Reklama

Jarný rez broskýň je len doplnkom k letnému, opodstatnenie však má! Urobiť ho môžete aj takto

rez broskýň

Zdroj: Jarmila Szabóová

Reklama

Hlavný termín rezu broskýň je po zbere úrody, ten jarný slúži už len na doplnenie. Na jar totiž už jasne vidíte, ktoré púčiky sú kvetné a ktoré listové a prispôsobiť tomu aj rez.

Pri jarnom reze nezabúdajte, že broskyne rodia na jednoročnom dreve. Ideálne preto je, ak v korune prevažujú jedno- a dvojročné výhonky, pričom trojročné by mali byť zastúpené len minimálne. Ak ich však nemáte čím nahradiť, dočasne ich ponechajte a postupne odstráňte rezom.

Zdroj: Jarmila Szabóová

Kvetné puky broskýň

Na výhonkoch sa nachádzajú kvetné púčiky buď samostatne, alebo v kombinácii s listovým púčikom. Len dvojice kvetných púčikov, ktoré majú medzi sebou listový púčik, dokážu vytvoriť plod, ktorý úspešne dozreje.

Naopak, osamelé kvetné púčiky sú tzv. falošné – nikdy z nich nevyrastie plod. Mladé stromčeky alebo konáre možno od takýchto planých výhonkov očistiť rezom na čapík. Na starších konároch sa však tento postup neodporúča, pretože môže spôsobiť zasychanie dreva.
Výhonky s bohatou násadou kvetov je preto vhodné skrátiť o jednu tretinu až polovicu dĺžky.
Ak potrebujete znížiť korunu stromu alebo podporiť tvorbu nových výhonkov v riedkych častiach koruny, vykonajte rez na prevod. Konáre postihnuté glejotokom či moniliózou režte tiež na prevod, vždy po zdravé drevo.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Broskyne potrebujú správny rez: Návod pre začiatočníkov aj skúsených pestovateľov

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.