Reklama

Kupujete ČUČORIEDKY od predajcov pri CESTE? Dajte si POZOR! Môže ísť o nelegálny PREDAJ

Problém so zberom lesného ovocia a jeho predajom pri cestách, parkoch či predmestiach sa ochranárom prírody, ale aj úradom nedarí úspešne ustriehnuť.

Zdroj: shutterstock

Reklama
Peter Rak

Peter Rak

Advokát

Na Slovensku nie je zber húb ani lesného ovocia zakázaný. V legislatíve však nájdete niektoré obmedzenia zberu lesných plodov. Pri potulkách prírodou si všímajte značky a radšej si dané územie, na ktorom sa chystáte zberať lesné plody či huby, overte či spýtajte sa miestnych obyvateľov.

Ochrana ekosystémov

Na Slovensku nie je zber húb ani lesného ovocia zakázaný. V legislatíve však nájdete niektoré obmedzenia zberu lesných plodov, a to napríklad v treťom a vo vyššom stupni ochrany prírody. Tento zákaz zberu vyplýva priamo zo zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny, podľa ktorého na území, na ktorom platí tretí stupeň ochrany, je zakázané zberať rastliny vrátane ich plodov.

Zdroj: shutterstock

Lesné plody sú síce mimoriadne chutné, ale slúžia predovšetkým ako potrava pre lesnú zver. Ochutnať však môžete.

Tretí stupeň ochrany platí napríklad v národných parkoch, ktoré zákon definuje ako rozsiahlejšie územie, spravidla s výmerou nad 10-tisíc hektárov, prevažne s ekosystémami podstatne nezmenenými ľudskou činnosťou alebo v jedinečnej a prirodzenej krajinnej štruktúre tvoriace najvýznamnejšie prírodné dedičstvo, v ktorom je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti a ktoré vláda vyhlásila za národný park.

Národné parky

V súčasnosti sú na Slovensku vyhlásené za národné parky nasledujúce územia: Tatranský národný park, Národný park Nízke Tatry, Národný park Malá Fatra, Národný park Slovenský raj, Národný park Muránska planina, Pieninský národný park, Národný park Poloniny, Národný park Veľká Fatra, Národný park Slovenský kras.

Zdroj: shutterstock

Príroda nám bez nároku na odplatu poskytuje dary, ktoré je potrebné si vážiť. Berte si len toľko, koľko potrebujete, neplieňte zbytočne, chráňte prírodné bohatstvá.

Výnimkou, kde je zber možný, je Národný park Slovenský raj, Slovenský kras a Veľká Fatra. No pozor, aj na týchto územiach je zber povolený len na niektorých miestach a aj to iba pre vlastnú spotrebu. Všímajte si značky a radšej si dané územie, na ktorom sa chystáte zberať plodiny či huby, overte či spýtajte sa miestnych obyvateľov.

Na akých miestach sa môžu lesné plody predávať? >>>

Zber pre vlastnú spotrebu

Je krásne využívať to, čo príroda ponúka, ale všetko má svoju mieru. Lesné plody sú prirodzenou potravou živočíchov, ktoré žijú v horách a lesoch, nemali by ste im ju brať. Ak si zo spoločného koláča ukrojíme viac, je logické, že hlad vyženie zvieratá bližšie k ľudským obydliam. Spod kontroly sa vymkol nielen zber lesného ovocia na zárobky, ale často to preháňajú aj vášniví hubári, ktorí by mali zberať huby len pre svoju spotrebu.

Zdroj: shutterstock

Rodiny často trávia spoločný príjemný čas v prírode. Pri potulkách však berte ohľad na lesnú faunu a flóru a nezabúdajte, že ste len hosťami.

Nelegálny predaj

Ako sme už spomenuli, zákaz zberu lesných plodov sa u nás vzťahuje takmer na všetky národné parky. Výnimkou je Národný park Slovenský raj, Slovenský kras a Veľká Fatra. Aj v týchto oblastiach je však zber povolený len na niektorých miestach a aj to iba pre vlastnú spotrebu. Problém so zberom lesného ovocia a jeho predajom pri cestách, parkoch či predmestiach sa ochranárom prírody, ale aj úradom nedarí úspešne ustriehnuť. Zákon dovoľuje ambulantný predaj lesných plodov len na trhových miestach, ktoré zriadila obec a ktoré sú regulované trhovým poriadkom obce. Mimo obce je vyslovene zakázaný.

Zdroj: shutterstock

Zber húb a lesných plodov je povolený len na bežnú spotrebu. Treba si však dať dobrý pozor na to, kde zberáte.

Kontroly a pokuty

Na dodržiavanie pravidiel zákazu vstupu na zakázané územia zberu lesných plodín dohliadajú predovšetkým zamestnanci správ jednotlivých národných parkov a stráž prírody. Nelegálny predaj plodín kontroluje Štátna veterinárna a potravinová správa SR, Slovenská obchodná inšpekcia, polícia či obec. Ten, kto vykonáva zakázanú činnosť, ako je zber plodov, dopustí sa priestupku, za ktorý mu môže byť uložené pokarhanie, ale aj vysoké finančné pokuty a prepadnutie veci.

Zdroj: shutterstock

Čím ohľaduplnejšie bude ľudské správanie, tým hodnotnejšie prostredie zdedia nasledujúce generácie.

Vyberáme pre vás niečo PLUS