Šíri sa od suseda nechutný SMRAD? POZOR! Spaľovanie záhradného odpadu je ZAKÁZANÉ a POKUTOVANÉ
1. 10. 2024, 11:00

Zdroj: shutterstock
Na jeseň si záhradkári lámu hlavu nad tým, čo s rastlinnými zvyškami po uprataní záhrady. Z niektorých pozemkov sa pravidelne valia kúdoly dymu, lebo ich majitelia odpad spaľujú. Okrem toho, že znepríjemňujú život susedom a značne znečisťujú ovzdušie, dopúšťajú sa aj protiprávneho konania.

Biologického odpadu a jeho spaľovania sa týka viacero predpisov, napríklad zákon o odpadoch, zákon o ochrane pred požiarmi, zákon o ovzduší, Občiansky zákonník a podobne. Pre záhradkárov je najdôležitejšia problematika biologického odpadu vyprodukovaného a spaľovaného v záhrade. Staré konáre, suché lístie či iné zvyšky prírodného materiálu, ktoré vzniknú napríklad pri uprataní či zveľaďovaní záhrady, sú podľa zákona o odpadoch biologicky rozložiteľný odpad. V praxi to znamená, že takýto odpad je zakázané skládkovať aj spaľovať, ak na to neexistuje súhlas orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva.
Problematické správanie
Dôvodov na pálenie bioodpadu v záhradách je niekoľko. Najčastejší je zvyk – na dedinách sa to robilo bežne, ešte relatívne nedávno to nebolo zakázané. Išlo o najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť lístia či konárov po reze stromov, a nikto to zásadne neriešil. Žiaľ, mnohí takto uvažujú a konajú i dnes, občas na oheň dokonca prihodia i niečo iné. Takéto konanie je už extrém, no pokuty sa zaň ukladajú len minimálne.
Zdroj: shutterstock
Zákon o ochrane pred požiarmi hovorí, že sa nesmie zakladať oheň tam, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu a ďalej sa nesmú vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov.
Znečisťovanie ovzdušia
Pri spaľovaní záhradného odpadu vzniká a uvoľňuje sa oxid uhoľnatý, oxid dusnatý, decht a ďalšie nebezpečné látky. Ak horenie prebieha pri pomerne nízkych teplotách, vznikajú a do ovzdušia unikajú ďalšie nebezpečné splodiny. Tieto zlúčeniny majú negatívny vplyv na životné prostredie aj priamo na človeka, ak takéto látky vdychuje, keďže tieto splodiny môžu vyvolať závažné poškodenie zdravia. Rizikom je, že nedochádza k okamžitým následkom, ale zväčša ide o následky, ktoré sa prejavia po dlhšom čase. Spaľovanie bioodpadu a vypaľovanie trávy poškodzuje povrchovú vrstvu pôdy a usmrcuje drobné živočíchy.
Zdroj: shutterstock
Pre staršie ročníky je častokrát zvyk železná košeľa bez ohľadu na čokoľvek. Kedysi nebolo takéto konanie protizákonné. Zbaviť sa konárov po reze stromov, opadaného lístia a suchých zvyškov zo zeleninových hriadok bolo takto najjednoduchšie.
Aké pokuty hrozia za pálenie odpadu? >>>
Neznesiteľný zápach
? Sused na jeseň páli všetko, čo sa mu dostane pod ruky, od lístia až po kadečo iné. Hrozne to zapácha, dym je neznesiteľný. Už som ho na to upozornil, ale starý pán si vypaľuje ďalej. Môžem o tom informovať starostu obce? Všetkým nám to tu v dedine prekáža.
Vo vašom prípade ide o typický susedský spor, ktorý otravuje a znepríjemňuje život nielen vám ako bezprostrednému susedovi, ale aj ostatným susedom, pretože dym a smrad z pálenia odpadu sa šíria a nie je možné ich dostatočne eliminovať. V každom prípade ak sused nehodlá s obťažovaním dymom prestať na základe vašej ústnej sťažnosti, vyzvite ho na to písomne. Rovnako sa môžete pokojne obrátiť priamo na starostu obce. Obec ako orgán odpadového hospodárstva je oprávnená riešiť práve takého prípady konkrétne s porušiteľom pokojného stavu v obci.
Zdroj: shutterstock
Nezodpovedným konaním znečisťujete životné prostredie a dymom znepríjemňujete život deťom, starším ľudom, susedom a širšiemu okoliu.
Pokuty za spaľovanie odpadu
Ak spaľujete odpad zo záhrady (lístie, trávu, konáre...), ale aj odpad z domácnosti (plastové fľaše, papier, kartóny, gumu...), dopúšťate sa protiprávneho konania. Zákaz spaľovania odpadu zo záhrad platí na Slovensku už od roku 2006. Pri porušení tohto zákazu vám podľa zákona o odpadoch hrozí pokuta od 4 000 eur do 350 000 eur. Zároveň ide o protiprávne konanie, za ktoré je možné v závislosti od okolností niesť aj prípadnú trestnoprávnu zodpovednosť. V prípade právnických osôb je takéto konanie označované ako iný správny delikt.