Reklama

Vyhnite sa HÁDKAM: Stromy a kry saďte tak, aby nevrhali tieň na CUDZIE POZEMKY

Rozširujúca sa koruna stromu môže po pár rokoch vrhať na susedov pozemok tieň. Ovísajúce konáre sú zas v prípade silnej veternosti bezpečnostným rizikom.

Zdroj: shutterstock

Reklama
Peter Rak

Peter Rak

Advokát

Už pri sadení okrasného či ovocného stromu myslite na to, aké budú jeho konečné rozmery. Stromy a kry saďte v takej vzdialenosti od susedného pozemku, aby naň v dospelosti nevrhali veľký tieň.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: TRVALKY okrasné listom kvety nepotrebujú a aj tak vyniknú
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Na úvod treba uviesť, že žiadna právna norma nestanovuje, v akých vzdialenostiach od hranice pozemkov možno sadiť stromykry. Ak sú v blízkosti hranice pozemku dreviny malé, nedochádza k zásahu do vlastníckeho práva. V dôsledku rastu však budú po určitom čase vrhať tieň, niekedy až v takom rozsahu, že môže ísť o obťažovanie tienením nad mieru primeranú pomerom. V takom prípade je už napríklad strom značne vysoký a svojím tienením odníma susedovi slnečné svetlo. V takýchto situáciách treba individuálne posúdiť, či musí byť zdravý a v prípade ovocných druhov aj rodiaci strom vyrúbaný. Na pamäti musíte mať aj tú skutočnosť, že stromy a kry rastúce v blízkosti hranice pozemku odčerpávajú svojím koreňovým systémom živiny vlahu zo susedného pozemku. Korene a taktiež konáre stromov môžu poškodzovať susedné nehnuteľnosti vo väčšom či v menšom rozsahu.

    Individuálne posúdenie

    Tienenie stromov a krov treba posudzovať komplexne a možno odporučiť, aby vlastníci dreviny sadili radšej v dostatočnej vzdialenosti od hranice pozemkov, a to najmä s prihliadnutím na konkrétny druh. Ak však nastane spor, súd posudzuje situáciu s prihliadnutím na práva a právom chránené záujmy oboch strán, zvažuje všetky okolnosti a porovná ujmu spôsobenú tienením s ujmou, ktorá by vznikla vyrúbaním stromu. Povinnosť vyrúbať strom, samozrejme, nemožno uložiť, ale nie vždy je možné zabezpečiť realizáciu rozsudku, ktorým sa ukladá povinnosť „zdržať sa obťažovania tienením“ inak ako práve vyrúbaním dreviny.

    Zdroj: shutterstock

    Na pamäti musíte mať aj tú skutočnosť, že stromy a kry rastúce v blízkosti hranice pozemku odčerpávajú svojím koreňovým systémom živiny a vlahu zo susedného pozemku.

    Potrebný súhlas

    Strom alebo ker vrátane jeho koreňového systému rastúci jednotlivo alebo v skupinách mimo lesného pôdneho fondu sa podľa § 2 písm. m) zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov označuje ako drevina. Ustanovenie § 47 uvedeného zákona zakazuje poškodzovať a ničiť dreviny a stanovuje, že na výrub dreviny sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody, ktorým je obec (§ 69 zákona o ochrane prírody a krajiny). Vlastník zatieňovaného pozemku sa môže na súde domáhať žalobou uloženia povinnosti susedovi, aby jeho pozemok nezatieňoval, no musí preukázať, že pri uvedenom tienení ide o obťažovanie nad mieru primeranú pomerom.

    Zdroj: shutterstock

    Ak však nastane spor, súd posudzuje situáciu s prihliadnutím na práva a právom chránené záujmy oboch strán, zvažuje všetky okolnosti a porovná ujmu spôsobenú tienením s ujmou, ktorá by vznikla vyrúbaním stromu.

    Nebezpečné konáre

    ? Na hranici pozemkov so susedmi rastie mohutný strom, ktorý má najlepšie časy už za sebou. Zo stromu padajú konáre na môj pozemok, poškodzujú stavby a oplotenie, popod konáre sa bojím prechádzať, máme obavy aj o bezpečnosť návštev, ak máme v altánku grilovačku. Môžem konáre sám zrezať a môžem s týmto cieľom vyliezť na susedov strom?

    Podľa § 415 Občianskeho zákonníka je každý povinný počínať si tak, aby nedošlo ku škodám na zdraví, na majetku, na prírode a životnom prostredí. V prvom rade je teda susedovou povinnosťou starať sa o svoj majetok tak, aby neohrozoval majetok iných. Podľa § 417 Občianskeho zákonníka je každý, komu škoda hrozí, povinný na jej odvrátenie zakročiť spôsobom primeraným okolnostiam ohrozenia, a ak ide o vážne ohrozenie, ohrozený má právo sa domáhať, aby súd uložil vykonať vhodné a primerané opatrenie na odvrátenie hroziacej škody. Na základe tohto ustanovenia máte právo sa v prípade vážneho ohrozenia obrátiť na súd. Taktiež však môžete zakročiť sám a konáre poorezávať, keďže v takomto prípade odvraciate hroziacu škodu. Na základe praktických skúseností však odporúčame, aby ste si pred rezom spravili pár fotiek slúžiacich ako fotodokumentácia pre prípad preukázania hroziacej škody.

    Zdroj: shutterstock

    V prvom rade je teda susedovou povinnosťou starať sa o svoj majetok tak, aby neohrozoval majetok iných.

    Z Občianskeho zákonníka nevyplýva spôsob zakročenia proti hroziacej škode. Spôsob, ktorý si zvolíte na odvrátenie škody, musí byť primeraný okolnostiam ohrozenia. Ak ochraňujete svoj majetok a na svoje náklady odstránite konáre a zabránite hroziacej škode, máte právo žiadať od suseda, ktorý si takúto povinnosť nesplnil, náhradu podľa všeobecných ustanovení Občianskeho zákonníka o zodpovednosti za škodu, konkrétne podľa § 419, podľa ktorého ten, kto odvracal hroziacu škodu, má právo na náhradu účelne vynaložených nákladov a na náhradu škody, ktorú pri tom utrpel, aj proti tomu, v čom záujme konal, a to najviac v rozsahu zodpovedajúcom škode, ktorá bola odvrátená.