dovnútra. Staršie exempláre v našich najteplejších oblastiach dokážu prezimovať aj vonku. Rozmarín si môžete ľahko rozmnožiť odrezkami, ktoré je najvhodnejšie odoberať v júli. Z koncov asi 10 cm dlhých odrezkov odstráňte listy, odrezok namočte do stimulátora rastu a zapichnite do substrátu. Zavlažte a zakryte fóliou.
Pri pestovaní bazalky v nádobe nezabudnite na drenážnu vrstvu a použite výživný hlinito-piesočnatý substrát. Ak si ju chcete vypestovať zo semienok, vysiať ich treba už v marci. Jednoduchšie je kúpiť si hotovú rastlinu a doma ju vysadiť do nádoby, ktorá je o niečo väčšia ako tá pôvodná. Nové rastlinky si z nej potom môžete dopestovať tak, že odrezky vložíte do pohára s vodou, kde rýchlo vytvoria korienky. Najznámejšia je bazalka so zelenými oblými listami, existujú však odrody s listami purpurovej farby alebo s drobnými či kučeravými lístkami, ako aj s citrónovou arómou. Väčšinou sú to jednoročné rastliny. Listy bazalky zberajte priebežne. Vynikajúce sú v kombinácii s rajčiakmi, pripraviť si z nich môžete obľúbené pesto.
Hoci mnohé bylinky kvitnú, majú zväčša malé a nenápadné kvety, Keďže sa ich výhonky zrezávajú, často ani nestihnú rozkvitnúť. Výsadbu byliniek svojimi žltými alebo oranžovými kvetmi môže rozžiariť kapucínka väčšia (Tropaeolum majus). Je to popínavá letnička s okrúhlymi dekoratívnymi listami.
Možno neviete, že spolu s kvetmi sú vhodné do zeleninových a ovocných šalátov, nátierok, polievok, k cestovinám. Pridajú im jemnú korenistú príchuť. Môžete si ich aj usušiť a pripraviť z nich zápar účinný pri nachladnutí, chrípke a kašli.
Desatoro pestovania byliniek v nádobách
Anketa
Pestujete na balkóne bylinky?