Reklama

Expert radí, ako sa vyhnúť zapáchajúcim RAJČIAKOM! Škody spôsobuje „smradľavý MARTIN“

Bzdocha škodí na ovocí, zelenine (paprika, rajčiak, tekvice, kapustoviny), poľných (cukrová kukurica) i okrasných rastlinách.

Zdroj: shutterstock

Reklama

V dôsledku vylučovania toxických slín, infikované miesta na plodoch žltnú, neskôr hnednú a zasychajú. Významnejšia je ich nepriama škodlivosť a to je prenos rôznych patogénov pri vyciciavaní štiav. Okrem toho znehodnocujú úrodu zapáchajúcim sekrétom.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:20
Remaining Time 0:20
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Snažia sa k vám dostať BZDOCHY? Takto proti nim vyhráte!
    Zdroj: Canva

    V poslednom desaťročí sa v strednej Európe objavili viaceré druhy hmyzu škodiaceho na rôznych pestovaných rastlinách. Jednými z nich sú aj dva druhy bzdôch, zeleninová mramorovaná.

    Rada nášho odborníka:

    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Ing. Ján TANCIK, PhD., ECOPHYTA, s.r.o., Nitra, Prvá rastlinolekárska služba, Poradenstvo pre záhradkárov

    Bzdocha zeleninová

    Bzdocha zeleninová (Nezara viridula): Hostiteľskými rastlinami sú rastliny z  viac ako 150 pestovaných druhov a  30 čeľadí. Najčastejšie škodí na zástupcoch z čeľade bôbovitých, a to predovšetkým na sóji. Škodca však môže byť spozorovaný aj na rôznych druhoch zeleniny (kapustovej zelenine, paprike, rajčiaku, zemiakoch), na poľných plodinách (kukurici, slnečnici, tabaku), na ovocných plodinách (citrusy, broskyne, maliny) a aj na okrasných rastlinách. Vyciciava šťavu zo všetkých nadzemných častí, no preferuje aj plody v čase dozrievania a mladé výhony, ktoré blednú a niekedy aj vysychajú. Na poškodených plodoch sa objavujú najprv bledé, neskôr hnedé až čierne škvrny, ktoré znižujú kvalitu a trhovú hodnotu. Často majú spomalený rast, bývajú deformované, predčasne opadávajú a  nadobúdajú nepríjemný zápach. Okrem toho škodca môže prenášať hubové choroby.

    Zdroj: shutterstock

    Bzdocha zeleninová je kozmopolitný druh, ktorý sa vyskytuje skoro na všetkých kontinentoch medzi 45. rovnobežkou severnej a južnej zemepisnej šírky. Predpokladá sa, že pochádza zo Stredomoria alebo východnej Afriky (Etiópia).

    Bzdocha mramorovaná

    Bzdocha mramorovaná (Halyomorpha halys): Koncom 90. rokov minulého storočia bola zavlečená do USA a už o 10 rokov sa stala ekonomicky významným škodcom. Na Slovensku bol prvý výskyt zaznamenaný na jeseň v  roku 2016. Dospelý jedinec prezimuje v rôznych úkrytoch. Na jar opúšťajú imága zimoviská koncom apríla až začiatkom mája, po dlhom období prijímania potravy a  párenia kladú samičky vajíčka na vrchnú stranu listu. Jedna samička nakladie 50 až 150 vajíčok, no niektoré aj 400. Škodia na ovocí, zelenine (paprika, rajčiaky, tekvice, kapustoviny, kukurica cukrová), poľných a okrasných rastlinách. Vyciciavajú šťavy, imága z plodov a larvy z listov a listových stopiek. Na listoch vznikajú okrúhle škvrny v priemere 3 mm, ktoré neskôr nekrotizujú a pletivo vypadáva. Podobne ako aj iné bzdochy aj tento druh je prenášačom patogénov.

    Zdroj: shutterstock

    Bzdocha mramorovaná bola v Európe prvýkrát zaznamenaná v Lichtenštajnsku v roku 2004, u nás na jeseň 2016 v Štúrove.

    Ako ochrániť rastliny pred bzdochami? >>>

    Opatrenia proti bzdochám

    Biologická ochrana: V ekologickej produkcii sa používajú prípravky na báze ílu a  mydla. Využívajú sa tiež prirodzení nepriatelia a  to dva druhy múch z čeľade Tachinidae (Trichopoda pilipes a T. pennipes), ktoré parazitujú dospelé jedince. Samičky týchto múch kladú vajíčka na telo dospelých jedincov a vyliahnuté larvy sa vžierajú do tela a tu sa živia.

    Zdroj: shutterstock

    Plody poškodené bzdochou zeleninovou majú na povrchu nekrotické škvrny a priehlbiny, v dôsledku čoho môžu byť úplne nekonzumovateľné.


    Chemická ochrana: Ochrana porastov je veľmi náročná, pretože bzdochy sa na hostiteľských rastlinách živia vo fáze dozrievania, kedy sa použitie insekticídov neodporúča. Aplikácia musí byť urobená kvalitne, lebo prvé tri instary lariev sú malé a žijú skrytým spôsobom života. Preto je potrebné použiť väčšie množstvo vody. Na Slovensku nie je registrovaný žiaden prípravok vhodný pre zeleninu na reguláciu tohto škodcu. V Európe sa používajú kontaktné insekticídy najmä zo skupiny pyretroidov a neonikotinoidov.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS