Apríl v okrasnej záhrade: Zázraky nečakajte, radšej sa pustite do týchto prác!
2. 4. 2025, 6:00

Zdroj: Maria Evseyeva
Prelom marca a apríla značí, že jar je definitívne tu a my sa môžeme tešiť na balkóny plné muškátov, nádherné fuksie i zakvitnuté záhony. Rôznorodosť im dodajú v lete kvitnúce kry, ktoré určite pri reze nešetrite. Záhon, zeleninovú hriadku aj tanier spestria aromatické aksamietnice.
Zdroj: Maria Evseyeva
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Apríl je ideálny mesiac pre prípravu okrasnej záhrady na letnú sezónu. Začnite výsadbou letničiek a trvaliek ako černušky, nechtíky či slnečnice, ktoré môžete vysadiť na treláže. Koncom mesiaca je ideálny čas na výsadbu mečíkov, ľalií, georgín alebo pôdopokryvných rastlín do tieňa alebo na svahy. Orežte staré stonky trvaliek a odstráňte odumreté časti, samozrejme, ak ste tak ešte neurobili. Ruže ošetrite proti plesniam. Upravte živé ploty, aby mali estetický vzhľad. Prihnojte aj trávnik. Závlaha je dôležitá pre mladé výsadby, ako sú slnečnice a skalničky. Chráňte rastliny proti škodcom, ako sú slimáci, ktoré napádajú delfínium a hyacinty.

Režte v lete kvitnúce kry
Koniec marca a začiatok apríla je ideálny čas na rez krov kvitnúcich v lete, ktoré kvitnú na jednoročných výhonkoch, ako napríklad budleja Davidova, bradavec, tavoľník Bumaldov a Douglasov, ibištek sýrsky či perovskia. Všetkým spomenutým druhom zrežte výhonky o polovicu, podporíte tak rast nových, ktoré v tomto roku zakvitnú. Aj pri okrasných kroch platí, že rastlina musí dýchať, preto všetky výhonky smerujúce dovnútra vyrežte na báze. Bez kompromisu odstráňte staré drevo, ktoré ker zbytočne oslabuje a špatí. Cirkuláciu vzduchu podporíte aj vyrezaním veľmi slabých výhonkov. Po reze kry prihnojte hnojivom s vyšším obsahom dusíka a dôkladne zalejte, aby ste aspoň čiastočne doplnili chýbajúcu zimnú vlahu. Ak ste mali v minulom roku problém s burinami, na jar nezabudnite okolie krov nastlať.
Oplatí sa ich pestovať
Aksamietnice sú vhodné na slnečné aj polotienisté stanovištia, pričom neúnavne kvitnú od júna až do mrazov. Nižšie odrody aksamietnice drobnokvetej (Tagetes tenuifolia) a rozložitej (T. patula) sú ideálne na lemy záhonov či do nádob. Na rez kvetov sa hodí aksamietnica vzpriamená (T. erecta). Vôňa aksamietnic odpudzuje škodce ako vošky či molice, pričom výlučky koreňov pôsobia proti háďatkám. Po odkvitnutí môžu byť zapracované ako zelené hnojenie. Aksamietnica rozložitá je prírodný repelent proti komárom a muchám a spolu s inými bylinkami spríjemňuje záhradné posedenie. Kvet je navyše jedlý. Svojou anízovou chuťou príjemne spestrí letné šaláty, polievky, ako aj dodá šmrnc osviežujúcim dezertom.
Zdroj: Mariola Anna S
Tagetes tenuifolia - autumn flower - selective focus
Najkrajšia je na slnku
Ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis) je obľúbená okrasná tráva, ktorá dodáva záhrade eleganciu a pohyb. Dorastá do výšky 1,5 až 2,5 m a vyniká úzkymi prevísajúcimi listami, ktoré sa na jeseň sfarbujú dožlta, dooranžova alebo dočervena. Koncom leta vytvára nádherné klasy s jemným striebristým, ružovým alebo purpurovým nádychom. Najlepšie sa jej darí na slnečnom stanovišti v priepustnej, mierne vlhkej pôde, no dobre znáša aj sucho. Po zakorenení je nenáročná na zálievku. Rez sa odporúča až na jar, keďže suché listy cez zimu chránia korene pred mrazom. V záhrade sa ozdobnica čínska uplatní ako solitér, v skupinových výsadbách s inými okrasnými trávami, pri jazierkach alebo ako prirodzený živý plot. Okrem estetického využitia sa niektoré odrody pestujú na produkciu biomasy. Táto nenáročná a efektná tráva je skvelou voľbou pre každého záhradkára, ktorý hľadá rastlinu s dlhotrvajúcim dekoratívnym efektom.
Zdroj: Grazyna Kulesza
Chinese miscanthus (decorative grass) surrounded by a blooming paniculata hydrangea
Preberte ich zo spánku
Ak sa vám podarilo úspešne prezimovať fuksie, je čas ich opäť prebudiť k životu. V marci rastliny umiestnite na svetlé a teplejšie miesto, pričom začnite s miernou zálievkou. Ak prezimovali v skleníku či zimnej záhrade, majú ideálne podmienky na postupné prebúdzanie. Ak počas zimy vytvorili slabé výhonky, bez obáv ich skráťte na približne 2 cm. Nočné mrazy môžu fuksiám stále uškodiť, preto ich v prípade potreby chráňte. V apríli sa začnú tvoriť nové výhonky, vtedy je vhodné fuksie presadiť do čistej nádoby s čerstvým substrátom. Ten si môžete kúpiť alebo namiešať zo záhradnej zeminy, z kompostu, rašeliny, piesku a agroperlitu. Po presadení rastliny zalievajte iba mierne a chráňte pred priamym slnkom. Pri manipulácii so substrátom mierne očistite koreňový bal a odstráňte poškodené korene. V máji začnite s prihnojovaním dusíkatým hnojivom na podporu rastu a zaštipovaním výhonkov na dosiahnutie hustejšieho tvaru.
