Slivky, slivy, ringloty, mirabelky: Naučte sa ich pestovať a ťažiť zo zdravotných benefitov
26. 7. 2024, 6:00 (aktualizované: 29. 7. 2024, 11:51)

Zdroj: Shutterstock
Bez sliviek si azda nikto nevie jeseň predstaviť. Sú všade. V lekvári, džeme, kompóte i v destiláte. Majú nezameniteľnú chuť a lákavé sfarbenie. Darí sa im na celom našom území, pretože zvládnu aj menej prívetivé pestovateľské podmienky.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Prvé historické záznamy o slivkách u nás sú z 15. storočia. Pretože tento druh sa veľmi ľahko prispôsobil našim podmienkam, bol nenáročný, jednoducho sa rozmnožoval v záhradách i vo voľnej krajine, rýchlo sa stal obľúbeným ovocím. Slivky sa hlavne na kopaniciach šírili doslova samy, výmladkami koreňov.
Zastrešujú širokú škálu kôstkového ovocia patriaceho pod jeden druh, a to slivku domácu (Prunus domestica). Odrody tradičných sliviek patria práve k nej. Jej predkovia pochádzajú pravdepodobne z Kaukazu, lebo práve tam sa nachádza najviac planých typov slív a sliviek.
Z pomologického hľadiska sa sem zaraďujú kultúrne odrody, ktoré sa ďalej delia do skupín podľa celkového vzhľadu stromu a jeho výšky, ako aj podľa vlastností plodov. Patria sem slivky, poloslivky, slivy, mirabelky, ringloty. Nech už pestujete ktorúkoľvek slivkovinu, problém s ňou by ste nemali mať.
Zdroj: Shutterstock
Sortiment sliviek je bohatý na farby aj tvary plodov.
Rady k prestovaniu
Slivky sú pomerne náročné na vlastnosti stanovišťa. Vyžadujú dostatočne vlhkú pôdu, rovnako vyššiu vlhkosť vzduchu. Napriek dobrej mrazuvzdornosti až do -30 °C je lepšie vysádzať ich na miesta chránené pred mrazom. Obzvlášť to platí pre ringloty a mirabelky, ktoré sú citlivejšie na mráz hlavne v čase kvitnutia. Ideálna nadmorská výška na pestovanie sliviek je 200-450 m n. m., ale v nižších polohách často trpia nedostatkom vlahy a suchým vzduchom. Ak slivky pestujete alebo sa ich chystáte pestovať v polohách 200-250 m n. m., počítajte s potrebou doplnkovej závlahy. Priemerná ročná teplota vhodná pre slivky by sa mala pohybovať v rozmedzí 7,5-9 °C. Aby ste stromom pomohli zachytiť čo najviac slnečných lúčov, zvoľte na ich výsadbu mierne svahy orientované na juhozápad a západ.
Nepodceňte opelivosť
Sortiment odrôd
- Slivky: ‘Ave’, ‘Čačanská lepotica’ (samoopelivá), ‘Čačanská najbolja’, ‘Čačanská rodná’ (samoopelivá), ‘Domáca veľkoplodá’ (citlivá na šarku), ‘Durandzia’ (tolerantná k šarke), ‘Haganta’, ‘Grosse di Felicio’, ‘Imperial’ (na stĺpovité pestovanie), ‘Jojo’ (samoopelivá, odolná proti mrazu), ‘Kalifornská modrá’ (tolerantná k šarke), ‘President’, ‘Stanley’ (samoopelivá), ‘Topfirst’, ‘Tophit’, ‘Toptaste’, ‘Hanita’, ‘Haroma’, ‘Elena’ (samoopelivá), ‘Katinka’, ‘Topend plus®’ (veľmi neskorá – polovica októbra), ‘Presenta’ (veľmi neskorá – polovica októbra), ‘Topking plus’ (rodí na jednoročných výhonkoch), ‘Tegera’, ‘Topstar plus®’, ‘Tipala’ (zlatožlté plody)
Zdroj: archív redakcie Záhradkár
slivka odroda ‘Tophit’
- Slivy: ‘Skoroplodnaja’ (ruská cudzoopelivá odroda, vysoko odolná proti mrazu)
- Mirabelky: ‘Džanarika’ (žltoplodá, vhodná na pestovanie bez postrekov), ‘Aprimira’ (oranžové plody), ‘Bellamira®’, ‘Miragrande®’ (žltoplodá), ‘Nancyská’, ‘Ruby‘ (stĺpovitý rast)
