Reklama

Rez ruží: Radšej neskôr ako príliš skoro, radí odborník

Rose garden. Beautiful display of roses in a large garden setting. Country house and backyard with flowers and green lawn.

Zdroj: maramicado

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Poprosili sme pestovateľa ruží Ing. Maroša TRENČIANSKEHO, ktorý sa týmto nádherným kvetom aktívne venuje, aby nám bližšie popísal, ako ruže na jar zrezať.

S príchodom jari nastáva čas vhodný na rez ruží. Skôr než sa doň pustíte, rastliny očistite, pripravte si čisté nožnice a zadovážte hnojivo, ktoré bude vaša kráska po reze nevyhnutne potrebovať.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Historické ruže si vás získajú plnými kvetmi, dekoratívnymi listami i veľkou nádielkou šípok

    Zrezať ružu tak, aby krásne a  dlho kvitla, nie je náročné. Ak poznáte odrodu, ktorú v záhrade pestujete, a ovládate základy rezu, potom ste už len krôčik k úspechu. Gro je totiž pravidelný rez cielený na tvorbu výhonkov nesúcich základy kvetov. Zanedbanie rezu má za následok vyholovanie, slabé kvitnutie a  celkovo nepekný vzhľad rastliny. Staré či poškodené drevo v  kre preto treba odstrániť, nemá tam čo robiť. Skracovanie výhonkov, ktoré budú v tomto roku kvitnúť, sa snažte prispôsobiť odrode a  pestovateľskému tvaru. Na prácu použite ostré a čisté nožnice, po reze nezabudnite ruže dobre prihnojiť, len s harmonickou výživou vás budú tešiť od mája až do jesene.

    Skôr než začnete

    Pred jarným rezom okolie ružových krov očistite od napadaného lístia, odstráňte zimnú nástielku a  prezimované buriny. Po reze prihnojte vhodným hnojivom, lebo ruže na zdravý vývoj a  bohaté kvitnutie potrebujú dávku pohotových živín. Ideálne na použitie sú hnojivá s pozvoľným uvoľňovaním špeciálne vyvinuté pre ruže, plytko zapracované do pôdy v dávke odporúčanej výrobcom.

    Zdroj: VH-studio

    Nástielku v okolí ružového kra na jar odstráňte. Lístie, ktoré chránilo korene a nadzemnú časť pred mrazom, dajte do kompostu, ešte poslúži na tvorbu organickej hmoty. Po očistení pôdy a vykonaní rezu ružu prihnojte.

    Pravidelný rez je nevyhnutný

    A prečo sa majú ruže každý rok rezať? Pravidelný rez je potrebný, aby sa rastlina opäť zmladila a vytvárala na báze nové výhonky. Tým dosiahnete krásne a bohaté kvitnutie, pretože bez rezu by ruže rástli len do výšky, v spodnej časti by sa vyholovali a v strede rastliny by výhonky odumierali. Okrem toho rastliny pravidelným rezom dostávajú tvar a  podnecujú sa do bohatšieho kvitnutia. Mnohí pestovatelia sa možno rezu obávajú, nie je to však žiadna veľká veda, s  trochou chcenia to zvládne každý. Rez ruží, najmä jarný, patrí k témam, o ktorých sa dá veľa diskutovať. Pritom vlastne ani nemožno toho toľko pokaziť. Stačí dodržať pár všeobecných zásad, na ktoré treba dbať, aby ste sa vyhli závažným chybám.

    Radšej neskôr ako príliš skoro

    Ruže spravidla režeme po posledných mrazoch, tesne pred pučaním. Indikátorom môže byť obdobie začiatku kvitnutia zlatovky. V našich podmienkach je to koniec februára až začiatok apríla. Ruže lepšie znášajú, keď rez urobíte trochu neskôr ako príliš skoro. V  prípade jarných mrazov hrozí nebezpečenstvo, že púčiky sa na zrezanom dreve už „naliali“ a  mráz ich poškodí. Tým by sa spomalil celkový vývin rastliny. Na rez ruží je potrebné pripraviť ostré záhradné nožnice, ktorými zabezpečíte čisté hladké rezy. Naopak, s  tupými nožnicami môžete pomliaždiť pletivo stoniek. Na hrubšie výhonky je potrebné použiť pákové záhradné nožnice.

    Zdroj: AstroStar

    Pravidelným rezom udržíte ružu v požadovanom pestovateľskom tvare. Bohaté kvitnutie podporí odstraňovanie starých výhonkov, ktoré na báze nahradia nové.

    Základná technika rezu

    Pri jarnom reze najprv odstráňte staré, odumreté, poškodené a  príliš tenké výhonky. Vyrež te aj krížiace sa a  zahusťujúce výhonky. Rez veďte vždy 5 mm nad očkom smerujúcim von od centra ruže. Mal by byť šikmý, zvažujúci sa v  45-stupňovom uhle od púčika, aby očko nakoniec sedelo na najvyššom bode skráteného výhonku. Bočné výhonky odrežte priamo na mieste nasadenia. Pri odumretých výhonkoch režte zásadne až do zdravého dreva tak hlboko, kým sa nezjaví biela dreň. Keď v priebehu niekoľkých rokov ponecháte veľa starých výhonkov, ruža prestane na báze vytvárať nové. Ak však jeden až dva hlavné výhonky od základu zrežete, dáte rastline možnosť sústrediť uvoľnenú silu do nového hlavného výhonku. Tým si kráľovná krásy udrží vitalitu bez toho, aby výrazne strácala objem.

