Fascinujúce teráriá obývajú RASTLINY: Takto si vyrobíte zelený svet vo FĽAŠI
24. 1. 2025, 20:00 (aktualizované: 29. 1. 2025, 16:17)

Zdroj: shutterstock
Počuli ste už o teráriách, v ktorých však nenájdete plazy ani obojživelníky? Obývajú ich totiž rastliny. Aktuálne patria medzi veľmi módne bytové doplnky. Nenechajte sa odradiť masovosťou dopytu. Dajte im šancu, lebo tieto rastliny v skle si to zaslúžia.
Zdroj: Petra Števková
Zdroj: Petra Števková
Zdroj: Petra Števková
Galéria k článku

Zdroj: pinterest/Tropical Glass - Terrariums
Rastlinným teráriom, vo svete nazývaným florárium, môžete označiť akúkoľvek priehľadnú sklenenú nádobu, do ktorej vysadíte izbové rastliny a vytvoríte väčší či menší zelený svet. Záleží už len na vašom vkuse, či zvolíte otvorený typ, ktorý sa pre rýchlejšie vysychanie odporúča skôr pre suchomilné druhy alebo uzavretý miniekosystém, v ktorom budú prosperovať vlhkomilné rastliny. Rozhodnúť sa pre konkrétny typ terária je prvý krok v prípade, že si ho budete chcieť vyrobiť sami. Od toho sa potom bude odvíjať výber nádoby aj vhodných druhov rastlín.
Zdroj: shutterstock
Na výrobu budete potrebovať prakticky to, čo pri vlhkom teráriu, s tým rozdielom, že použijete otvorený typ nádoby a substrát určený na pestovanie kaktusov a sukulentov.
Do čoho sadiť?
V tomto prípade sa fantázii medze nekladú. Ak dávate prednosť opätovnému využitiu už raz použitého, odporúčame rôzne veľkosti a tvary zaváraninových pohárov, širšie sklenené vázy, karafy na víno, vyradené sklenené čajníky, nepoužívané okrúhle akváriá... Ak však túžite po originálnych a dizajnových kúskoch, dnes už nájdete ich bohatú ponuku aj v netradičných viacuholníkových tvaroch či s možnosťou zavesenia do priestoru.
Zdroj: shutterstock
Vďaka drobným figúrkam môžete vášmu rastlinnému svetu dodať konkrétny príbeh. Veľmi pekné sú aj hravé motívy do detských izieb.
Kam terárium umiestniť?
Teráriá sú malé živé svety, ktoré priťahujú pohľady. Skrášlite si nimi komodu vo vstupnej chodbe, poličku v pracovni, v obývačke... Vďaka nenáročnej starostlivosti sú vhodné aj do detských či študentských izieb. Dôležité je len to, aby ste ich nevystavovali priamemu slnečnému žiareniu, a je celkom jedno, či pôjde o vlhkomilné alebo suchomilné druhy. Treba si uvedomiť, že slnečné lúče dopadajúce na steny sklenenej nádoby vytvárajú v jej vnútri doslova horúce peklo. To nesvedčí ani kaktusom, preto nádoby umiestňujte tak, aby mali rastliny dostatok rozptýleného svetla. Ak do vlhkých terárií zvolíte vyslovene tieňomilné druhy, môžete nimi skrášliť aj tmavšie kúty miestností.
Zdroj: shutterstock
Už pri vysádzaní florária je dobré myslieť na to, kde ho chcete umiestniť a aj podľa toho zvoliť vhodné druhy.
Štýlový doplnok
Starostlivosť o dobre založené uzavreté florárium je prakticky minimálna. V prípade, že ste zvolili vhodné rastliny a zabezpečili dostatočnú drenážnu vrstvu, nádobu stačí vždy, keď sa steny veľmi zarosia a voda po nich začne stekať, otvoriť a vyvetrať. Polievať netreba, takéto terárium však nemôžete postaviť na priame slnko. Budú v ňom prosperovať rastliny, ako napríklad plavúnka, fitónia, brečtan, kriptantus, rôzne druhy papradí, ale aj minilišajovce, samozrejme, vlhkomilný mach a mäsožravky ako mucholapka podivná či darlingtónia.
Zdroj: shutterstock
Nezabudnite na dekorácie v púštnom duchu, veľmi pekne ukážu aj dovolenkové, prázdninové prvky ako mušle, námornícke minidekorácie.