Zdroj: archív redakcie Záhradkár
Mirabelka odroda ‘Bellamira’
- Ringloty: ‘Hollywood’ (purpurové plody, samoopelivá, tolerantná k šarke), ‘Ulena’ (žlté plody, samoopelivá, tolerantná k šarke), ‘Althanova ringlota’ (červené plody, vhodný opeľovač ‘Zelená ringlota’), ‘Oullinská’ (žlté plody)
Zdroj: archív redakcie Záhradkár
Ringlota odroda ‘Althanova ringlota’
Ako na ich využitie, zber a spracovanie sa dozviete na ďalšej strane >>>
Slivky plnia dôležitú dieteticko-liečebnú úlohu, hoci obsah vitamínov v nich je pomerne nízky. Zaujímavé je však ich spektrum, ktoré zahŕňa všetky vitamíny skupiny B, okrem vitamínu B12 a biotínu. V tomto komplexe pôsobia veľmi účinne na metabolizmus sacharidov, priaznivo ovplyvňujú nervovú sústavu, mentálnu sviežosť, výkonnosť a odolnosť proti stresu. Vysoký obsah vitamínu E chráni organizmus pred aterosklerózou, znižuje hladinu škodlivého (LDL) cholesterolu a má pozitívny vplyv na klimakterické problémy.
Značný je obsah minerálnych látok, hlavne draslíka, fosforu, horčíka, vápnika a síry. Jednotlivé vitamíny a minerálne látky je dôležité prijímať v komplexe, lebo iba tak môžu plniť svoje funkcie. Napríklad účinok už spomínaného komplexu vitamínov skupiny B, kombinácia fosforu a draslíka sa uplatňuje pri regulácii krvného obehu, reumatizme, dne, obličkových problémoch. Vápnik, horčík a fosfor sú základné stavebné prvky kostí a zubov.
Zdroj: Pinterest
V našich končinách je najviac obľúbený klasický kysnutý slivkový koláč s bohatou maslovou posýpkou.
Sto gramov jedlého podielu sliviek má energetickú hodnotu 212 kJ, obsahuje 83,7 g vody, 14,65 g sacharidov, 0,65 g bielkovín a 0,16 g celkových lipidov, hlavne polynenasýtených mastných kyselín. Slivky obsahujú aj komplex organických kyselín, ktoré majú spolu s vitamínom E antioxidačný účinok. Triesloviny im dodávajú charakteristickú chuť. Zo skupiny sacharidov sú významné okrem glukózy a fruktózy aj pektínové látky, ale najmä vláknina, ktorá prečisťuje črevá a pôsobí proti zápche. Bola zistená účinná ochrana sliviek pred rakovinou hrubého čreva, pričom preventívne stačí skonzumovať 5-6 plodov denne, dokonca aj sušených. Slivky sú výborným podporným prostriedkom pri prečisťujúcej diéte, sú jemným a absolútne neškodným preháňadlom (5 až 10 sušených plodov večer namočte do vody a ráno ich zjedzte na lačno aj s vodou, v ktorej sa máčali). Tieto účinky sa spolu s odvodňujúcimi uplatňujú pri redukčnej diéte.
U niektorých osôb, ktoré na slivky nie sú zvyknuté, sa spočiatku môže dostaviť pocit plnosti, nadúvania alebo iné žalúdočné či črevné problémy. Za normálnych okolností však tieto problémy najneskôr do troch dní vymiznú a organizmus sa prispôsobí.
Choroby, škodce a iné problémy vám priblížime na nasledujúcej strane >>>
Opadávanie zelených plodov
Okrem neopelenia je veľmi častým dôvodom neúrody napadnutie piliarkami. Tie spôsobujú predčasné opadanie ešte nedozretých plodov, v ktorých sú voľným okom viditeľné larvy. Na ochranu proti nim stačí, ak urobíte postrek povolenými prípravkami alebo prírodnými insekticídmi, keď opadávajú posledné korunné lupienky.
