Má liečivé účinky
Ibiš, ako sa správne nazýva, obsahuje vo všetkých svojich častiach vrátane kvetov sliz, silice, cukor, škrob aj olej. Okrem toho je bohatý na vitamín C, vitamíny skupiny B, karotén, vápnik, železo, fosfor, mangán, selén a draslík. Rastlina je obľúbená vďaka svojim odhlieňovacím účinkom. Prináša úľavu pri podráždenom žalúdku, znižuje krvný tlak, pomáha pri horúčke a bakteriálnych infekciách.

S dlhou tradíciou
Už Egypťania využívali ibiš na znižovanie horúčky či liečbu srdcových chorôb. V Afrike sa zas používal pri príznakoch nádchy a na liečbu zápchy a rovnako na liečenie rán. V Iráne ho zas používali pri liečbe vysokého tlaku.

Široké využitie
Najčastejšie sa ibištek používa vo forme čaju. V prípade červených kvetov je pridávaný aj do zmesí ovocných čajov kvôli tomu, že má schopnosť prírodného farbenia.

Pri farbive ale ešte zostaneme. V našich končinách možno menej známym využitím, no vo východných krajinách bežným je použitie ibišteka na farbenie vlasov. Ibištek má kyslé pH a v kombinácii s hennou dokáže rozžiariť oranžové a červené odtiene. Z ibišteka si však môžete spraviť aj vlasový zábal. Bojuje proti lupinám, šedinám, rednutiu a vypadávaniu vlasov. Vlasom dodáva lesk a pružnosť.
Bežnejším je pre nás príprava sirupov a obkladov ale ibištek je vhodný aj na maceráciu v oleji. Pridajte ho do dezertov prípadne priamo do džemov, dodá im kyselkavú chuť.

Takmer každý druh je vhodný
Existuje množstvo druhov ibištekov. U nás sa pestujú tieto:
- ibištek čínsky – najrozšírenejší druh pestovaný u nás
- ibištek sýrsky – neobsahuje toľko prospešných látok ako iné druhy, avšak je jedlý
- ibištek veľkokvetý – známy aj ako bahenný alebo americký, má najväčšie kvety zo všetkých druhov

- ibištek sudánsky – známy aj ako ibištek krvavý, má liečivé účinky a schopnosť farbiť
- ibištek ružový – má liečivé účinky, známy aj ako topoľovka
- ibištek trojdielny – bežne rastie aj na Slovensku
- ibištek jedlý – známy aj ako okra, ktorej plody sú veľmi chutné a obsahujú veľa bielkovín, draslíka, vápnika, fosforu a horčíka
