Reklama

Vrtivka nie je jediná, ktorá číha na orech už od jari! Napadnúť ho môžu aj tieto choroby

Adoptujte si orech!

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Objavili ste čierne oplodie na mladých orechoch? Zistite, ako účinne odolávať vrtivke orechovej a baktériovej škvrnitosti Xanthomonas, ktorá napáda vaše ovocné stromy.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Ako efektívne zlikvidovať napadnuté čierne ORECHY?

    Čierne oplodie orechov a predčasne opadané plody pod korunami stromov v posledných rokoch znamenajú prítomnosť vrtivky orechovej. Príznaky, ako sfarbenie plodov do čierna a kašovitá konzistencia oplodia sa pri tomto škodcovi objavujú spravidla v lete. Ak si však tento príznak všimnete na jar, váš strom pravdepodobne napadla baktériová škvrnitosť Xanthomonas arboricola pv. juglandis. Baktéria infikuje rôzne časti orecha, napáda kvety, listy, konáre aj plody. Ideálne podmienky na rozvoj infekcie má pri dlhšie trvajúcom ovlhčení listov a teplote v rozmedzí 20–25 °C.

    Ktoré látky obsahuje orechové lístie?

    Samozrejme, je ich veľa, ale pre nás sú dôležité hlavne tie, ktoré spomaľujú rozklad lístia.

    • Triesloviny: Nachádzajú sa v rôznych rastlinách ako forma obrany. Horká chuť trieslovín spôsobuje, že rastliny nechutia zvieratám. Pri rozklade lístia sa triesloviny uvoľňujú a okysľujú kompost. Pri veľkých koncentráciách majú inhibičný (brzdiaci) vplyv na rozklad.
    • Juglón: Patrí medzi najsilnejšie prírodné fytotoxické látky. Má fungicídne (ničí huby a plesne), insekticídne (ničí hmyz) a antibiotické (ničí baktérie a vírusy) účinky. V pôde sa rozkladá približne 2 mesiace, v komposte 2 až 4 týždne, pre istotu môžete nechať podrvené listy kompostovať aj 6 mesiacov.

    Zdroj: JoannaTkaczuk

    Walnut blight on young green walnut - is a bacterial disease caused by Xanthomonas juglandis, the most common walnut tree disease that affects tree's foliage and nuts.

    Strom je na napadnutie najnáchylnejší práve na jar vo fáze pučania a na začiatku kvitnutia, ako aj v štádiu tvorby plodov. Patogén sa rozširuje hlavne po miernej zime, preto je potrebné stromy chrániť aspoň preventívne, keďže momentálne nie je autorizovaný prípravok na ochranu rastlín proti nej. Zber listov na jeseň nepostačuje. Baktéria prezimuje aj na napadnutých konároch, ktoré je potrebné v apríli až v máji zrezať a rany ošetriť stromovým balzamom. Pozitívne však je, že choroba nie je rozšírená v tak vysokej miere ako napríklad antraknóza.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.