Čučoriedky patria medzi drobné ovocie, ktoré je pre svoju výraznú chuť veľmi obľúbené. Z jednej rastliny môžete dopestovať aj niekoľko kilogramov plodov a čučoriedkový ker dokáže produkovať plody aj niekoľko desiatok rokov. Majú vysoký obsah minerálnych látok, antioxidantov, vitamínu A a C. Dopestujete ich v záhrade, alebo vo väčších nádobách na balkóne či terase.

- Buďte trpezliví!
- Čučoriedkovému kru trvá 2 až 3 roky kým začne produkovať bohatú úrodu. Kým dorastie do finálnej výšky môže prejsť aj 10 rokov.

Náročné na pôdu
Najdôležitejšoupodmienkou úspešného pestovania je zabezpečiť čučoriedke vhodný substrát. Keďže čučoriedky sú typicky kyslomilné rastliny, piesočnatá pôda s veľkým obsahom humusu a ph 3,5 – 4,5 je pre ňu ideálna. Obyčajná pôda v našich záhradkách vám teda určite nebude stačiť . V záhradkárskych obchodoch by nemal byť problém zakúpiť aj špeciálne pripravené substráty pre čučoriedky.

Slnečné stanovište
Podobne ako ostatné drobné ovocie, aj čučoriedka si vyžaduje slnečné stanovište. Znesie aj polotieň, no rastlina nemusí až tak prosperovať a plody môžu zle dozrievať. Vďaka neskorému kvitnutiu nebýva ohrozovaná jarnými mrazmi.

Ako ju vysadiť a zalievať
Čučoriedky môžeme vysádzať počas celého roka, no najvhodnejším obdobím na výsadbu je skorá jar, keď už nehrozia tuhé mrazy. Korene čučoriedok vyžadujú veľa vzduchu, preto ju nesadíme príliš hlboko. Po výsadbe pôdu výdatne zalejeme. V období rastu plodov a diferenciácie kvetných pukov má najvyššie nároky na vodu. Musíme zabezpečiť, aby čučoriedky vo vode nestáli, mohli by začať hniť.
Najvhodnejšie na výsadbu sú sadenice zísakné vegetatívnym spôsobom – zakorenením odrezkov. Vykopeme si jamu približne 1 m širokú a 40 cm hlbokú.
Starostlivosť a hnojenie
Čučoriedky neokopávame, keďže majú plytký koreňový systém. Burinu odstraňujeme ručne. Ďašiemu rastu burín bránime nastieľaním. Pravidelné strihanie je veľmi dôležité preto, aby ste sa vyhli nadmernému plodeniu veľmi malých plodov. Prvé roky po výsadbe vykonávame rez čučoriedok len v prípade nutnosti hlavne pri poškodení konárikov.
Nesmieme zabúdať tiež na hnojenie rastlín. Vhodné sú organické hnojivá s obsahom dusíka. Osvedčilo sa hnojene vo vode rozpustnými hnojivami na jar alebo jeseň. Prípadne hnojenie na list viackrát počas vegetácie.

Pre dlhší zber plodov si sadíme do záhrady 3 – 4 odrody, ktoré dozrievajú postupne. Niektoré odrody čučoriedok sú čiastočne samoopelivé, iné sú cudzoopelivé.
Výber odrody
Divoká čučoriedka (Vaccinium myrtillus), ktorú zberáme voľne aj u nás na Slovensku sa podstatne líši od čučoriedok určených na komerčné pestovanie. Široká škála ušľachtilých odrôd čučoriedok je prevažne vyšľachtená z čučoriedky chocholíkatej (Vaccinium corymbosum), ktorá sa ľudovo nazýva aj kanadská čučoriedka.
- Správny výber
- Pri výbere odrôd je potrebné zvážiť všetky faktory a prípadne aj vhodnosť z hľadiska takzvaného krížového opeľovania.
Choroby a škodcovia
Čučoriedky pri pestovaní v záhradách spravidla netrpia chorobami. Nedostatok železa alebo nadbytok vápnika sa môže prejaviť žltnutím listov. Jediným nepriateľom pre čučoriedky môžu byť zvieratá, ktoré môžu poškodiť vetvičky alebo bobule.

Odolná voči zime
V našich podmienkach sú čučoriedky dokonale prispôsobené mrazivému počasiu. Napriek tomu, že sú odolné voči zime, koreňový bal by sme mali chrániť a nevystavovať mrazu. Pokiaľ máme rastlinu dostatočne nastlatú, nie je na zimu potrebná žiadna špeciálna starostlivosť.

Zber plodov
Prvý rok po výsadbe nedovoľte čučoriedké produkovať plody, svoju energiu tak môže nasmerovať do rastu. Prvá väčšia úroda čučoriedok by sa mala objaviť približne po štyroch rokoch, no plná plodnosť nastáva až okolo šiesteho roku. Termín zberu čučoriedok sa líši v závislosti od odrody, pričom tie skoré môžete oberať už v polovici júla, neskoré koncom augusta.
- Tip na záver
- Plody čučoriedok zberajte týždeň až dva po tom, ako dozrejú, budú oveľa sladšie.
