Chrípka vás neskolí! S liečivým arzenálom z nádchovníka budete po celý rok vo forme
25. 1. 2025, 7:00 (aktualizované: 30. 1. 2025, 20:47)

Zdroj: shutterstock.com
Využite potenciál nádchovníka naplno a pripravte z neho úžasné elixíry, ktoré sa stanú pevnou súčasťou vašej prírodnej domácej lekárničky
Čaj
Najjednoduchšou možnosťou, ako využiť blahodarné účinky nádchovníka, je pripraviť si čaj. Zaženie nádchu, upokojí kašeľ a pomôže zmäkčiť hlieny a uľaviť hrdlu. Do šálky vložte dva až tri listy, popučte ich vidličkou, aby pustili šťavu a zalejte horúcou vodou. Lúhujte 5 minút a nakoniec preceďte. Podľa chuti pridajte med a citrón. Užívajte dva- až trikrát denne.
Zdroj: iva
Zdroj: wasanajai
Odvar
Predstavuje rýchlu a účinnú pomoc pri kožných problémoch alebo ho využite na dezinfekciu rán. Pôsobí protizápalovo a upokojujúco pri ekzémoch, odreninách, akné či po spálení od slnka. Stačí ho pomocou handričky naniesť na kožu a omývať postihnuté miesta. Ak vás trápia lupiny, vtedy ho použite vo forme oplachov po umývaní vlasov. Stačí 15 g nasekaných čerstvých listov povariť v jednom litre vody a nechať polhodinu lúhovať. Odvar z nádchovníka môžete dať aj do arómolampy pre spríjemnenie a zlepšenie ovzdušia.
Zdroj: Madeleine Steinbach
Olej
Nádchovník môžete naložiť do olivového oleja a nechať macerovať 3 až 4 týždne. Následne ho preceďte a používajte na natieranie hrude pri ochoreniach dýchacích ciest alebo pod nos na uvoľnenie dýchania pri nádche.
Zdroj: Pixel-Shot
Inhalácia
Postačí, ak do misky s horúcou vodou pridáte natrhané čerstvé lístky nádchovníka a potom budete vdychovať paru pod hrubším uterákom. Svieža vôňa pomôže uvoľniť nosné dutiny, zmierni podráždenie hrdla a prispeje k rýchlejšiemu zotaveniu.
Zdroj: wasanajai
Liečivý kúpeľ
Kúpeľ s nádchovníkom môže pomôcť pri rôznych kožných problémoch, ako sú ekzémy, podráždenie a svrbenie. Navyše uvoľní dýchacie cesty, pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu a pomáha pri nespavosti. Najskôr si pripravte silný výluh asi z 50 až 100 g nádchovníkových listov a zalejte ich 2 až 3 litrami studenej vody. Zmes nechajte cez noc lúhovať, na druhý deň prevarte, preceďte cez gázu a pridajte do kúpeľa.
Zdroj: iva
Sirup z nádchovníka zastudena
Budete potrebovať: listy nádchovníka podľa veľkosti nádoby • 1 biocitrón alebo limetku • trstinový cukor • citrónovú šťavu Na tento sirup si počkáte trošku dlhšie, ale príprava je úplne nenáročná. Pripravte si čistú uzatvárateľnú sklenú nádobu a dôkladne opláchnuté ingrediencie. Citrón nakrájajte na plátky a listy nádchovníka na menšie pásiky, aby sa uvoľnila šťava. Do nádoby po vrstvách ukladajte vrstvu cukru, potom plátky citróna a nakoniec listy nádchovníka. Takto vrstvite, až kým nebude nádoba plná. Nakoniec obsah ešte dobre utlačte a dôkladne uzatvorte. Položte na svetlé miesto, najlepšie na okenný parapet a počkajte, pokým sa cukor začne rozpúšťať a obsah sa nezmení na kašu. Nádobu môžete pretrepať. Potom preceďte cez plátno či sitko a sirup skladujte v chlade v komore alebo uložte do chladničky.
Zdroj: Madeleine Steinbach
Varený sirup
Budete potrebovať: 40 lístkov nádchovníka • 1 väčší biocitrón • 1 kg cukru • 1,5 l vody Do hrnca dajte opláchnuté, trochu rozmliaždené lístky, citrón nakrájaný na kolieska a všetko zasypte cukrom. Vodu prevarte, nechajte trochu vychladnúť a zalejte teplou vodou tak, aby hladina bola asi pol centimetra nad cukrom. Zmes zakryte pokrievkou a nechajte jeden deň odstáť. Potom na druhý deň varte, občas premiešajte, až kým tekutina nadobudne medovú farbu a hustejšiu konzistenciu. Pri varení vznikne sirup, ktorý treba precediť cez sitko, ešte horúci naplniť do sterilizovaných sklenených fliaš a dôkladne uzatvoriť. Skladujte ho v chladničke. Sirup dokonale dochutí čaj a poskytne úľavu pri prechladnutí či chrípke. Jeho lahodnú osviežujúcu chuť oceníte aj počas leta v limonádach.
