Semená muškátov sú už v predaji, tak si po ne skočte a vysievajte s nami
29. 1. 2025, 8:00 (aktualizované: 29. 1. 2025, 15:43)

Zdroj: Pelargonium for Europe
Vysievanie muškátov je obľúbenou činnosťou medzi záhradkármi, a to najmä kvôli ich krásnym kvetom a dlhému obdobiu kvitnutia. Ešte ste to neskúšali? My sa pokúšame každý rok, a už aj s úspechom.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Zdroj: Jarmila Szabóová
Zdroj: Jarmila Szabóová
Galéria k článku
Ak chcete tento rok na balkón vysadiť vlastné muškáty, je najvyšší čas sa poponáhľať s vysievaním. Semenáčikom po zaštipnutí totiž pomerne dlho trvá, kým založia prvé kvetné puky, a vy predsa chcete zakvitnutý balkón čím skôr.
Bez špeciálneho náradia
Semená muškátov sa vysievajú najčastejšie v zime od decembra až do januára. Nič sa však nestane, ak ich vysejete aj začiatkom februára. Tento časový rámec umožňuje rastlinám dostatočne vyrásť pred ich presadením do nádob. Semienko spoľahlivo vyklíčia, ak ich pred sejbou namočíte vlažnej vody na 24 hodín. Už pri namáčaní si dajte pozor na odlíšenie nádob s osivom, aby ste vedeli o ktorú odrodu, respektíve farbu kvetov sa jedná. Oplatí sa to vedieť aj z pohľadu budúcich výsevov. Takto ľahšie identifikujete, ktorý predajca má z vášho pohľadu najlepšie semienka. Čo je praktická informácia nakoľko semienka muškátov nie sú lacná záležitosť a vo vrecúšku nájdete len pár kusov.
Zdroj: https://www.pinterest.at/pin/411657222201004114/
Pestovanie muškátov vegetatívnym spôsobom je jednoznačne ľahšia cesta, ako sa dostať k novým sadeniciam.
Základ je kvalitný substrát
O kvalite substrátov sa v dnešnej dobe veľmi nemusíme, ich zloženie je viac menej rovnaké. Dôležité je v akých podmienkach bol pred sejbou susbtrát uskladnený. Pokiaľ bol vonku na zime, dajte ho pred použitím na 24 hodín zohriať aspoň do pivnice. Semienka tak neutrpia teplotný šok. Z roka minulého máme skúsenosti, že muškátom sa darí aj v starom substráte určenom na sukulenty. Aj keď, samozrejme, ideálny je kvalitný substrát s dobrou drenážou, napríklad zmes rašeliny a perlitu, prípadne určený na vysievanie.
Plytko stačí, ale pozor na svetlo
Semená vysiavajte na povrch substrátu ideálne do výsevných misiek alebo do miniskleníčkov. Zakryte ich tenkou vrstvou substrátu a zalejte pomocou rozprašovača, aby sa semená nevyplavili. Substrát udržujte vlhký, ale nie mokrý. Na podporu klíčenia môžete miniskleník zakryť priloženým krytom, alebo použite sklo či fóliu. Na klíčenie muškáty potrebujú izbovú teplotu a hlavne dostatok svetla, čo vo väčšine prípadov býva kameňom úrazu pri pestovaní muškátov zo semena. Preto vám odporúčame zaobstarať si lampu na prisvetľovanie rastlín. Máme ju aj my, postará sa o harmonický rast muškátov, ktoré vďaka dostatku svetla nie sú vytiahnuté.
Zaštipovanie
Podobne, ako pri rajčiakoch, aj pri muškátoch chceme dosieliť rozkonárenie a to sa podarí zaštipnutím rastového vrchola. Sadeničku zaštipnite za tretím až štvrtým pravým listom. Podľa toho, kam ste siali, zvážte, či rastliny netreba presadiť. Dostatok miesta v nádobe je dôležitý pre ďalší rast. Rastlina pri nedostatku priestoru a slabej výžive môže zakrpatieť. Základné množstvo živín muškáty odčerpajú z čerstvého substrátu, ale časom bude treba reflektovať ich zvýšené nároky a prihnojiť ich hnojivom na muškáty.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.