Ak dostal váš drevený záhradný nábytok zabrať a jeho vzhľad je na míle vzdialený od momentu kúpy, nemusíte ho hneď vyhodiť. Radšej si vyhraďte trošku voľného času a pokúste sa ho zreštaurovať. Pri dnešných cenách nových kúskov sa to určite oplatí.
Najskôr sa však uistite, z akého dreva je nábytok vyrobený. Tvrdé drevo ako buk a dub, ale i exotický teak sa všeobecne odporúča ošetriť iba olejom na drevo. Ak by ste sa ho predsa len rozhodli natrieť lazúrou, väčšinou to končí popraskaním a jej opadávaním už do pár mesiacov. Nábytok olejom ošetrite dvakrát za sezónu, na začiatku a na konci, a určite budete s celkovým vzhľadom spokojní. Na mäkké drevo, teda borovicu či smrek, môžete naniesť tenkú vrstvu lazúry, ktorá je polopriesvitná a umožní vyniknúť kresbe dreva. Nepoužívajte ju však na dýhu, pretože by mohlo dôjsť k jej znehodnoteniu. Ak chcete rozžiariť priestor a natrieť nábytok veselou farbou, najskôr ho namorte farebným moridlom a až potom, po zaschnutí, použite vonkajší farebný náter s UV filtrami.
Príprava
Najskôr zlikvidujte starý náter jemným obrúsením povrchu, zošednuté drevo odstráňte pomocou čističa. Uistite sa, že pred úpravou je drevo suché, hladké a bez prachových častíc. Pred nanesením lazúry ošetrite drevo impregnáciou, ktorá ho ochráni pred biologickými škodcami. Naneste ju v hrubej vrstve, aby sa dostatočne vpila do hrúbky dreva.
Lazúra či farba?
Povrchový náter drevo ochráni pred vplyvmi počasia i dôsledkami mechanického zaobchádzania. Použitím lazúry vynikne jedinečný vzhľad a štruktúra dreva, zároveň ho však jemne zafarbí. Nevýhodou je častejšie nanášanie a úprava. Klasické farebné odtiene krycích náterov využijete najmä pri starých kúskoch záhradného nábytku, kedy oživia aj menej kvalitné drevo. Bezpečne ochránia nábytok po mnoho rokov, problémom je však neskoršia náročnejšia renovácia. Vždy ich aplikujte na podkladový náter. Vysoké teploty a priame slnko má výrazný vplyv na schnutie farieb, preto si počas leta na túto prácu vyhraďte čas ráno alebo večer, kedy je teplota najnižšia.
Pár tipov, ktoré sa zídu:
- Aby ste predišli tvorbe fľakov a škvŕn, prebytočný olej rozotrite suchou handričkou.
- Tvoriace sa „vlasy“ po prvom nátere jemne zbrúste, inak sa budú trhať a narušia ochrannú lazúru.
- Pred prácou si vždy prečítajte návod na použitie a dbajte na svoje zdravie použitím ochranných prostriedkov.
- Snažte sa odhadnúť správnu hrúbku náteru. Tenká vrstva nebude mať taký ochranný efekt, a naopak, hrubá, sa môže ľahko poodlupovať.
- Ochranný náter aplikujte aspoň dvakrát.
- Podľa typu náteru použite vhodný štetec alebo valček.
- Najvhodnejšia doba na nanášanie náterov je jar alebo jeseň. Ak sa rozhodnete nábytok reštaurovať počas leta, urobte tak ráno alebo večer, kedy je teplota vzduchu maximálne 20 – 25 °C s relatívnou vlhkosťou 60 – 65 %.