Záhradkári, POZOR: V januári TIETO veci NEROBTE! Prinesie to viac škody ako úžitku
14. 1. 2025, 18:00

Zdroj: Shutterstock
Uistiť sa, že vaša záhrada je počas zimy v dobrom stave, môže byť náročná úloha. Veľmi dôležité je však vedieť hlavne to, ktoré rastliny by ste v januári nemali strihať!

Prvý mesiac v roku býva často mrazivý a inak tomu nie je ani teraz. Exitujú však úlohy, ktoré môžete vykonať, aby ste pred jarou udržali svoje rastliny a záhradu v špičkovej kondícii.
Patrí medzi ne prerezávanie ovocných stromov, ruží a plamienkov, odstraňovanie odumretých alebo hnijúcich rastlín, mulčovanie a dodatočná starostlivosť o rastliny a ich ochrana.
Zdroj: Shutterstock
Čo robiť a čo nie pri pri zimnom záhradníčení?
Hamid Ali, záhradný architekt a odborník na záhradníctvo sa podelil o niekoľko užitočných rád, čo robiť a čo nie pri zimnom záhradníčení. Ak chcete, aby sa vašim kríkom darilo, čítajte!
Záhradníčenie v zime je často skôr o údržbe a plánovaní ako o výsadbe, pretože chladné počasie spomaľuje rast. Pokiaľ ide o strihanie rastlín v januári, majte na pamäti, že by ste sa mali dotknúť len niektorých.
Medzi úlohy vhodné na zimu patrí skrátenie odumretého alebo poškodeného porastu odstránením stoniek, konárov a listov, najmä pri bylinných trvalkách alebo opadavých kríkoch, ako sú ruže.
Zdroj: Shutterstock
Pri orezávaní stromov sa zamerajte napríklad na jablone, hrušky alebo obyčajné javory.
Pri orezávaní stromov sa zamerajte napríklad na jablone, hrušky alebo obyčajné javory, pokiaľ nie je príliš chladno, aby ste ich vytvarovali alebo odstránili poškodené drevo. Existuje však malý počet rastlín, ktorých orezávaniu by ste sa mali počas tohtoročného januára úplne vyhnúť.
Ktoré to sú? Čítajte na ďalšej strane >>>
Hamid vysvetlil, že počas tohto mesiaca by záhradkári mali vyhnúť prerezávaniu kvitnúcich kríkov, akými sú zlatý dážď, orgován a kvitnúce ríbezle.
Ak ich napríklad prerežete, citlivá odrezaná časť rastliny bude vystavená drsnému, chladnému podnebiu, čo v konečnom dôsledku zabezpečí nepriaznivé podmienky pre rast. To bude mať za následok, že rastlina z odrezanej časti odumrie.
Zdroj: shutterstock
V januári by ste sa mali dotknúť len niektorých.
Prerezávanie týchto rastlín v zime môže odstrániť už vytvorené kvetné púčiky, čím sa zníži alebo odstráni kvitnutie na nadchádzajúcu jar. Najlepšie je počkať so strihaním až po odkvitnutí, zvyčajne koncom jari alebo začiatkom leta.
Podobne sa vyhýbajte strihaniu vždyzelených rastlín, ak to nie je nevyhnutné, pretože môžu byť náchylnejšie na poškodenie chladom. Ak však plánujete prerezávať niektoré z vašich rastlín, odborník sa podelil o niekoľko tipov, ktoré vám zabezpečia optimálne výsledky a zdravý rast po príchode jari. Patria medzi ne najmä tieto 4:
1. Zamerajte sa na čistenie a údržbu
Zima je ideálna na odstránenie odumretého, chorého alebo poškodeného dreva zo stromov, kríkov a trvaliek. Pomôže to zlepšiť zdravie rastlín a cirkuláciu vzduchu.
Zdroj: shutterstock
Silné rezy môžu podporiť krehký nový rast, ktorý môže byť poškodený mrazom.
2. Vyhnite sa ťažkému prerezávaniu
Zimné prerezávanie by malo byť vo všeobecnosti ľahké, najmä v prípade listnatých rastlín. Silné rezy môžu podporiť krehký nový rast, ktorý môže byť poškodený mrazom.
Pokračovanie na poslednej strane >>>
3. Strihajte, keď je suché počasie
Strihajte v suchých a miernych dňoch, aby ste znížili riziko hubových infekcií a zabránili stresu rastlín z mrazu. Existujú však určité rastliny, ktoré potrebujú silné rezy, aby sa im podarilo vypestovať dobrý tvar alebo korunu.
Zdroj: shutterstock
Na strihanie konárov nezabudnite používať ostré nástroje.
4. Strihajte na spojnici púčikov alebo konárov
Vždy strihajte tesne nad púčikom alebo v mieste, kde sa konár stretáva s iným konárom, pričom vykonávajte čisté rezy, aby ste podporili zdravý rast. Na strihanie konárov nezabudnite používať ostré nožnice.