Zdroj: Madeleine Steinbach
Tinktúra
Jej príprava je veľmi jednoduchá, ale vyžaduje čas potrebný na macerovanie. Výsledok však stojí za to! Tinktúra je skvelá na podporu imunity. Samozrejme, oceníte ju i pri prechladnutí, kašli, nádche, horúčke či bolestiach hrdla. Najvhodnejšie je pridávať 10 kvapiek do mierne vychladnutého čaju. Budete potrebovať: 15 lístkov nádchovníka • 2 dl alkoholu (ideálne aspoň okolo 80 percent) Čerstvé lístky narežte na menšie kúsky. Vložte ich do čistého zaváracieho pohára a zalejte alkoholom. Pohár uzatvorte a umiestnite na tmavé miesto. Každý deň je dobré pohárom potriasť, aby sa obsah dobre premiešal. Taktiež nezabudnite obsah kontrolovať. Listy nesmú hnednúť, ak sa tak stane, tak ich vyhoďte. Takto nechajte lístky macerovať v alkohole 6 až 8 týždňov. Potom je potrebné obsah pohára precediť cez jemné sitko a tinktúru uchovať v pohári alebo vo fľaške z tmavého skla.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Masť
Bude skvelým prírodným pomocníkom pri rôznych neduhoch. Pri upchatom nose, zahlienených prieduškách či bolesti hlavy prinesie rýchlu úľavu. Stačí ju len naniesť na postihnuté miesta, natrieť na hrudník, pod nos či spánky. Pomôže aj pri kožných problémoch, ekzémoch či drobných popáleninách. Budete potrebovať: 30 lístkov nádchovníka • 200 g bravčovej masti alebo kokosový olej Do rajnice dajte na sporák rozpustiť kokosový olej alebo masť a primiešajte listy nádchovníka, ktoré môžete trošku podrviť v rukách. Dôkladne premiešajte a potom nechajte vychladnúť. Vychladnutú zmes odložte do chladničky a na druhý deň ju opäť ohrejte. Následne preceďte, aby ste ho zbavili listov a masť dajte do čistého skleneného pohára či nádoby. Dôkladne uzatvorte a skladujte v dvierkach chladničky. Masť vydrží približne 6 mesiacov.
Zdroj: Jaromir Chalabala
Prírodný repelent
Ak si chcete vychutnať posedenie v záhrade pri grile či večer na terase alebo balkóne, vôňa nádchovníka účinne odpudí otravný hmyz. Doma postačí odtrhnúť pár lístkov a potrieť pokožku, no na cesty a do prírody sa vám zíde prírodný repelent v prenosnej flaštičke. Budete potrebovať: 25 lístkov nádchovníka • 0,5 l vody • 1 PL octu Do hrnca s prevarenou vodou vložte nakrájané listy, zakryte pokrievkou a nechajte lúhovať. Do vychladnutého roztoku pridajte ocot, premiešajte a preceďte cez gázu. Nakoniec prelejte do väčšej nádoby s rozprašovačom a skladujte v chladničke. Používajte ako klasický repelent, vezmite si ho do prírody proti komárom alebo kliešťom.
Zdroj: Glom
Sprej do nosa
Upchatý nos, neustále kýchanie a vodnatý výtok môžu výrazne zhoršiť kvalitu života. Ak hľadáte prírodné riešenie, sprej do nosa s nádchovníkom bude dokonalé riešenie, ktoré prinesie úľavu. Obsiahnuté éterické oleje majú antiseptické, protizápalové a sťahujúce účinky, účinne znižujú opuch a podporujú hojenie sliznice. Budete potrebovať: 10 lístkov nádchovníka • 1 ČL morskej soli • 0,5 l vody V mažiari roztlačte lístky nádchovníka, pridajte soľ, premiešajte a zalejte horúcou prevarenou vodou. Zakryte pokrievkou a nechajte 10 minút lúhovať. Potom preceďte a vychladnutý roztok prelejte do nádoby so sprejovým aplikátorom. Skladujte v chladničke, užívajte podľa potreby a pred každým použitím fľaštičkou zatrepte.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.