Zemný plyn je kľúčovou surovinou pre výživu plodín. Po tom, ako sa ceny plynu zvýšili, EÚ a vedci sa čoraz viac zamýšľajú nad tým, ako urýchliť vývoj hnojív a zemný plyn nahradiť iným.
Výskumníci preverili ľudský odpad na 310 druhoch chemikálií, od liekov až po repelenty proti hmyzu, a zistili, že iba 6,5 % z nich bolo nad limitom na detekciu a v nízkych koncentráciách. „Vo všeobecnosti sa zdá, že riziko pre ľudské zdravie z farmaceutických zlúčenín vstupujúcich do potravinového systému pomocou fekálneho kompostu je nízke,“ uzavreli autori.
V jedlých častiach kapusty zistili dva farmaceutické produkty, avšak koncentrácie lieku proti bolesti ibuprofén a antikonvulzívua karbamazepín boli výrazne nízke. To znamená, že by bolo potrebné zjesť viac ako pol milióna hláv kapusty, aby sa nahromadila dávka ekvivalentná jednej tabletke karbamazepínu.
Nárast cien hnojív po ruskej invázii už podnietil niektorých farmárov, aby obrátili svoju pozornosť na zvierací trus a dokonca aj na ľudské splašky, ktoré by nahradili syntetické živiny z plodín, ale tieto alternatívy sa nepreukázali tak efektívne. Táto štúdia však naznačuje, že niektoré produkty spracované z ľudského odpadu sa môžu priblížiť účinnosti umelých alternatív.
„Ak sú správne pripravené a kvalita je kontrolovaná, až 25 percent konvenčných syntetických minerálnych hnojív v Nemecku by sa dalo nahradiť recykláciou hnojív z ľudského moču a výkalov,“ povedala vedúca autorka Ariane Krauseová.