    Zdroj: Oleg 08

    Podobne ako pri ovocných drevinách, aj pri ružiach sa ker musí pravidelne zmladzovať s cieľom dosiahnuť tvorbu kvetov.

    Veľkokveté ruže

    Ruže majú vytvoriť čo najviac dlhých vzpriamených výhonkov, na ktorých neskôr nasadia kvety. Príliš rozkonárené výhonky by pôsobili rušivo. Ako prvé odstráňte odumreté, zmrznuté a  poškodené výhonky až po zdravé drevo. Pri slabo rastúcich odrodách zvoľte tri až štyri zdravé výhonky, ktoré ponechajte. Ostatné odstráňte v  mieste nasadenia. Pri silno rastúcich odrodách nechajte päť až šesť výhonkov. Aby ste kríčky udržali v  úhľadnom tvare, výhonky skráťte na tri až päť púčikov. Tak sa budú môcť optimálne vyvíjať bočné výhonky bez toho, aby si vzájomne prekážali. Hlavné výhonky by ste mali rezať menej hlboko, bočné hlbšie. Pri veľkokvetých ružiach vyrezávajte každé tri až štyri roky prestarnuté výhonky, aby ste rastliny podnietili do tvorby nových z  bázy kra.

    Zdroj: Ida Furiková

    Rez miniatúrnej ruže

    Mnohokveté a miniruže

    Cieľom jarného rezu je podporiť tvorbu čo najväčšieho množstva kvetných výhonkov. Tie pritom nesmú byť pridlhé, inak by si rastlina nezachovala kompaktný tvar. Ako prvé odstráňte všetko odumreté, zmrznuté a  choré drevo. Príliš slabé výhonky zrežte v  mieste vyrastania, rovnako aj križujúce sa s  ostatnými alebo príliš husté. V ďalšom kroku vyrežte všetky výhonky v závislosti od sily rastu danej odrody. Zdravé hlavné výhonky skráťte na tri až šesť očiek. Platí pravidlo, že výsledkom rezu výhonkov na niekoľko púčikov sú dlhé a silné výhonky, kým slabší rez (menej hlboký) podmieni tvorbu vyššieho množstva krátkych výhonkov s  viacerými kvetmi. Ďalej treba dbať na to, že silné výhonky sa režú menej hlboko, na štyri až šesť očiek. Slabšie sa skracujú na tri až štyri očká. Miniruže režte podobne ako mnohokveté. Pri odrodách so slabým rozkonárením zachovajte aj výhonky druhého stupňa. Pri silno rastúcich ponechajte najviac sedem očiek. Ak má ruža slabší rast, výhonky skráťte na tri až päť očiek. Vyberte päť najsilnejších, ktoré si v  raste neprekážajú, a  ostatné zrežte na báze.

    Sadové ruže

    Tento typ ruží sa vyvíja niekoľko rokov. Najskôr vytvárajú kostru z  výhonkov prvého a  druhého stupňa. Z  nich vyrastajú letorasty s kvetmi. Pri jarnom reze je najprv opäť potrebné odstrániť všetky odumreté a  poškodené výhonky až do zdravého dreva. Potom skráťte minuloročné dlhé výhonky, čím podnietite ich ďalšie rozkonárenie a  zhrubnutie. Všetky ostatné bočné výhonky druhého a  tretieho stupňa zrežte na tri až päť očiek. Vytvorí sa na nich väčšina výhonkov s kvetmi. Následne vyberte tri až päť hlavných výhonkov, ktoré dajú ruži tvar. Slabé a  prestarnuté odstráňte v mieste vyrastania z kra.

    Popínavé ruže

    Zdroj: Ida Furiková

    Rez popínavej ruže: Celkom odstráňte celý nezdravý alebo vytiahnutý a bezlistý obrast. Ak stonky prerástli vymedzený priestor, skráťte ich.

    Okrem toho, že ružu rezom tvarujeme, je rez druhý pilier bohatosti násady kvetov. Popínavá ruža by mala rovnomerne pokryť opornú konštrukciu. Ružu zmladzujte a budujte z bázy. V strede kra je dôležité vypestovať silné výhonky, aby vyplnili priestor. Rez by mal stimulovať násadu kvetov a  čo najviac bočných výhonkov. Ak za posledné leto z  bázy vyrástol nový silný výhonok, môžete odtiaľ odstrániť jeden starší. Tým ruža jednak získa silu vytvoriť ďalšie dlhé výhonky a  umožní tiež lepšie rozkonáriť sa v  strednej časti. Následne pozdĺž hlavných výhonkov odrežte všetky rozkonárenia druhého a vyšších stupňov na tri až päť očiek. Ak sú bočné výhonky príliš nahusto, presvetlia sa tak, že sa niektoré z nich vyrežú. Príliš slabé výhonky sa vyrežú priamo na mieste vyrastania, ostatné bočné sa zrežú na dve až päť očiek.

    Stromčekové ruže

    Pri ružiach na kmienku sa väčšia pozornosť zameriava na čo najsymetrickejšiu stavbu rastliny. Z každého miesta očkovania by ste sa mali usilovať iniciovať rast dvoch až troch primerane rozkonárených výhonkov. Odroda, ktorá je na kmeň naočkovaná, určuje, aké pravidlá rezu sa použijú, a  to podľa toho, či ide o ružu veľkokvetú, mnohokvetú alebo miniružu. Pri veľkokvetých ružiach bočné výhonky skráťte na päť očiek, aby ste docielili tvorbu kratších výhonkov. Mnohokveté ruže a  miniruže režte ako ich kríkové formy.

    zdroj textu: Ing. Maroš TRENČIANSKY, pestovateľ ruží

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.