Wau! Vo Vlčkovciach otvorili motýliu záhradu: Nájdete tu aj najväčšieho motýľa na svete
5. 6. 2024, 18:04

Zdroj: Lukáš Grinaj
V obci Vlčkovce v okrese Trnava otvorili motýliu záhradu. Na ploche 240 metrov štvorcových je možné pozorovať desiatky druhov motýľov vo všetkých vývojových štádiách. "Počas sezóny sa vystrieda asi 70 až 80 druhov motýľov," priblížil prevádzkovateľ záhrady Zoltán Velebný. Záhrada je podľa neho jednou z najväčších v strednej Európe svojho druhu.
Zdroj: Lukáš Grinaj
Zdroj: Lukáš Grinaj
Zdroj: Lukáš Grinaj
Galéria k článku

Zdroj: Motýlia Záhrada/lis
V obci Vlčkovce pri Trnave otvorili 1. júna Motýliu záhradu. Táto sezóna je už ich štvrtou, čo nám potvrdil majiteľ a zakladateľ Zoltán Velebný (44). "Trvá približne do septembra, pokiaľ nám počasie dopraje," prezradil denníku Plus JEDEN DEŇ. Sezónnu prehliadku prekrásnych motýľov z celého sveta si na rozlohe 240 m2 užijú deti i dospelí.
Majiteľovi chodia zásielky kukiel každé dva týždne, pretože ako sme sa dozvedeli, niektoré motýle žijú len desať dní, no sú tam druhy, ktoré návštevníci môžu vidieť štyri až osem týždňov. Preto kukly počas sezóny objednáva každé dva týždne. "Kukly dávam do liahne, keď sa vyliahnu, presuniem ich do záhrady, kde žijú svoj motýlí život. Minulý rok sa mi podarilo odchovať v záhrade sedem druhov. Každý rok zbieram nové skúsenosti," odhalil. Zoltán si myslí, že tento rok sa mu podarí odchovať možno aj desať druhov.
Kukly si kupuje od európskej firmy, ktorá ich dováža z Filipín, Kostariky, či Kene. Motýlie exempláre nemení každý rok, no rozhoduje sa podľa ponuky. "Snažím sa, aby bola v každej sezóne nejaká novinka, aj keď chovné stanice majú približne stále tie isté druhy," ozrejmil nám. "Naraz mávam v záhrade 26 až 36 motýľov. Vlani som ich mal viac ako 70. Záleží to aj od toho, čo je v ponuke. Tie druhy, ktoré sa mi v našich podmienkach neosvedčia, už neobjednávam."
Motýlia záhrada je otvorená v sezóne od júna do septembra každý deň od 10.00 do 17.30 h. Dospelí za vstupenku zaplatia 7 EUR, deti od 3 do 18 rokov i seniori si lístok kúpia za 5 EUR. Držitelia ZŤP preukazu majú vstup za 3 eurá. Deti do troch rokov si môžu motýle pozrieť zdarma. V júni chodia do záhrady aj skupinové zájazdy škôlkarov a školákov, ktorých čakal aj počas nášho rozhovoru.
Zdroj: FB/Motýlia záhrada
Medzi najkrajšie a najzaujímavejšie exempláre patrí čierno-modrý motýľ z rodu Morpho, ktorý pochádza z tropických pralesov Strednej a Južnej Ameriky.
Dozvedeli sme sa, že motýle sa kŕmia nektárom z obľúbených kvetov, ktoré má Zoltán vysadené v záhrade. Má tam však aj ovocie, pretože niektoré druhy konzumujú len šťavu z ovocia. V záhrade vo Vlčkovciach nájdete aj najväčšieho motýľa na svete. Volá sa Attacus atlas, a keď roztiahne svoje krídla, tak ich rozpätie je 25 až 35 centimetrov. Zaujímavosťou je, že to je nočný motýľ a nič nekonzumuje. "Tráviacu sústavu nemá vyvinutú, preto žiadnu potravu neprijme," potvrdil nám majiteľ.
K najkrajším motýľom v záhrade patrí druh Morpho peleides, ktorý má rozpätie krídel 10 až 14 centimetrov. "Tento motýľ je aj národným symbolom Kostariky," prezradil Zoltán. Motýľom sa tešia hlavne deti, no nadšení sú aj dospelí, keď si na nich sadnú. "Stane sa, že niekomu sadnú na ruku, chrbát, aj na čelo," povedal nám s úsmevom.
