Reklama

SLIVKY môžete pestovať v každej záhrade! TOP odrody, podľa obdobia ZBERU

Kritérií na výber odrody je viac. Okrem chuti plodov, času dozrievania a oddeliteľnosti dužiny od kôstky berte do úvahy podpník a s tým súvisiacu veľkosť stromu v dospelosti.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Kvalitná úroda sliviek širokého spektra odrôd poskytne záhradkárom počas 4 mesiacov v roku plody rôznych tvarov i farieb výborných šťavnatých sladkokyslých až sladkých aromatických chutí.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Objedli ste sa slivkového lekváru? Vyskúšajte domácu nutelu podľa nášho VIDEORECEPTU

    Odolné odrody

    Pred 40 rokmi sa začali pestovať prvé odrody s vyššou odolnosťou proti šarke slivkovej, ktoré uspokojili požiadavky pestovateľov i  konzumentov. Tolerantné odrody, ako sú veľmi žiadané čačanské poloslivky ‘Čačanská lepotica’, ‘Čačanská najbolja’, ‘Čačanská rodná’ a ‘Čačanská raná’ a poloslivka ‘Stanley’, však ešte viac prispeli k  epidemickému rozšíreniu šarky na našom území. Pri tolerantných odrodách sú príznaky ochorenia šarky viditeľné na listoch vo forme svetlých kresieb v tvare prstencov, ale nespôsobujú škody na plodoch.

    Zdroj: Shutterstock

    Podľa kvality a dozrievania plodov ich môžete v záhrade vysadiť tak, aby ste mali čerstvé slivky počas troch až štyroch mesiacov.

    Pri výbere odrody odporúčame všímať si kvalitu a obdobie dozrievania plodov. Zamerajte sa na odrody s vyššou odolnosťou proti vírusovému ochoreniu šarke slivkovej.

    — Ing. Samuel MICHÁLEK, ovocinár

    Na zamedzenie výskytu šarky je optimálne pestovať rezistentné odrody, ktoré sú proti tejto chorobe absolútne rezistentné. Niektoré odrody často označované ako rezistentné však majú len vyššiu odolnosť proti tomuto ochoreniu. Aj nemecká odroda ‘Jojo’ má veľmi vysokú imunitu, ktorá sa prejavuje takzvanou hypersenzitívnou odolnosťou, v  dôsledku čoho infikované bunky znekrotizujú, čím sa zabráni rozšíreniu infekcie do rastliny. Vplyvom tejto odolnosti sa na odrode ‘Jojo’ nevyskytujú príznaky šarky na listoch, v dôsledku čoho sa označuje za rezistentnú odrodu.

    Nezanedbajte podpník

    Zdroj: shutterstock

    Slivky sú z hľadiska výberu lokality a stanovišťa nenáročný ovocný druh. Pestujú sa v chránených polohách od 200 do 450 m n. m.

    Pri pestovaní sliviek a  výbere odrôd sa záhradkári zaujímajú prevažne o tvar, veľkosť a vyfarbenie plodov. Dôležitý je však aj výber podpníka, ktorý bude určovať silu rastu stromu na trvalom stanovišti počas celého jeho života. Výber odrôd s podpníkmi ‘Wagenheimova’, ‘Wavit’, ‘Wädenswill’ i  ‘Saint Julien A’ má veľký význam v  dosahovaní slabšieho rastu stromov na trvalom stanovišti. Takéto stromy skôr spomaľujú rast, lepšie sa tvarujú, rýchlejšie vstupujú do obdobia plodnosti oproti slivkám pestovaným na podpníku myrobalán.

