Reklama

Vyhnite sa im oblúkom! 10 najčastejších chýb pri pestovaní priesad

Práve v tomto období sa rozhoduje o tom, aká bude 
vaša tohtoročná úroda. Vyhnite sa chybám pri 
predpestovávaní priesad. Odmenou vám budú 
silné a zdravé rastliny a bohatá nádielka 
šťavnatých plodov.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Práve v tomto období sa rozhoduje o tom, aká bude vaša tohtoročná úroda. Vyhnite sa chybám pri predpestovávaní priesad. Odmenou vám budú silné a zdravé rastliny a bohatá nádielka šťavnatých plodov. Čomu sa vyhnúť?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Výsadba priesad je v plnom prúde! Prisypte im tento prášok, budú rásť ako huby po daždi

    Nekvalitné osivo

    Investujte do kvalitného osiva, pri ktorom máte zaručenú klíčivosť. Pri vlastných semienkach alebo tých z minulej sezóny urobte najskôr test klíčivosti, až následne investujte do výsevných misiek a substrátu. Inak sa môže stať, že vám vyklíčia nerovnomerne alebo vôbec a vaša práca vyjde nazmar.

    Zdroj: shutterstock

    Kvalitné osivo vo vlhkom výsevnom substráte bez problémov vyklíči. Ak chcete tento proces urýchliť, semienka namočte.

    Vytiahnuté rastliny

    Na nedostatok svetla rastliny reagujú vytiahnutím. Doprajte im preto pobyt na okennom parapete, ktorý zabezpečí dostatočné svetelné podmienky na optimálny rast. Dajte však pozor na prehriatie či spálenie citlivých listov a nevystavujte mladé rastliny ostrému slnku.

    Zdroj: shutterstock

    Priesady s vytiahnutou stonkou môžete pokojne zasadiť do substrátu až po klíčne listy, tie nechajte tesne nad povrchom (stačí aj 1 mm).

    Nevhodná teplota

    Každá rastlina potrebuje inú teplotu. Optimálna pre hlúboviny a šalát je okolo 10 – 15 °C, teplomilná zelenina potrebuje 18 – 22 °C. S vykurovaním to nepreháňajte, pri vyšších teplotách sa rastliny vyťahujú. Platí priama úmera, čím väčšia teplota, tým viac svetla im doprajte.

    Zdroj: shutterstock

    Uzavreté a chránené prostredie zaistí mladým rastlinám optimálne podmienky pre rast. Malé plastové skleníky využijete aj pri rozmnožovaní okrasných rastlín pomocou odrezkov. Malý skleník si zamilujú aj deti.

    Nevhodný substrát

    Zvyšky starého substrátu, rašelina či pôda priamo z vašej záhrady nie je šťastné riešenie na predpestovávanie priesad. Na vysievanie a rozmnožovanie rastlín zakúpte substrát na to určený, ktorý sa nezlieva pri zavlažovaní a má optimálne zloženie a pomer živín.

    Zdroj: shutterstock

    O kvalitnom substráte hovoríme vtedy, keď je v zložení prítomný aj kompost, ktorý sa považuje za najcennejší a najbohatší zdroj základných živín a stopových prvkov.

    Nerastú vôbec

    Za zastavením rastu môže byť nízka teplota, slabá zálievka alebo tenká vrstva zeminy. Výsevné misky premiestnite na teplejšie miesto a zvýšte zálievku. Ak semená ani len nevyklíčili, skúste na povrch prisypať čerstvú vrstvu substrátu.

    Zdroj: shutterstock

    Výsevné substráty vo všeobecnosti neobsahujú vysoké dávky štartovacieho hnojiva, aby nedošlo k zasoleniu substrátu alebo popáleniu vzchádzajúcich rastlín. Preto je dôležité po vzídení rastlín dopĺňať hnojivo.

    Žiadne živiny

    Substrát, ktorý je určený na predpestovávanie rastlín, má vyvážený pomer živín. S hnojivom zbytočne neexperimentujte. Ak vysievate do kokosového vlákna, pridajte živiny podľa návodu. Rastliny neprehnojte!

    Zdroj: shutterstock

    Vo vode rozpustné hnojivo vo forme zálievky by malo mať vyrovnané množstvo všetkých makroprvkov, teda dusíka, fosforu aj draslíka, ideálne v pomere 20 : 20 : 20 alebo 15 : 15 : 15.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.