Nenáročná superpotravina do vašej záhrady! To je mangold, ktorý má úžasnú výživovú hodnotu, na pestovanie je nenáročný a odolný! Nájdite pre neho miesto a nebudete ľutovať.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Archív
Galéria k článku

Kedysi bol bežnou a obľúbenou zeleninou, no postupne sa naň zabudlo. Je to veľká škoda, pretože patrí medzi najvýživnejšie listové zeleniny. Dokonca mu patrí popredné miesto v rebríčku, ktorý hodnotí obsah dôležitých živín v zelenine a ovocí. Jeho pestovanie je mimoriadne jednoduché.
- Poznáme dva základné druhy:
- Listový mangold – má tenkú stopku a menšiu, bublinatú čepeľ, ktorá môže byť zelená, žltozelená, fialová či červená. V kuchyni ho môžete použiť rovnako ako špenát.
- Špargľový (stopkový) mangold – má širšie a mohutnejšie stopky, ktoré sa skvele hodia do šalátov, na zapekanie či dusenie.
Pripravte sa na výsev
S vysievaním priamo na záhon môžete začať od polovice apríla, no v teplejších oblastiach môžete už aj koncom marca.
Na priaznivý rast a vývin vyžaduje dostatočne vlhkú, humóznu, hlbokú a výživnú pôdu.
Nie je náročný na teplotu, ale optimálne rozpätie na jeho pestovanie je 15 až 18 °C. Znáša však aj chladnejšie počasie a vyššie polohy.
Semená vysievajte do hĺbky 2 až 4 cm, vzídu približne po desiatich dňoch. Na 10 m2 vám postačí 12 až 20 g osiva. Spon výsevu pre listový mangold je 30 x 20 cm, pre stopkový 50 x 30 cm. Ak sa vám podarilo vysiať semienka nahusto, mladé rastlinky nezabudnite vyjednotiť na konečnú vzdialenosť, a to asi 15 až 18 dní po ich vzídení.
Zdroj: Shutterstock
Niektoré odrody majú žiarivo farebné stopky – od žltej cez oranžovú až po sýtočervenú, čo z neho robí skvelý doplnok do záhrad aj na tanier.
Pestovanie
Pravidelne kyprite pôdu, udržiavajte záhon bez burín, dostatočne zavlažujte a v čase vegetácie prihnojujte dusíkatými hnojivami alebo močovkou. Na choroby a škodce netrpí.
Hniloba koreňov mangoldu je spôsobená veľmi zlou starostlivosťou – častým zalievaním veľkými dávkami vody.
Zber
Mangold rastie rýchlo. Obe formy sa zberajú postupne, podľa potreby, odtrhávaním listov už dva mesiace po výseve.
Z jedného štvorcového metra je možné získať 2 až 3 kg listov i stopiek. Pri neskoršom zbere si môžete všimnúť, že rastliny začnú v auguste vybiehať do kvetu, čím sa zbytočne vyčerpávajú. Z tohto dôvodu treba kvety pravidelne odstraňovať, aby rastliny venovali všetku energiu do tvorby listov a stoniek.
Spracovanie
Mangold si najviac živín zachová v čerstvom stave, preto je ideálne konzumovať ho surový v šalátoch alebo smoothie. Ak ho potrebujete skladovať, krátkodobé uchovanie v chladničke je najlepšou voľbou.
Môžete ho aj krátko na chvíľku ponoriť do vriacej vody, schladiť a následne zamraziť. Takto si zachová farbu aj množstvo živín.
Zdroj: shutterstock
Spestrí hriadky aj jedálny lístok.
Ako pridať mangold do svojho stravovania?
- Mladé listy do šalátov.
- Dusený ako príloha namiesto špenátu.
- Môžete ho pridať všade tam, kde si pridávate aj špenát. Napríklad do špenátového rizota. Mangold mu pridá na výživnosti aj na farbe.
- Do polievok, omáčok a smoothie.
- Stopky nakrájané a opečené na masle ako príloha k mäsu.
- Zapečený s vajíčkami, syrom alebo mäsom.
- Príprava pesta z mangoldu namiesto bazalky.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.