Červivosť
Spôsobujú ju larvy obaľovača slivkového, pre ktorých výskyt je typická kvapka gleja na povrchu plodov. Pri obaľovačoch je dôležitý termín postreku. Ak ho stihnete pri prvej generácii v štádiu vajíčok, druhé ošetrenie proti húseniciam už nebude potrebné, pretože sa nevyliahnu.
Zároveň nezabudnite na ošetrenie proti druhej generácii, keď treba zohľadniť ochrannú lehotu použitého prípravku. V signalizácii výskytu škodcu vám pomôžu lepové doštičky.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Ani rezistentná odroda ‘Toptaste’ monilióze na 100 percent neodolá. Strom obsypaný plodmi po dažďoch tiež trpí touto chorobou aj keď je napadnutých len niekoľko. Šarka sa jej nevyhne, ale na plodoch sa neprejaví, je len kozmetickou vadou, ktorá stromu neškodí.
Deformácie plodov
Z chorôb je veľmi nepríjemná huba označovaná ako grmaník slivkový, ktorá sa prejavuje deformáciami a zlým vyfarbovaním plodov, v ktorých nenájdete kôstku. Napadnutá úroda usychá a opadáva. Najviac sa šíri za vlhkého počasia. Chemická ochrana v malospotrebiteľských baleniach, žiaľ, nie je dostupná.
Šarka sliviek
Tento vírus dokáže spôsobiť významné hospodárske straty, a to nielen predčasné opadávanie, ale aj zníženú úrodu nekvalitných malých plodov. Slivky sú navyše bez chuti a nie sú vhodné na spracovanie. Napadnutie stromu šarkou často vyvrcholí jeho predčasným odumretím, príznaky sú najzreteľnejšie na listoch a kôstkach ako prstencovité škvrny. Dužina plodov je nekrotická, gumovitá, s červeným sfarbením.
Priama ochrana proti tomuto vírusu neexistuje. Preventívne však treba chrániť slivky pred výskytom vošiek, ktoré sú prenášačmi. Pomáha napríklad postrek povoleným insekticídom. Vhodná a azda aj najlepšia ochrana je výsadba a pestovanie tolerantných, prípadne rezistentných odrôd. Tolerantné dokážu produkovať kvalitné ovocie napriek miernemu napadnutiu chorobou. Rezistentným sa šarka takmer úplne vyhne.
Zdroj: archív redakcie Záhradkár
Vírus šarky sliviek sa prejavuje na listoch i plodoch v podobe drobných farebne odlíšených okrúhlych škvŕn.
Ohryzené púčiky a listy
Na svedomí ich má nosánik slivkový, ktorý si na jar pochutí aj na kvetoch a neskôr i mladých plodoch. Napadnuté časti sa sfarbujú dožlta, neskôr do hneda, usychajú a opadávajú. Preventívna ochrana spočíva v striasaní dospelých jedincov zo stromov na jar alebo na jeseň a v ich mechanickom ničení. Dospelé jedince nosánika prezimujú v opadaných listoch. Po prebudení sa objavujú na hostiteľských rastlinách v apríli ešte pred pučaním. V tomto čase začnú žrať na šťavnatých častiach rastlín, aby od konca mája mohli klásť vajíčka. Tie ukladajú spravidla do plodu, ktorému najskôr nahryznú stopku. Do každého plodu vždy samička vloží len jedno vajíčko. Táto činnosť trvá do konca júla. Následkom je opadanie plodov ešte pred dozretím.
Zdroj: Kamil Hudec
Hrdza na vrchnej strane listov tvorí nepravidelne roztrúsené žltkasté škvrny, zospodu sa na ich miestach nachádzajú drobné, okrúhle, prášivé kôpky uredospór hrdzavohnedej farby. Neskôr sa na spodnej strane tvoria aj čiernohnedé kôpky – ložiská teleutospór (zimných výtrusov). Pri silnom napadnutí dochádza k predčasnému opadnutiu listov.