Reklama

Ľudia ich celé roky vysádzajú NESPRÁVNE! Problémom nie sú TUJE, upozorňuje Martin ČURDA

Záhradný architekt, Martin Čurda, upozorňuje, že tuje sa celé roky vysádzajú v záhradách nesprávne.

Zdroj: redakcia Záhradkár

Reklama

Tuje v slovenských záhradách nemajú do budúcnosti svoje miesto. Ostáva iba dúfať, že ľudia to tiež postupne pochopia a takéto monokultúrne živé ploty vysádzať už nebudú.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Do živého plota NEPATRIA! Naučte sa správne vysádzať TUJE
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Exotický ihličnan

    Tuja západná (Thuja occidentalis) bola introdukovaná do Európy zo Severnej Ameriky ako prvá, a to krátko po objavení Ameriky. Spočiatku sa používala ako veľmi vzácny exotický druh zbierkového charakteru do botanických záhrad a arborét. Neskôr sa objavila na cintorínoch či na pietnych miestach. Ihličnany sa začali vo väčšej miere využívať v  záhradách v  druhej polovici 20. storočia. Predzáhradky so zemiakmi a s ovocnými stromami vystriedali tuje, cyprušteky, borievky či jedličky, ktoré dnes už vidíte vo vysokých dospelých formách.

    Zdroj: shutterstock

    Aby ste predišli napadnutiu rastlín a vážnym škodám, treba sa vyhýbať hustej výsadbe, rastliny pravidelne zavlažovať a prihnojovať – držať ich v dobrej kondícii.

    Prečo sa im nedarí?

    Tuje neboli primárne pri šľachtení určené na živé ploty, ale ako solitéry, preto ich vysádzanie do monokultúry živého plotu zapríčinilo rozšírenie škodcu, ktorý sa volá krasoň (Lamprodila festiva). V rovnakom období výskytu aktívne dopĺňa ešte lykokaz borievkový (Phloeosinus aubei) lykokaz tujový (P. thujae). Larvy krasoňa si vo vetvách tují vyhrýzajú chodbičky, a tak rastlina postupne vysychá. Pokiaľ sa včas nezakročí a škodca sa rozmnoží, môže zničiť živé ploty aj na celej ulici. Bohužiaľ likvidácia takého škodcu nie je vôbec jednoduchá a lacná záležitosť. Nastupujúce sucho a nedostatok vlahy ešte viac tuje oslabí a sú tak proti škodcovi bezbranné. Suché vetvy by preto mali ľudia odrezať a spáliť, nie vyvážať na skládky, odkiaľ sa môže krasoň šíriť ďalej.

    Zdroj: shutterstock

    Krasoň je veľmi ľahko spoznateľný vďaka svetlozelenému zafarbeniu s modrastým kovovým leskom. Dospelé chrobáky sa začínajú liahnuť a byť aktívne v prvej polovici mája.

    „Boli by sme radi, keby sa nepoužívali monokultúry a nielen v živom plote. Lebo to nie je problém, tuja sama o sebe nie je problematická alebo ako sa hovorí, že to je cintorínsky strom. Veľmi sa jej krivdí, ona si to ani nezaslúži. Tuja je náš domáci druh, dokonca tá najkrajšia tuja 'Smaragd' ani nebola vyšľachtená pôvodne do radoviek. Ona je pekný ako keby solitér. V mnohých historických parkoch boli tuje ako krásne kužele, jemne pristrihávané. Len ľudia ju zle používali. Ľudia ju používali do monokultúrnych radoviek a to je niečo neprirodzené. To je niečo čo sa prosto vymstilo a muselo sa vymstiť skôr či neskôr. Čiže podobne, ak sa teraz vrhneme všetci na cyprusovce alebo na inú náhradu tých tují a budeme ich zase používať do monokultúrnych radoviek, tak skôr či neskôr zasa príde nejaká katastrofa. A zasa budeme všetci hovoriť, to sú tie zlé cyprusovce...čiže je to o tom používaní rastlín,“ povedal Martin Čurda, známy televízny záhradkár, moderátor a záhradný architekt pre Záhrada sk.

    Zdroj: shutterstock

    Do prehustených porastov tují sa dostáva málo svetla a dochádza k postupnému žltnutiu, hnednutiu a usychaniu bazálnych častí konárov

    Životný cyklus

    Dospelé chrobáky krasoňa sa začínajú liahnuť a byť aktívne v prvej polovici mája. Živia sa ihličím hostiteľskej rastliny. Do konca júla kladú samičky do trhlín a poranení v kôre vajíčka. Vyliahnuté larvy sa dva až štyri roky v závislosti od klimatických podmienok vyvíjajú vnútri konárov a kmeňov, kde v dreve vyžierajú chodbičky. Po ukončení vývoja sa koncom marcazačiatkom apríla v kôre kuklia. Dospelé jedince si neskôr vyhrýzajú oválny výstupný otvor.

    Zdroj: shutterstock

    Prečo plot z tují hnedne a odumiera?

    • Vzduchová kapsa pri sadení.
    • Dlhodobé sucho počas roka (aj v zime).
    • Zalievanie v najvyšších teplotách (spálenie).
    • Jarný mráz (holomrazy).
    • Dlhá snehová prikrývka s výdatnými dažďami (premočenie a vyhnitie koreňov).
    • Zimné zasoľovanie.
    • Opakovaný psí moč pri kmienku.
    • Málo živín alebo prehnojenie.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.