Ešte nepestujete? Tieto dôvody vás presvedčia, že RAKYTNÍK sa oplatí
27. 9. 2024, 20:00

Zdroj: Shutterstock
Na pestovanie nenáročný a úžasne zdravý! Pestujte rakytník vo svojej záhrade a určite neoľutujete.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides) je dvojdomá rastlina, ktorá kvitne ešte pred pučaním listových púčikov, zvyčajne na jar, koncom marca alebo začiatkom apríla. Opeľuje sa vetrom, čo je bežné pre rastliny, ktoré kvitnú skôr, ako sa objavia listy.
Plody rakytníka rešetliakového sú bobule, ktoré môžu mať svetložltú, oranžovú až oranžovočervenú farbu. U nás dozrievajú v auguste až septembri.
Pestovanie
Rakytníku rešetliakovému sa darí na svetlých miestach a v priepustných pôdach. Je dobre mrazuvzdorný a má dobrú odolnosť voči chorobám a škodcom.
Výsadba rakytníka je možná na jar alebo na jeseň, takže máte dostatok času na naplánovanie výsadby, ak sa rozhodnete pre jesennú.
Je dôležité pamätať na to, že rakytník vytvára široký koreňový systém, takže je potrebné mu zabezpečiť dostatok priestoru.
Pred výsadbou sa odporúča pôdu prekypriť a obohatiť o živiny, ideálne organickým hnojivom. Keďže rakytník je dvojdomá rastlina, potrebujete vysadiť samčie aj samičie sadenice, pričom postačí pomer 1 samčí na 6 samičích. V prvom roku je vhodné mladým sadeniciam poskytnúť oporu, aby lepšie rástli.
Rakytník síce nie je náročný na pestovanie, no ak je to potrebné, zavlažovanie je ideálne počas kvitnutia a tvorby plodov.
Zdroj: ROBO HUBAČ
Zber je náročnejší, ale plody vám to vynahradia svojou výživovou hodnotou.
Zber
Zber prebieha, keď sú plody dostatočne vyfarbené a pevné. Po zbere je dôležité ich čo najskôr spracovať, pretože čerstvé bobule rýchlo podliehajú skaze a strácajú svoje výživové hodnoty. Zber plodov je pomerne náročný, keďže konáre sú obrastené tŕním. Často sa teda orezávajú celé výhonky a plody sa odstrihávajú nožnicami.
Môžete však počkať do prvých mrazov, pretože pri nízkych teplotách pod neho stačí rozprestrieť textíliu a plody jednoducho otriasť.
Zdroj: shutterstock.com
Spracujte rakytník aj do podoby vynikajúceho džemu, ktorý si obľúbi celá rodina.
Úžasne zdravý
Rakytník rešetliakový patrí medzi rastliny s najväčšou výživovou hodnotou. Obsahuje najmä veľké množstvo vitamínu C. Taktiež však vitamín A,B, K, D, E, flavonoidy, karotenoidy, nenasýtené mastné kyseliny, železo, mangán, minerálne soli a množstvo antioxidantov.
Zdroj: Shutterstock
Rakytník je liečivý celý, vrátane listov a kôry.
10 účinkov rakytníka na zdravie
- Vďaka vitamínu C vynikajúco podporuje imunitný systém. Je skvelou prevenciou a pomáha aj pri vírusových ochorenia - angíne či chrípke.
- Taktiež pri prechladnutí pomáha uvoľňovať hlieny.
- Je naozaj výborný pri potrebe zbaviť telo nežiadúcich toxínov.
- Obsahuje vlákninu a prospieva tráveniu.
- Prospieva močovému systému, pretože prečisťuje obličky.
- Znižuje cholesterol.
- Zlepšuje elasticitu ciev a podporuje krvný obeh.
- Vďaka obsahu vitamínu B prospieva tiež vlasom a pokožke.
- Vďaka vitamínu A je prospešný pre oči.
- Pomáha sústrediť sa a pozitívne vplýva na zlepšenie pamäti.