Viete, prečo imelo rastie na STROMOCH? Zelený parazit, ktorý stromom škodí aj POMÁHA
10. 1. 2025, 8:00

Zdroj: shutterstock
Imelo biele je rastlina, ktorá v zime tvorí na niektorých opadavých listnatých stromoch jedinú zelenú plochu, takzvané imelové hniezda.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Imelo biele je považované za poloparazitický druh (odborne hemiparazit), pretože neodoberá všetky živiny potrebné na svoj život z tela hostiteľa, v tomto prípade stromu. Z neho získava len vodu a rozpustné minerálne látky. Vďaka obsahu chlorofylu, ktorý imelo obsahuje, dokáže tento druh rastlín vykonávať proces fotosyntézy samostatne. Avšak, imelo zároveň zásobuje svojho hostiteľa sacharidmi prostredníctvom vlastného procesu fotosyntézy. Na rastline parazituje pomocou špeciálnych koreňov – haustórií –, ktoré prenikajú do kôry stromov a získavajú živiny z cievnych zväzkov.
Parazit vo výškach
Plody sú lepkavé, čo je dôvod, prečo latinský názov imela, viscum, znamená „lepkavá hmota“. V strede týchto bobúľ sa nachádzajú lepkavé semená, ktorými sa imelo rozmnožuje. Rozšírenie semien zabezpečujú vtáky, ktoré sa živia bobuľami a vylučujú nestrávené semená v truse. Tieto semená si zachovávajú lepkavosť aj po prechode tráviacim traktom vtákov, čo umožňuje ich roznášanie a prichytenie na kôru budúceho hostiteľa.
Zdroj: shutterstock
Po vyklíčení semena na konári vznikajú dva až tri klíčky, ktoré vytvoria mladú rastlinu. Semená nevyklíčia ani na iných substrátoch, ani vo vode.
Za hlavných rozširovateľov imela bieleho sú považované drozdy, červienky, straky a zimujúce chochláče, ktoré posedávajú na najvyšších miestach v korunách stromov. Práve z tohto dôvodu imelo rastie v týchto výškach.
Zdroj: shutterstock
Kožovité neopadavé listy imela bieleho rastú protistojne a majú kopijovitý tvar. Kvety sú drobné, dvojdomé a majú štvorpočetné okvetie, rozvíjajú sa skoro na jar. Z týchto kvetov sa vytvárajú plody – biele bobule, ktoré dozrievajú v neskorej jeseni.
Hostiteľské stromy
Imelo sa dožíva zväčša toľko, koľko jeho hostiteľ a v závislosti od neho tvorí viac špecializovaných typov. Podľa Pavla ELIÁŠA zo Slovenskej botanickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied sa na Slovensku vyskytujú tri typy imela bieleho, ktoré sú klasifikované ako poddruhy alebo dokonca samostatné druhy. Ide o imelo biele pravé vyskytujúce sa hlavne na javoroch, jelšiach, brezách, jabloniach, topoľoch, vŕbach, agátoch, hraboch,lieskach, jarabinách, lipách a hruškách. Imelo biele jedľové, ako už z názvu vyplýva, sa vyskytuje hlavne na jedliach a imelo biele borovicové rastie prevažne v lesných porastoch na boroviciach, ale zaznamenaný bol aj výskyt na smrekoch.
Zdroj: shutterstock
Imelo vytvára na konároch stromov guľaté a husté trsy konárikov a listov, ktoré sú stále zelené. Kvitne na jar, pričom kvety vylučujú značné množstvo nektáru, čím lákajú včely a hmyz.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.