Reklama

Choroby a škodce útočia aj v JÚNI! Zázračný prípravok vylieči aj napadnuté RAJČIAKY

Júnová ochrana rastlín

Zdroj: redakcia Záhradkár

Reklama

Jún sa v predstavách každého záhradkára spája s veľkou aktivitou. Je to obdobie rastu, kvitnutia a starostlivosti. Môžete sadiť nové rastliny, odstraňovať burinu, zalievať a hnojiť, a tiež kontrolovať choroby a škodce.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:23
Remaining Time 0:23
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Predpestovávanie rajčiakov a paprík: 8 TIPOV priamo od zeleninára!

    Rada nášho odborníka:

    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Ing. Matej VAČKO, biologická ochrana rastlín

    Skorý výskyt škodcov

    S výrazným posunom vegetácie v  tomto roku môžeme očakávať skorší nálet druhej generácie obaľovača jablčného (Cydia pomonella), ktorý inak zvyčajne prichádza až koncom júna. Ak si chcete zabezpečiť úrodu bez poškodenia týmto škodcom, je potrebné vykonať ošetrenie jabloní. Taktiež by mali skôr zbystriť pozornosť pestovatelia krušpánu, pretože môžeme očakávať skorší nálet druhej generácie vijačky krušpánovej (Cydalima perspectalis). Na reguláciu húseníc poslúži prípravok Lepinox plus s účinnou látkou Bacillus thuringiensis, ktorá vytvára takzvaný delta-toxín. Táto baktéria pôsobí špecificky proti húseniciam motýľov (vijačke krušpánovej, obaľovačom, piadivkám, psote rajčiakovej, mlynárikovi kapustovému).

    Zdroj: shutterstock

    Po vyliahnutí a krátkom povrchovom žere sa obaľovače zavŕtajú do plodov. Postupne vyžierajú chodbičky až k jadrovníku. Počas 4 týždňov prechádzajú 5 instarmi a opúšťajú napadnuté plody.

    Hrozba pre rajčiaky

    Pleseň zemiaková sa vytvára na spodnej strane listov. Na rozhraní zdravého a  napadnutého pletiva sa objavujú nevýrazné biele povlaky. Predovšetkým na okrajoch starších listov vznikajú neohraničené sivozelené, vodnaté neskôr hnedé škvrny, ktoré sa rýchlo rozširujú od okraja listu na celý povrch. Napadnuté listy rýchlo vädnú, tmavnú, scvrkávajú sa až následne hynú. Podobné podlhovasté škvrny môžu byť aj na stonkách a pazuchách listov. Na plodoch sa najskôr objavujú malé sivozelené škvrnky, ktoré sa rýchlo rozširujú. Dužina plodu pod škvrnami je tvrdá a až do hĺbky zhnednutá. Príznaky ochorenia sa na infikovaných plodoch rozširujú aj po zbere. Silno napadnuté rastliny prenikavo zapáchajú.

    Zdroj: shutterstock

    Pleseň zemiaková na rajčiakoch (Phytophthora infestans) sa šíri počas vlhkého počasia, výdatných dažďov a pri striedaní teplôt.

    Biologická ochrana: V  súčasnosti sa dá použiť biologický prípravok Altela, založený na báze prírodných enzýmov, neživých baktérií a  rastlinných extraktov. Výhodou je možnosť aplikácie aj v  čase, keď už sú na rastline vytvorené konzumné plody. Biologické prípravky vykazujú účinnosť aj na napadnutých rastlinách, ktoré dokážu vyliečiť. Prípravok znepríjemňuje hubovým chorobám klíčenie, to znamená, že vytvorí na povrchu listu, prípadne na hube prerastajúcej listy, nepríjemné prostredie, ktoré ju vysuší, eliminuje v raste a zároveň neuškodí rastline.

    Škody na hrozne

    Pleseň sivá na viniči je spôsobená hubou Botrytis cinerea, a preto ju môžete poznať aj pod pomenovaním botrytída. Napáda všetky nadzemné časti – mladé letorasty, súkvetia, nezrelé, zrejúce aj zrelé bobule. Na letorastoch zapríčiňuje vytváranie rôzne veľkých vodnatých škvŕn a  následne ich vädnutie. Na listoch vznikajú zoschýnajúce škvrny, ktoré sa koncentricky rozširujú zo stredu. Napadnuté súkvetia a mladé bobule usychajú. Na zrejúcich bobuliach vznikajú hnilobné škvrny a  pokožka na nich praská. Napadnuté časti viniča majú svetlejšie až belavé sfarbenie. Na všetkých napadnutých častiach sa vytvára typický hustý sivý povlak. Najväčšie škody vznikajú za daždivého alebo vlhkého a teplého počasia. Šíreniu choroby napomáha málo vzdušná poloha, hustý spon, fyziologické poškodenie bobúľ, napadnutie škodcami či inými živočíchmi.

    Zdroj: shutterstock

    S prichádzajúcim oteplením vzduchu a vyššou vzdušnou vlhkosťou sa musí vinič popasovať s rôznymi hubovými a plesňovými ochoreniami.

    Biologická ochrana: Postrek sa vykonáva od fázy uzatvárania hrozien až po začiatok dozrievania bobúľ. Pre ekologické pestovanie sa používajú prípravky na báze hydrouhličitanu draselného alebo kontaktne pôsobiace prípravky. Tie obmedzujú vývoj patogénnych húb a  baktérií na povrchu rastlín a posilňujú vitalitu rastlín.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS