Inšpirujte sa NÁVRHOM záhonu, ktorý poteší aj ALERGIKOV
28. 4. 2024, 18:01 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Ida FURIKOVÁ
Aj keď sa poletujúcemu peľu alergici vyhnú iba ťažko, vo vlastnej záhrade by sa mali čo najviac vystríhať výsadbe rastlín, ktoré im spôsobujú problémy.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Tis obyčajný ‘Repandens’ (1) tvorí husté a vždyzelené pozadie. Dorastá do výšky iba 0,6 m, no vďaka vodorovným kostrovým konárom dosahuje šírku až 3 m. Koncové konáre pritom jemne prevísajú. Podobne ako iné odrody tisu, rastie pomaly a možno ho tvarovať rezom. Anglická ruža ‘Charlotte’ (2) patrí medzi najkrajšie žlté anglické ruže s vôňou čajových ruží. Vyznačuje sa dobrou mrazuvzdornosťou.
Zdroj: Ida FURIKOVÁ
Záhon pre alergikov: Tis obyčajný ‘Repandens’ (1), anglická ruža ‘Charlotte’ (2), pivonka ‘Bowl of Beauty’ (3), kosatec ‘Edith Wolford’ (4), ľaliovka ‘Fragrant Returns’ (5), alchemilka mäkká ‘Thriller’ (6).
Zdroj: Ida FURIKOVÁ
Pôdorys záhonu pre alergikov: Tis obyčajný ‘Repandens’ (1), anglická ruža ‘Charlotte’ (2), pivonka ‘Bowl of Beauty’ (3), kosatec ‘Edith Wolford’ (4), ľaliovka ‘Fragrant Returns’ (5), alchemilka mäkká ‘Thriller’ (6).
Pivonka ‘Bowl of Beauty’ (3) v čase kvitnutia od júna do júla dosahuje výšku okolo 90 centimetrov. Kvitne ružovými kvetmi so žltým stredom. Kosatec ‘Edith Wolford’ (4) má fialovo-žltý výrazný kvet. Darí sa mu na plnom slnku v dobre odvodnenej pôde. Ľaliovka ‘Fragrant Returns’ (5) neúnavne kvitne celé leto, no na zimu zo záhona zmizne. Výsadbu lemuje na žlto kvitnúca alchemilka mäkká ‘Thriller’ (6).
Zdroj: Archív NMH
Zoznam rastlín záhonu pre alergikov
Dodržte základné princípy
Vo všeobecnosti je dobré vyhýbať sa rastlinám, ktoré sa opeľujú vetrom. Tvoria totiž veľké množstvo jemného peľu, ktorý sa rýchlo uvoľňuje do ovzdušia. Patrí sem napríklad lieska, breza či topoľ. Výraznou skupinou alergénov sú tiež trávy. Nielen okrasné trsovité trávy, ale aj trávy na kvitnúcich lúkach a trávnikoch. V prípade trávnika však uvoľňovanie peľu možno výrazne regulovať častým kosením. Trávnik, ako aj živé ploty či husté výsadby však môžu pomôcť tiež zachytávaním peľových častíc. Ich opätovnému rozvíreniu zabránite vhodne načasovanou závlahou, ktorá peľ z rastlín zmyje do pôdy.