Reklama

Ešte nepestujete? 5 dôvodov, prečo mať v záhrade ŠALVIU

Rastlinku ľahko vypestujete zo semienka. Patrí k najstarším liečivým bylinkám.

Zdroj: shutterstock.com

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Nájsť v záhrade miesto pre voňavú šalviu sa určite oplatí! Presvedčte sa sami a pestujte túto krásnu, aromatickú a liečivú bylinku.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Marcové číslo Záhradkára ponúka praktické rady pre všetkých pestovateľov

    Šalvia lekárska (Salvia officinalis) bola v minulosti považovaná za posvätnú bylinu. Používala sa na ochranu pred zlými duchmi, očistu priestoru a podporu dlhovekosti. Dnes si túto úžasnú bylinku ľahko vypestujete aj v záhrade či v kvetináči a môžete sa spoľahnúť na jej skvelé účinky. Tu u dôvody, prečo sa bylinka určite oplatí.

    1. Nenáročná

    Šalvia nie je náročná. Darí sa jej na slnečných aj polotienistých miestach. Vyhovuje jej priepustná pôda a dobre znáša sucho, čo je veľká výhoda. Ak jej nájdete vhodné miesto, bude vás tešiť roky takmer bez starostlivosti. Stačí ju občas omladiť rezom, aby si udržala pekný tvar.

    2. Pre zdravie

    Šalvia je známa svojimi antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami. Pomáha pri bolestiach hrdla, podporuje trávenie, zmierňuje nadúvanie a dokáže upokojiť nervový systém. Čaj zo šalvie môže pomôcť pri prechladnutí aj nadmernom potení.

    Zdroj: Shutterstock

    Na dlhodobé užívanie však nie je vhodná, pretože obsahuje škodlivý tujón. Ak ju chcete užívať dlhodobo, môžete siahnuť po šalvii levanduľovolistej (Salvia lavandulaefolia), ktorá obsahuje len minimálne množstvo tejto látky.

    3. Pre chuť

    Okrem vynikajúcich zdraviu prospešných vlastností je šalvia obľúbenou bylinkou v gastronómii už celé stáročia. V minulosti sa používala na konzervovanie mäsa, dnes sa s obľubou pridáva najmä pri pečení bravčového, husacieho či teľacieho mäsa. Stačí pridať zopár čerstvých lístkov. Skvele sa hodí aj k divine, rybám, polievkam, omáčkam či bylinkovým maslám. Výborne dopĺňa chuť syra.

    4. Prírodný repelent

    Šalvia je prírodný repelent proti hmyzu. Jej silná aróma odpudzuje komáre, kliešte, mole či vošky. Šalviu môžete vysadiť medzi zeleninu alebo kvety, aby odradila škodcov.

    Zdroj: Shutterstock

    Listy šalvie lekárskej sú na dotyk veľmi príjemné. Majú príjemnú vôňu, ktorú určite oceníte aj pri príprave voňavého čaju.

    5. Príjemná vôňa

    Vôňa šalvie je intenzívna a krásna. Voňavé listy a kvety môžete využiť pri tvorbe voňavých vrecúšok, ktoré spríjemnia váš domov.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.