Oleander v marci strihajte podľa veku, aby ste sa nepripravili o kvety a toto nevyhadzujte!
12. 3. 2025, 11:00

Zdroj: Jarmila Szabóová
Oleander sme zvyknutí na jar vybrať z pivnice, očistiť od suchých listov a dobre poliať. S presádzaním si hlavu nerobíme, pokiaľ si to rastlina vyslovene nevyžaduje. Ak je ker veľmi hustý, preriedime ho, ale len mierne s ohľadom na kvety. Dokonca si ho môžeme aj rozmnožiť.
Zdroj: čitateľka Monika
Zdroj: Jarmila Szabóová
Zdroj: čitateľka Monika
Galéria k článku
Pekné slnečné počasie nás všetkých vyhnalo do záhrad, v závislosti na regióne sme už zrezali ruže, broskyne aj hortenzie. Na juhu Slovenska je už pomerne teplo, takže si môžeme dovoliť vyložiť oleandre z pivnice na priedomie, kde sa o stenu oprú teplé lúče slnka. Na noc ich tu nenecháme, ešte by im to bez otuženia uškodilo.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Oleander prezimovaný v skleníku, ktorý má už takmer 20 rokov
Oleander, podobne, ako izbové rastliny, môžeme v marci presadiť. Teraz je na to ideálna príležitosť za predpokladu, že sme tak neurobili v posledných dvoch sezónach. Oleander totiž patrí k rastlinám, ktoré si práve tento úkon každoročne nevyžadujú.
Oleandru doprajte väčšiu nádobu aj čerstvý substrát. Na prihnojenie poslúži vyzretý kompost. Počas sezóny odcení hnojivo na kvitnúce rastliny a hlavne bohatú zálievku, na ktorú je oleander naozaj náročný.

S rezom opatrne
Rastliny bez ohľadu na vek očistíme od suchých listov. Ak sú prehustené, ker presvetlíme vyrezaním asi tretiny výhonkov. Pri presvetľujúcom reze sa zameriame na veľmi tenké výhonky, ďalej križujúce sa či poškodené, smerujúce do vnútra kra nemajú dostatok svetla a zbytočne rastlinu zahusťujú, takže ich odstránime tiež. Na mladých rastlinách režeme radšej striedmo, aby sme sa nepripravili o kvety. Ich základy sa totiž vytvorili v minulom roku koncom leta.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Čo robiť, aby oleander bohato zakvitol?
- Umiestnite ho na slnečné stanovište a dožičte mu najmenej šesť hodín plného slnka denne.
- Vyhýbajte sa veternému miestu, pretože silné vetry môžu počas sezóny dolámať kvety i púčiky.
- Viac odrezkov pestovaných spolu v črepníku síce na prvý pohľad pôsobí kompaktne a husto, no nedostatočné oslnenie a súperenie o obsah živín má na kvitnutie negatívny vplyv.
- Hoci oleander toleruje sucho, počas kvitnutia by ste zálievku rozhodne nemali obmedziť. Doprajte mu pravidelne dostatok vody, aspoň dvakrát za týždeň.
- Počas kvitnutia, od júna do septembra, nezabudnite na prísun dostatočného množstva živín vo forme špeciálneho hnojiva. Použiť môžete aj tekuté hnojivo na letničky. Dajte však pozor, príliš vysoké dávky dusíka vedú k rastu zelených častí rastliny na úkor kvitnutia.
- Opätovné kvitnutie podporíte odstránením suchých a odkvitnutých kvetov.
- Dodržujte správnu techniku rezu!
Oleander, ktorý má viac ako 10 - 15 rokov môžeme na jar radikálne zmladiť. No aj v prípade tohto rezu myslíme na to, aby sme sa nezbavili všetkých základov kvetov. Z kra vyrežeme zahusťujúce výhonky, slabé a križujúce sa. Podobne, ako pri ovocných stromoch aj tu využijeme rez na prevod. Zachová sa tak aspoň časť kvetov.
Zdroj: čitateľka Monika
Podlhovasté mechúrikové plody koncom zimy praskli. Vykukli z nich plody pripomínajúce plody púpavy.
Semienka nevyhadzujte
Ak ste na konci sezóny nevylomili odvitnuté kvety, možno ste v týchto dňoch naďabili na strapaté semienka vykúkajúce zo strukov oleandra, rovnako ako my. Vysiali sme ich po vzore čiateľky Moniky, ktorá oleander z odrezkov už snáď ani nepestuje. Je to síce piplačka, ale stojí za to. Na malej ploche sa dá dopestovať slušný počet rastlín, ktorými môžete potešiť napríklad svojich priateľov alebo známych. A ktovie, možno zo semienka vykvitne kvet zaujímavej farby, ktorú nik v okolí ešte nemá.

Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.