Expert na OCHRANU RASTLÍN: Toto je hlavný problém PÁSAVIEK! Chybu robia aj ZÁHRADKÁRI
9. 6. 2024, 14:00

Zdroj: redakcia Záhradkár
Napriek tomu, že je na európskom kontinente už viac ako 80 rokov, ešte stále nemá dostatočné spektrum efektívnych antagonistov. Preto sa každý rok jej populácia nachádza nad prahom ekonomickej škodlivosti.
Rada nášho odborníka:
Zdroj: redakcia Záhradkár
Ing. Ján TANCIK, PhD., ECOPHYTA, s.r.o., Nitra, Prvá rastlinolekárska služba, Poradenstvo pre záhradkárov
Pásavka zemiaková (Leptinotarsa decemlineata) je v podmienkach Slovenska najvýznamnejší škodca zemiakov. No to neznamená, že môže zapríčiniť väčšie škody ako iné škodce alebo že je ochrana proti nej komplikovanejšia. Najvýznamnejšia je preto, že sa pravidelne každý rok vyskytuje vo všetkých lokalitách v počte nad prahom škodlivosti. Ak sa nerobí správna ochrana, škody môžu byť veľmi veľké. Larvy a imága môžu zapríčiniť holožery, prakticky zničia všetky listy, a tým sa ohrozí vytváranie hľúz.
Prebúdza ich teplo
Prezimujú v štádiu imága v pôde, v hĺbke 20 až 70 cm. Na jar sa začínajú objavovať, je to v čase, keď kvitne púpava lekárska (Taraxacum officinale). U nás je to prevažne v polovici mája, ale závisí to od poveternostných podmienok a najmä teploty. Po prezimovaní imága prijímajú potravu a 6 až 12 dní po opustení pôdy sa začína párenie. Samičky kladú vajíčka v skupinách po 20 až 40 vajíčok na spodnú stranu listov. V závislosti od teploty sa larvy liahnu o 5 až 16 dní. Za rok sa vyvinie jedna a v teplejších oblastiach aj dve generácie.
Zdroj: shutterstock
Aby ste sa čo najdlhší čas vyhli použitiu chémie, každý deň sa prejdite pomedzi rastliny zemiakov a porast skontrolujte.
Obmedzujú tvorbu hľúz
Výskyt prezimujúcich imág je desaťkrát menší od výskytu lariev. V čase aktivácie (výskytu) imág, rastliny zemiakov intenzívne rastú, formujú viac stoniek, a tak sa ľahko kompenzuje strata listovej hmoty. V čase tvorby úrody je rastlina najcitlivejšia na zníženie asimilačnej plochy a vtedy sú aj straty na úrode väčšie. Počas tvorby hľúz aj menšie poškodenia rastlín larvami môžu zapríčiniť významnú stratu na úrode. Škodlivosť pásavky zemiakovej na zemiakoch nie je len v znížení kvantity úrody, ale aj kvality: zníženie frakcie (veľkosti) hľúz a výživnej hodnoty.
Zdroj: shutterstock
Najväčšiu škodu na zemiakoch zapríčiňujú larvy 3. a 4. instaru. Vývoj larvy trvá priemerne 16 dní a počas toho jedna larva skonzumuje 780 mg listovej hmoty.
Čo ste o „mandelinkách“ nevedeli?
- Pôvodný areál rozšírenia pásavky boli juhozápadné časti Severnej Ameriky. Tu žila na divých druhoch zemiakov (Solanum rostratum).
- Za 14 rokov prekonala vzdialenosť 3 000 km. Z Ameriky do Európy bola zavlečená viackrát. V Československu bola prvýkrát zaznamenaná v roku 1945.
- Celkový areál rozšírenia vo svete sa za 140 rokov zvýšil až 2 500-krát. V roku 1990 bola prítomná na 12 miliónoch km² a prvotný areál bol 5 000 km².
- Najväčšiu škodu na zemiakoch zapríčiňujú larvy 3. a 4. instaru. Vývoj larvy trvá priemerne 16 dní a počas toho jedna larva skonzumuje 780 mg listovej hmoty.
- Pri výskyte 10 lariev na jednej rastline sú straty na úrode 15 percent, pri 15 larvách do 50 percent a pri výskyte 40 a viac lariev môže byť úroda nulová.
Prečo veľakrát nezaberie chemická ochrana? >>>
(Ne)účinná chémia
Chemická ochrana je najviac využívaný spôsob proti tomuto škodcovi. Pri správne načasovanom postreku je postačujúca aj jedna aplikácia insekticídov. Termín postreku by mal byť v období maximálneho liahnutia, keď prvé larvy dosiahnu 2. a 3. instar. Najväčšia účinnosť prípravkov sa dosahuje, keď je vyliahnutých 30 až 50 percent lariev. Ošetrenia sa už neodporúčajú, keď začnú prevládať larvy 4. instaru. Pri novom ohrození postrek treba zopakovať. Chemická ochrana sa zvyčajne nerobí proti prezimujúcim dospelcom. Regulátory rastu sa aplikujú skôr, v čase intenzívneho liahnutia lariev. Účinné sú na larvy 1. a 2. instaru. Oneskorená aplikácia týchto prípravkov má za následok slabšiu účinnosť. Ostatné insekticídy (pyretroidy, organofosfáty a neonikotinoidy) sú efektívne aj proti staršiemu 3. a 4. instaru.
Zdroj: shutterstock
V prípade, že máte menšie hriadky, najlepšou aj najúčinnejšou ochranou je ručný zber. Vyzbrojte sa gumenými rukavicami a hneď ako zbadáte akékoľvek štádium pásavky, odstráňte ho z rastliny.
Prírodnejšie varianty
Z biologických metód ochrany sa proti tomuto škodcovi v Európe používajú prípravky na báze baktérie Bacillus thuringiensis var. tenebrionis, azadirachtínu (prípravok NeemAzal T/S) a prírodného pyretrínu. Prípravok na báze semien tropického stromu Azadirachta indica (azadirachtínu) pôsobí ako požerkový jed a je účinný aj nad 30 °C.
Zdroj: shutterstock
Dospelé jedince aj larvy sa živia listami rastlín a sú natoľko hladné, že dokážu zničiť celú úrodu. Napádajú nielen rastliny zemiakov, ale aj baklažánov, rajčín či paprík.
Problém rezistencie na insekticídy
Následkom intenzívneho používania chemickej ochrany si vyvinul škodca rezistenciu na väčšinu insekticídov z rôznych skupín. Vývoj rezistencie má rôzne dosahy. Ekonomické sa prejavia v znížení očakávaného efektu použitého insekticídu a skrátení lehoty používania. Ekotoxikologické a toxikologické dosahy sa manifestujú znečistením životného prostredia následkom zvýšeného počtu aplikácií a zvýšeným obsahom insekticídov v hľuzách a v životnom prostredí. Aby sa spomalil proces vytvárania rezistencie, treba striedať použité insekticídy bez ohľadu na to, že boli účinné. Zakaždým treba použiť iný, z inej chemickej skupiny. Striedanie robte nielen v jednom, ale aj viac rokov za sebou. Insekticíd, ktorý použijete tento rok, nasledovný rok na tom istom pozemku už nepoužite!