Reklama

Hľadáte vitamínovú bombu? Tento poklad zo súdka naši predkovia dobre poznali

Keby sa ku kvasenej kapuste dostal vzduch, začala by plesnivieť a neskôr hniť. Aby sme tomu predišli, vykvasenú kapustu môžeme preložiť do zaváracích pohárov.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Kyslá kapusta obsahuje viacero vitamínov či minerálov prospešných pre zdravie človeka. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava na to poukázal na sociálnej sieti.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kapustu nemusíte nakladať iba do SUDA! Stačí aj do POHÁRA
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Kyslá kapusta je bohatá najmä na betakarotén a vitamín C, minerálne látky, ako draslík, vápnik, fosfor, železo, zinok a horčík. "Obsahuje tiež kyselinu listovú-vitamín B9 a vlákninu. Napomáha hojeniu rán a zlepšuje zrážanlivosť krvi. Znižuje hladinu krvného tlaku, má protizápalové a antibiotické účinky, znižuje hladinu cukru v krvi," spresnila vedúca odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ Zuzana Klinčáková.

    Mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú v kyslej kapuste, zároveň podporujú zdraviu prospešné baktérie v črevách, ktoré uľahčujú trávenie, vstrebávanie živín a využitie vitamínov skupiny B. Kyslá kapusta tiež podporuje látkovú výmenu a má odvodňujúci účinok, čím umožňuje rýchle odstraňovanie odpadových látok z tela.

    Zdroj: Shutterstock

    Receptov na kyslú kapustu existuje niekoľko, pričom základom všetkých je kuchynská soľ a rasca. Niekde pridávajú cibuľu, bobkový list, chren, jabĺčka, mrkvu či cviklu. Na dno nádoby sa môžu položiť celé kapustné listy, niekoľko výhonkov kôpru alebo listy viniča. Prísady musíte rovnomerne pridávať do nastrúhanej kapusty, ktorú vtláčate do kvasnej nádoby. Musí byť utlačená tak, aby sa z nej vypudil všetok vzduch.

    Ďalšou prospešnou látkou je kyselina mliečna, ktorá je zodpovedná za typickú kyslú chuť kapusty. "Už 200 gramov pokryje množstvo všetkých bioaktívnych látok prospešných pre naše zdravie, zvyšuje odolnosť imunitného systému proti vírusom či infekciám," ozrejmil RÚVZ.

    Kapusta sa nakladala už odpradávna. Naši predkovia si tak zachovali jej účinky počas celej zimy, procesom kvasenia ju navyše zakonzervovali. Jej sila je dodnes považovaná za jednu z najväčších. Ale tušili ste o nej toto?