Ako prebudiť bazén?
Možno s vami bol už prvú zimu a vy ho chcete pomaly ale isto prebudiť z odpočinku. Vonkajší bazén je síce využívaný len v najteplejších mesiacoch roka, starostlivosť si vyžaduje omnoho skôr. Na jar pred začiatkom sezóny je potrebné ho prebudiť zo zimného spánku a pripraviť na letnú prevádzku.
Správne odzimovanie bazéna ovplyvní aj jeho životnosť a oddiali nutnosť nákladných opráv recirkulačného zariadenia a podobne. V prípade moderných komfortných bazénov ide pritom o rad krokov, ktoré na seba vzájomne nadväzujú, a žiadny sa nedá podceniť.
Kedy začať?
Za optimálne podmienky na začiatok odzimovacích prác na bazéne sa považuje doba, kedy sa vonkajšie teploty cez deň pohybujú medzi 10 a 15 °C a nočné teploty v žiadnom prípade neklesajú pod nulu.
Neskoršie odzimovanie pri teplotách vody nad 15°C by mohlo spôsobiť poškodenie bazéna. Pokiaľ bola pri zazimovaní bazéna použitá krycia plachta, ktorá z veľkej časti zabránila znečisteniu vody, budú následné práce s jeho prípravou na bežnú prevádzku jednoduchšie. V každom prípade je ale nutné túto ochrannú pomôcku po demontáži z bazéna dobre očistiť, nechať vyschnúť a uložiť na suchom mieste. Podobne je nutné naložiť s plavákmi, ktoré v zamrznutej hladine chránili bazén pred poškodením počas mrazov.

Začíname detoxom
Znečistené steny nad hladinou vody je možné ošetriť tekutými prípravkami na čistenie bazénových stien, ktoré sa nanesú na znečistené miesta a nechajú sa pôsobiť. Rozpustené nečistoty sa potom zotrú handrou alebo špongiou. Účinné prípravky si poradia nielen s nečistotami na stenách, ale aj s vodnou linkou. Teda usadeninami na stene bazéna na úrovni hladiny. Nečistoty odstránime aj z hladiny a dna bazéna a to s pomocou sieťky alebo ešte lepšie bazénovým vysávačom, ktorý má vývod priamo do odpadu.
Starostlivosť o obeh a filtráciu
Najcitlivejšou súčasťou bazénového systému je recirkulačné a filtračné zariadenie. Preto je potrebné jeho spusteniu po zime venovať veľkú pozornosť. Prvým krokom je skompletizovanie filtrácie s čerpadlom. Je potrebné dotiahnuť všetky spoje a naskrutkovať späť zátku v dolnej časti filtračnej nádoby.
Patričnú pozornosť treba venovať aj tým častiam systému, ktoré k cirkulačnému zariadeniu vodu privádzajú. Pokiaľ v bazéne cirkuláciu vody zaisťuje prelivový systém pomocou odtokových žliabkov, je nutné od mechanických nečistôt vyčistiť aj túto časť zariadenia.
Častejším a lacnejším variantom je skimmer, teda otvory na odsávanie vody v stenách bazéna, ktoré udržujú hladinu vody v určenej výške a odvádzajú vodu do recirkulačného systému.
Počas zazimovania bol otvor skimmera zazátkovaný, teraz je treba ho otvoriť a vložiť doň sieťku na zachytenie nečistôt. S to je všetko.

Pripojte čerpadlo
Po čistení je možné pristúpiť k zapojeniu čerpadla do filtračného okruhu a zavodniť čerpadlo a sacie potrubie v celej dĺžke od skimmera. Ďalej je potrebné vyskrutkovať zátky, ktoré počas zimy chránili otvory trysiek protiprúdu, spravidla umiestnených oproti otvorom skimmera. Na miesto zátok sa potom skrutkujú trysky.
Sláva napúšťame
Po predchádzajúcej príprave je možné začať s prvým filtrovaním vody. Nutná je kontrola všetkých spojov potrubia a čerpadla, aby voda zo systému nikde neunikala. Filtračná nádoba sa potom odvzdušní horným odvzdušňovacím ventilom a nastavuje sa časové spínanie filtrácie.
Potom už len nechať vodu prečistiť a tešiť sa na kúpanie.