Lipa sa dokáže dožiť stovky rokov a jej kvety sa vyznačujú blahodárnymi účinkami na ľudský organizmus. Najlepším termínom na ich zber je v júni. Obsahujú mnoho vitamínov, najmä C, E, ale i éterické oleje, triesloviny a flavonoidy. Podporujú detoxikáciu organizmu, pozitívne vplývajú na činnosť obličiek, no zmierňujú i stres a napätie. Počas zimy sú nenahraditeľné pri chrípkových stavoch, pomôžu pri kašli, odstránia hlieny a najmä podporujú potenie, čím sa z tela rýchlejšie odbúrajú toxíny.

Lipa sa dokáže dožiť stovky rokov a jej kvety sa vyznačujú blahodárnymi účinkami na ľudský organizmus. Najlepším termínom na ich zber je v júni. Obsahujú mnoho vitamínov, najmä C, E, ale i éterické oleje, triesloviny a flavonoidy. Podporujú detoxikáciu organizmu, pozitívne vplývajú na činnosť obličiek, no zmierňujú i stres a napätie. Počas zimy sú nenahraditeľné pri chrípkových stavoch, pomôžu pri kašli, odstránia hlieny a najmä podporujú potenie, čím sa z tela rýchlejšie odbúrajú toxíny. Lipa je však vynikajúcim prostriedkom aj pre zdravie pokožky, účinne ju čistí, hydratuje. Vo forme oplachov prospeje zdraviu vlasov i pokožky hlavy, najmä v boji s lupinami sa ukázala veľmi nápomocná.

Zber a sušenie
Lipové kvety zberajte na začiatku kvitnutia, teda v júni, keď ešte nepozoruje tvorbu plodov. Zberajte celé súkvetia aj s listeňom. Sušte ich na dobre vetranom mieste, bez prístupu priameho slnečného žiarenia, najlepšie v tieni alebo polotieni. Po usušení ich skladujte na suchom mieste, najlepšie v papierovom obale, prípadne v sklenenom pohári.

Nepite lipový čaj, keď ste zdraví
„Lipový kvet má silný potopudný účinok a dokáže znížiť horúčku. Istá štúdia dokázala, že po vypití záparu z lipových kvetov sa účastníci výskumu potili dvakrát toľko, ako pri užívaní čistej horúcej vody. Potné žľazy stimulované lipovými kvetmi reagujú už na nepatrné tepelné podráždenie a podnecujú organizmus k poteniu. Týmto jednoduchým princípom sa fyziologickým spôsobom znižuje telesná teplota,“ vysvetľuje pediater a odborník na bylinky MUDr. Michal Slivka.

Ak si však chcete pochutnať na lipovom čaji aj vtedy, keď ste zdraví, dvakrát si to rozmyslite. Jeho potopudný účinok sa nevytratí a budete sa extrémne potiť aj tak. Navyše čím teplejší ho vypijete, tým bude potopudný účinok silnejší. Preto počas horúcich letných dní sa lipového kvetu radšej stráňte a pri použití bylinných zmesí si radšej skontrolujte zloženie, či sa v ňom náhodou lipa nenachádza.

S bazovým sirupom je najlepší
Horúčka predstavuje obrannú reakciu organizmu, pri ktorej sa mobilizuje imunitný systém. „Paracetamol či buprofen nie vždy dokážu horúčku udržať pod kontrolou. Preto je niekedy potrebná sprcha vlažnou vodou, časté vetranie, ale hlavne piť veľa tekutín. Ja odporúčam lipový čaj. Keď ho navyše osladíte bazovým sirupom, potopudný účinok sa ešte zvýrazní. Trúfam si zodpovedne prehlásiť, že dokáže výrazne skrátiť dĺžku prechladnutia a je úžasným pomocníkom v boji proti horúčke,“ tvrdí lekár s dlhoročnými skúsenosťami. Ak nemáte bazový sirup, čaj pokojne oslaďte medom. Jeho chuť sa ešte zlepší. „V boji proti chrípke je lipa jedným z najúčinnejších prostriedkov,“ dodáva MUDr. Slivka.