Reklama

Na toto nezabudnite! 7 rád ako si vybrať ideálny ZÁHRADNÝ DOMČEK

Záhradný domček od KusHouse

Zdroj: kushouse.sk

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Záhradný domček patrí k neodmysliteľnej súčasti každej záhrady. Či už na uskladnenie záhradného náradia, ako bunker pre deti alebo letná kuchyňa, pri jeho výbere by ste si mali dať pozor na niekoľko vecí.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0.00%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected

      1. Účel je dôležitý

      Skôr, než si svoj vysnívaný záhradný domček vyberiete, položte si základnú otázku – na čo ho budete využívať? Je rozdiel, či ho potrebujete len na úschovu záhradného náradia alebo ho budete využívať na oddych či skôr ako letnú kuchynku. A ak máte deti, možno ste uvažovali aj nad domčekom pre ne. Veď vytvoriť im priestor, ktorý bude len ich kráľovstvom, je snom každého drobca.

      Zdroj: kushouse.sk

      Už viete, komu bude záhradný domček slúžiť? Firma KusHouse myslí na každého.

      2. Veľkosť voľte podľa záhady

      Ak už viete, na čo vám bude slúžiť, aj výber veľkosti bude pre vás jednoduchší. Pre náradie vám stačí niečo menšie. Pokiaľ, samozrejme, nemáte tri kosačky, pár motorových píl, sadu rýľov, motýk a lopát a k tomu ešte aj veľký fúrik. Hlavne myslite aj do budúcna, pretože je jednoduchšie zaobstarať si hneď na začiatok niečo väčšie, aj keď domček hneď nenaplníte, ako potom smútiť, že nová kosačka sa tam už naozaj nezmestí. 

      Zdroj: https://i.pinimg.com/originals/14/42/eb/1442ebc97d52287f55a40e54a1f08d69.jpg

      Aj malá záhrada sa dá opticky zväčšiť, použite napríklad bledé farby a členenie. Menší záhradný domček sa tam bez problémov zmestí.

      Výber veľkosti sa snažte prispôsobiť aj vašej záhrade. Ak vaše možnosti ale nepustia, existuje niekoľko trikov, vďaka ktorým bude vaša záhrada pôsobiť vzdušne.  

      3. Aj umiestnenie je dôležité

      Domček ako letná kuchyňa? Umiestnite ho tak, aby ste mali prístup k vode. Pre domček za účelom oddychu ho umiestnite ďalej od susedov a hlavne tak, aby ste mali čarový výhľad. Domček pre deti pre zmenu situujte do zadných častí záhrady, nech tam majú pokoj, vlastný priestor a môžu sa vyšantiť do zbláznenia. A domček určený pre náradie sa snažte umiestniť tak, aby ste mali všetky potrebné veci čo najbližšie k úžitkovej a okrasnej časti záhrady.

      Zdroj: kushouse.sk

      Záhradný domček od KusHouse

      4. Na materiáloch záleží

      Štandardné záhradné domčeky sa vyrábajú z dreva. Napríklad firma KusHouse na ich výrobu využíva KVH lepené drevené hranoly s využitím dreva zo sibírskeho smrekovca. Domček vám ale dokážu vyrobiť aj z hliníka, ktorý sa vyznačuje nenáročnou údržbou a dlhou životnosťou. Sú stabilné a odolné voči búrkam a silnému vetru. Oceľový plech zaistí bezpečnosť a takýto typ domčekov je bezúdržbový.

      Zdroj: kushouse.sk

      Záhradný domček od KusHouse podľa vašich predstáv

      5. Nezabudnite na výsadbu

      Ak už viete čo chcete, myslite aj na výsadbu. Čo by to bol za záhradný domček, ak by nebolo aj jeho okolie pekné a upravené! Všímajte si, kam po jeho stavbe dopadá slnko a kde záhradný domček vrhá tieň. Podľa toho vyberajte aj rastliny. Do tieňa tie tieňomilné ako heuchery, hosty, astilby či trsovité trávy, napríklad hakonechloy, puškvorce a podobne. Na slnečné miesta vysádzajte rebríček, juku, levanduľu, rudbekie alebo dúšku materinu či echinaceu, z ktorých budete mať aj úžitok.

      Zdroj: Petra Števková

      Nezabudnite na výsadbu v okolí záhradného domčeka

       

      6. Myslite na prístup a osvetlenie

      Čo ak slnko zájde alebo začne pršať? Do záhradného domčeka by mal viesť spevnený chodník. Vytvorte ho z vyzretého dreva, kameňov alebo zo zaliatych kamienkov. Chodník môže lemovať výsadba, ideálnou voľbou sú pôdopokryvné rastliny . Nezabudnite ani na svetielka, či už lemujúce prístupový chodník alebo náladové osvetlenie vo forme lampiónov, ktoré vášmu novému záhradnému domčeku dodajú tú pravú atmosféru.

      Zdroj: kushouse.sk

      Nezabudnite na osvetlenie!

      7. Pozor na legislatívu

      Malé záhradné domčeky nepodliehajú povoľovacím konaniam stavebného úradu. Platí však zásada, že zastavaná plocha nemôže byť viac než 25 m2 a domček nemôže byť vyšší než päť metrov. Okrem toho platí zásada, že domček musí byť umiestnený minimálne dva metre od susediaceho pozemku. Všetko si však pre istotu pred stavbou overte priamo na miestnom stavebnom úrade, kde vám poskytnú najlepšie informácie.

      Autor článku

      redakcia Záhradkár

      Kolektív autorov
      Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.