    TOP odrody, ktoré nájdete v záhradných centrách >>>

    Špičkové odrody

    Pri posudzovaní kvality odrôd zaváži obdobie zrelosti, chuť, sladkosť a šťavnatosť dužiny i odlučiteľnosť od kôstky. V záhradníckych centrách sa okrem srbských odrôd z Čačaku predávajú mnohé odrody z  Nemecka, ale aj iných krajín sveta. Medzi kvalitné odrody patria ‘Bluefree’, bulharská odroda ‘Gabrovská’, ‘Opál’, ‘President’, ‘Ruth Gerstetter’, rumunská odroda ‘Tuleu Gras’ i kanadská odroda ‘Valor’. Mnohé súčasné nemecké odrody vyšľachtil Dr. Walter Hartmann z Hohenheimskej univerzity v nemeckom Stuttgarte.

    Zdroj: profimedia.sk

    Vo vyšších polohách a na nechránených stanovištiach sa vegetácia začína neskôr a predlžuje sa jej ukončenie.

    Za zmienku stoja mimoriadne kvalitné odrody ‘Haganta’, ‘Hanita’, ‘Herman’, ‘Jofela’, ‘Joganta’, ‘Jojo’, ‘Katinka’, ‘Elena’, ‘Presenta’, ‘Tipala’ a ‘Tegera’. Prof. Dr. Helmut Jacob z Geisenheimu vyšľachtil odrody, ktoré dostali do názvu označenie špičkovej kvality predponou „Top“. Z  tejto skupiny sú dnes známe odrody ‘Topfirst®’, ‘Topfive®’, ‘Tophit®’, ‘Tophit Plus®’, ‘Topking®’, ‘Topking Plus®’, ‘Topper®’, ‘Topend Plus®’, ‘Topstar Plus®’, ‘Topgigant®’, ‘Toptaste®’. Mnohé z  týchto odrôd sa uvádzajú do pestovateľskej praxe.

    Pre niektorých záhradkárov je ťažké zorientovať sa v širokom sortimente, a preto si často nevedomky vyberú odrody klasické a  veľmi náchylné na najnebezpečnejšie ochorenie – vírus šarky slivkovej.

    — Ing. Samuel MICHÁLEK, ovocinár

    Zdroj: profimedia.sk

    Často je ťažké vyznať sa v rozdieloch jednotlivých odrôd. Môže sa stať, že si plánujete kúpiť do záhrady kvalitnú pravú slivku na úrovni klasickej ‘Bystrickej’, ktorú poznáte z čias detstva, a kúpite pri tom poloslivku s veľkými a pevnými plodmi.

    Odrody sliviek, slív, polosliviek, mirabeliek a ringlôt >>>

    Výber odrôd

    Zdroj: shutterstock

    Pri pestovaní sliviek a výbere odrôd sa záhradkári zaujímajú prevažne o tvar, veľkosť a vyfarbenie plodov.

    • Veľmi skoré (zber júl): ‘Ruth Gerstetter’, ‘Herman’, ‘Čačanská raná’, ‘Topfirst®’, ‘Katinka’, ‘Opal’, ‘Topfive®’, ‘Kometa’, ‘Vanier’, ‘Shiro’
    • Skoré (zber júl až august): ‘Tegera’, ‘Zurna’, ‘Malvazinka’, ‘Čačanská lepotica’, ‘Tipala’, ‘Oulinská’, ‘Hanita’
    • Stredne skoré (zber august): ‘Aprimira, ‘Topking®, ‘Čačanská najbolja‘, ‘Nancyská’, ‘Zelená ringlota’, ‘Althanova’
    • Neskoré (zber august až september): ‘Belamira’, ‘Wazonova’, ‘Topgigant Plus®’, ‘Viktoria’, ‘Toptaste®’, ‘Stanley’, ‘Gabrovská’, ‘Hamanova’, ‘Valjevka’, ‘Čačanská rodná’, ‘Tuleu Gras’, ‘Bystrická’, ‘Jofela’, ‘Jojo’, ‘President’, ‘Valor’, ‘Topper®’, ‘Haganta’, ‘Tophit®’, ‘Joganta’
    • Veľmi neskoré (september až október): ‘Anna Späth’, ‘Elena’, ‘Topend Plus®’, ‘Presenta’, ‘Tolar’