Februárová záhrada je plná ÚTOČNÍKOV! Zamerajte sa na substráty aj ovocné stromy
2. 2. 2025, 14:00

Zdroj: shutterstock
Ničenie prezimujúcich škodcov je dôležitou súčasťou celoročnej ochrany ovocných a okrasných drevín. Iba tak dokážete zasiahnuť škodce v štádiu vajíčok alebo lariev.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Zdroj: Jarmila Szabóová
Zdroj: Jarmila SZABÓOVÁ
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Ak sa pôsobením poveternostných vplyvov zmyl vápenný náter zo stromov, treba ho nanovo natrieť. Využiť môžete aj bielu netkanú textíliu, ktorou kmeň obmotáte. Poslúži aj nabielo natretá drevená doska, ktorú treba oprieť o stromy z južnej strany. Všetky z uvedených možností zabránia prehriatiu kôry a vzniku trhlín. Ak ste na ovocných stromoch zabudli na jeseň nejaké plody, treba ich odstrániť. Pozberajte aj opadané ovocie spod stromov, v ktorom dokáže prezimovať monilióza.
Ošetrenie výsevov
Kúpou kvalitného substrátu na predpestovanie rastlín zabezpečíte zdravý rast koreňového systému a podporíte rast silných výhonkov. Mal by byť vzdušný, jemný a po zavlažení sa nesmie lepiť. Optimálne hodnoty pH sú od 6 do 8, s nízkym obsahom živín. Hneď po vysiatí semien je vhodné použiť prípravok proti padaniu vzchádzajúcich rastlín.
Prípravky: Magnicur Energy (propamocarb + fosetyl-Al) zálievkou, Trifender (huba Trichoderma asperrellum), Chitopron (chitosa hydrochlorid).
Zdroj: shutterstock
Hlavným ochranným opatrením pred padaním klíčiacich rastlín je dodržovanie preventívnych opatrení – používať len kvalitné namorené osivo, kvalitné substráty.
Prevencia pre ovocné stromy
- Jarná dezinfekcia kôry (všetky ovocné druhy): Preventívny postrek meďnatými prípravkami proti pôvodcom bakteriálnych a hubových chorôb.
Prípravky: Cuproxat SC (tribázický síran meďnatý), Champion 50WG (hydroxid meďnatý), Kocide 2000 (hydroxid meďnatý). - Proti prezimujúcim škodcom (všetky ovocné druhy): Postrek je vhodné aplikovať v štádiu, keď kvetné púčiky budú mať minimálne 10 mm alebo rozvíjajúce sa listy dosiahnu dĺžku 10 až 15 mm. Všetko závisí od počasia.
- Kučeravosť listov (broskyne): Postrek môžete použiť v prípade, keď sa oteplí nad 5 °C, bez dažďa a vetra. Prvý postrek sa aplikuje v štádiu nalievania sa pukov (to je v čase výrazného zväčšenia kvetných pukov a z listových pukov vyčnieva špička listov).
Prípravky: Cuproxat SC (tribázický síran meďnatý), Champion 50WG (hydroxid meďnatý), Kocide 2000 (hydroxid meďnatý), Sulka Ca (sírnatý prípravok).
Ekologické prípravky: Cuprotonic (na báze medi a zinku), Folicit (sójový lecitín, slnečnicový olej), Controlphyt Cu ( meď).
Tip z praxe: Po vypučaní stromov používajte už len organické fungicídy, ako je Signum (boscalid, pyraclostrobín), lebo meďnaté a sírnaté prípravky by mohli poškodiť rozvíjajúce sa listy.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Predjarné ošetrenie sa má vykonať až v období, keď sa už neočakáva príchod silnejších mrazov. Je veľmi vhodné, ak sa robí po dlhšom súvislom oteplení, keď je aktivizovaná väčšina prezimujúcich škodcov.
Kontrola okrasných rastlín
Molice, vošky, strapky a štítničky: Po zistení škodcov, treba rastlinu preniesť do neobývanej miestnosti, aplikovať postrek a neprenášať aspoň 72 hodín.
Prípravky: Karate Zeon 5CS (lambda-cyhalothrin), Sanium Ultra A (deltamethrin), Sanium System (flupyradifurone), Neemazal TS (azadirachtin), Rock Effekt (pongamový olej).
Roztočce: Po zistení škodcov, treba rastlinu preniesť do neobývanej miestnosti, aplikovať postrek a neprenášať aspoň 72 hodín. Prípravky: Apollo 50 SC (clofentezin), Nissorun 10WP (hexythiazox). Prípravky ničia len vajíčka a malé larvy škodcu. Na pohyblivé štádiá roztočcov treba použiť postrek Vertimec 018EC (abamectin) alebo Neemazal TS (azadirachtin).
Zdroj: shutterstock
Molice majú podobu drobných bielych motýľov. Škodia vylučovaním medovice, ktorá pokrýva listy a znižuje schopnosť fotosyntézy. Napadnuté rastliny sú zároveň neatraktívne pre znečistený vzhľad.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.